سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » سیدمحمد خاتمی: مصداق دموکراسی، ژن خوب نیست بلکه آدم توانا و شایسته و رأی مردم است...

سیدمحمد خاتمی: مصداق دموکراسی، ژن خوب نیست بلکه آدم توانا و شایسته و رأی مردم است

چکیده :مصداق دموکراسی، ژن خوب نیست بلکه آدم توانا و شایسته و رأی مردم است.باید بگذاریم مخالفان دین صحبت کنند تا فکر تولید شود، نتیجه برخوردهای بسته میدانداری بعضی از مداح‌ها...


رئیس دولت اصلاحات در آستانه برگزاری اردوی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران با اعضای این انجمن دیدار و گفت و گو کرد. سیدمحمد خاتمی در این دیدار جنایت و عملیات تروریستی صبح ۳۱ شهریور در اهواز را محکوم کرد و شهادت هموطنان عزیزمان را تسلیت گفت.

وی گفت:  در کنار ابرچالش‌های اقتصادی باید ابرچالش‌های فرهنگی، سیاسی و امنیتی نیز مطرح شود. تحریم‌های آبان‌ماه، با وجود ضعف‌های ما ممکن است منشاء مشکلات بیشتری شود که البته غیرقابل حل نیست.بخشی از مشکلات کشور مربوط به وجود قدرتهای موازی است.

خاتمی افزود: نظام باید خود را اصلاح کند؛ وگرنه با مشکلات جدی و بزرگی مواجه خواهد شد. اصلاحات باید در ساختار خود بازنگری کند.امروز تقابلی حاد میان انسدادطلبان و کسانی که می‌خواهند نسبت به بهبود امور امید داشته باشند پیش آمده است. آنچه مرا نگران می‌کند، این است که لحظه به لحظه امید در نخبگان و جامعه کمتر شود.

خاتمی تاکید کرد: آنچه در جامعه ما سبب دلگرمی و امید به آینده خواهد شد، این است که احساس کنیم حکومتگران به نقدها و حرف‌ها گوش می دهند. فضای گفت وگو در جامعه بسته شده است. خشونت فقط به خاطر نبود گفت وگو نیست بلکه به خاطر برآورده نشدن برخی نیازهای جامعه و ناامیدی از برآورده شدن نیازها هم هست.

رئیس دولت اصلاحات گفت: الان در این موقعیت حساس، فراتر از مسأله اصلاح طلبی و اصولگرایی، مسأله نجات ایران و وحدت و انسجام ملی مطرح است. آزادی بیان و امنیت بعد از بیان عامل مهمی برای تفاهم در جامعه است.  همه شهروندان باید بتوانند نیازهای اولیه و ثانویه خود را تأمین کنند و امنیت داشته باشند.

وی افزود: اصلاح‌طلبان باید برنامه‌ریزی قوی‌تری درباره محیط زیست، عدالت و حقوق شهروندی و … داشته و نهادهای نظارتی برای نظارت بر کار منتخبان و همچنین نهاد مبارزه با فساد ایجاد کنند. امروز مطبوعات آزاد و نه مچ‌گیر می توانند نقش مؤثری داشته باشند.

خاتمی تاکید کرد: براساس معیارهای مشترک اصلاح‌طلبی با برخی جریان‌های جهانی طرفدار حقوق بشر، گروه‌های مخالف بنیادگرایی و خشونت، گروه‌های مخالف تخریب‌ محیط زیست و متجاوزان بین المللی می‌توانیم در این زمینه‌ها با دنیا ارتباط برقرار کنیم.  ا باید بتوانیم گفتمان خود را جهانی کنیم و سنگینی فضایی که اصلاح ستیزان در داخل و خارج کشور ایجاد کرده‌اند را بشکنیم.

وی درپایان تاکید کرد: مصداق دموکراسی، ژن خوب نیست بلکه آدم توانا و شایسته و رأی مردم است.باید بگذاریم مخالفان دین صحبت کنند تا فکر تولید شود، نتیجه برخوردهای بسته میدانداری بعضی از مداح‌ها است.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.