سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » بیانیه نهضت آزادی ایران در محکومیت حوادث تروریستی در اهواز...

بیانیه نهضت آزادی ایران در محکومیت حوادث تروریستی در اهواز

چکیده :کوچک‌سازی ابعاد این فاجعه و بهره‌‌برداری از تشدید فضای سرکوب و ارعاب از سوی نهادهای امنیتی و قضایی، آزمودن ِ آزموده‌های بی‌ثمر است و نه تنها کارساز نخواهد بود که گرهی کور در مسیر یافتن راه‌حل اساسی محسوب می‌شود. امید است که تجربه‌های تلخ تاریخی را مایه عبرت ساخته و باور کنیم که ملت و حاکمیت ایران بیش از هر زمانی به شکیبایی و توجه به ارزش‌های صلح و امنیت پایدار در چارچوب احترام به آزادی‌های اساسی، دموکراسی، همبستگی ملی و تمرکز بر منافع و امنیت ملی و حفظ تمامیت ارضی و استقلال کشور...


نهضت آزادی ایران پیرامون محکومیت خشونت و تروریسم در اهواز بیانیه ای صادر کرد. در این بیانیه ضمن محکومیت حادثه تروریستی روز گذشته در اهواز آمده است: “کوچک‌سازی ابعاد این فاجعه و بهره‌‌برداری از تشدید فضای سرکوب و ارعاب از سوی نهادهای امنیتی و قضایی، آزمودن ِ آزموده‌های بی‌ثمر است و نه تنها کارساز نخواهد بود که گرهی کور در مسیر یافتن راه‌حل اساسی محسوب می‌شود. امید است که تجربه‌های تلخ تاریخی را مایه عبرت ساخته و باور کنیم که ملت و حاکمیت ایران بیش از هر زمانی به شکیبایی و توجه به ارزش‌های صلح و امنیت پایدار در چارچوب احترام به آزادی‌های اساسی، دموکراسی، همبستگی ملی و تمرکز بر منافع و امنیت ملی و حفظ تمامیت ارضی و استقلال کشور نیازمندند”

متن این بیانیه به شرح زیر است:

بسمه تعالی

محکومیت خشونت و تروریسم در اهواز

حمله مرگبار به مراسم رژه نیروهای مسلح در شهر اهواز ظاهرا توسط گروه تروریستی «الاحوازیه» در ۳۱ شهریور ۱۳۹۷ که منجر به شهادت و مجروحیت تعدادی از سربازان، پرسنل نظامی و جمعی از هم‌وطنان غیرنظامی اهوازی شد، فاجعه‌ای تروریستی و از مصادیق بارز خشونت سازمان‌یافته در جامعه بحران‌زده ماست که وجدان تمامی ایرانیان و دوستداران صلح و بشریت در سراسر جهان را متاثر ساخت. ضمن محکومیت این رخداد غیرانسانی و اعلام همدردی با ملت بزرگ ایران، خانواده‌ها و بازماندگان این مصیبت، بدیهی است که ارزیابی این فاجعه، بدون تحلیل شرایط ایران و منطقه، نمی‌تواند ابعاد اصلی ماجرا را روشن کند و در یافتن راه‌حل اساسی برای گذار به امنیت پایدار و حفظ استقلال و تمامیت ارضی کشور موثر افتد.

مجموعه بحران‌های کلان موجود در کشور ایران و عدم پاسخ‌گویی مسئولان و نهادهای حکومتی در مواجهه با این مشکلات، در کنار تهدیدات عریان ایالات متحده امریکا و حمایت‌های گسترده مالی و نظامی بنیادگرایان جهادی/تکفیری که در سایه تصمیم‌سازی‌های سیاسی و امنیتی برخی کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس و همکاری‌های راهبردی با رژیم نژادپرست اسراییل، ابعادی مضاعف یافته است، از جمله عواملی به شمار می‌روند که می‌توانند در ایجاد زمینه‌های ناامنی و فراگیر شدن شعله‌های خشونت سازمان‌یافته نقش‌آفرین باشند.

نهضت آزادی ایران، ضمن تسلیت به بازماندگان این فاجعه، خانواده‌های داغدیده، ملت ایران و مردم شریف اهواز که در پی این مصیبت ناجوانمردانه، دیگر بار تجربه زندگی در وحشت و ناامنی را متحمل شده‌اند، خاطرنشان می‌کند که هر نوع خشونت و تروریسم به لحاظ انسانی، اخلاقی و سیاسی محکوم است و مسئولان نظام جمهوری اسلامی ایران باید در چارچوب دکترین امنیت ملی مبتنی بر رعایت حقوق اساسی و حاکمیت ملت و فارغ از هرگونه رویکرد تقابلی و شیوه‌های سرکوبگرانه در صدد چاره‌جویی و پیشگیری از تکرار فجایع مشابه برآمده و به مهار زمینه‌های خشونت در ایران توجه کنند و در همین راستا هشدار می‌دهد که مبادا آتش انتقام و رفتارهای واکنشی به بازتولید فراگیر خشونت، تضعیف نهاد دولت مرکزی، افزایش شاخص‌های بی‌اعتمادی عمومی و واگرایی اجتماعی و گسترش اختلافات و تعارضات قومی و عقیدتی در ایران منجر شود.

کوچک‌سازی ابعاد این فاجعه و بهره‌‌برداری از تشدید فضای سرکوب و ارعاب از سوی نهادهای امنیتی و قضایی، آزمودن ِ آزموده‌های بی‌ثمر است و نه تنها کارساز نخواهد بود که گرهی کور در مسیر یافتن راه‌حل اساسی محسوب می‌شود. امید است که تجربه‌های تلخ تاریخی را مایه عبرت ساخته و باور کنیم که ملت و حاکمیت ایران بیش از هر زمانی به شکیبایی و توجه به ارزش‌های صلح و امنیت پایدار در چارچوب احترام به آزادی‌های اساسی، دموکراسی، همبستگی ملی و تمرکز بر منافع و امنیت ملی و حفظ تمامیت ارضی و استقلال کشور نیازمندند. تلاش در راستای توسعه همه‌جانبه ایران در پرتو رفع تبعیض‌های اجتماعی و پاسخ به کمبودها و ضرورت‌هایاقتصادی و به رسمیت شناختن هویت و حقوق اقوام ایرانی و از جمله شهروندان عرب‌تبار خوزستانی، تنها راهی است که می‌تواند اهداف تجزیه‌طلبانه و پایگاه اجتماعی معارضان را تحت تاثیر قرار داده و به ارتقای ثبات و ایجاد نظم عمومی مدد رساند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.