سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

کروبی اینها را قبلا نگفته بود؟

چکیده :. اما قبل از ارائه پاسخ تحلیلی به آن، ذکر این موضوع مفید است که مهدی کروبی یادآوری های نامه اخیر خود را، با اندکی جزئیات کمتر یا بیشتر، در زمان های گذشته هم انجام داده. البته در زمان هایی این یادآوری ها را انجام داده که شبکه های اجتماعی، به گستردگی هم اکنون نبودند و طبیعتا بسیاری از موضوعاتی که گفته و نوشته می شدند، به اندازه امروز در افکار عمومی بازتاب نمی...


حسین باست

در نامه جدید مهدی کروبی خطاب به مجلس خبرگان، موضوعات یا ابهاماتی در ارتباط با شیوه انتخاب آقای خامنه ای به رهبری مورد تاکید قرار گرفته است.

موضوعاتی همچون تصمیم اولیه شورای بازنگری قانون اساسی به ۱۰ ساله بودن دوره رهبری آقای خامنه ای، تشکیک در صحت رای گیری برای دائمی شدن دوره رهبری، وارد شدن “ولایت مطلقه” به قانون اساسی جدید بر اثر پی گیری برخی فرماندهان نظامی یا طرح غیرعادی موضوع رهبری فردی در خبرگان (در حالی که قرار بر شورایی بودن رهبری بوده) .

بعد از انتشار نامه، این پرسش موضعیت یافته – و مطرح شده- که چرا آقای کروبی موضوعات تاریخی نامه اخیر را الان و با گذشت بیش از ۷ سال از حصر مطرح می کند؟

این پرسش، البته کاملا موجه است. اما قبل از ارائه پاسخ تحلیلی به آن، ذکر این موضوع مفید است که مهدی کروبی یادآوری های نامه اخیر خود را، با اندکی جزئیات کمتر یا بیشتر، در زمان های گذشته هم انجام داده. البته در زمان هایی این یادآوری ها را انجام داده که شبکه های اجتماعی، به گستردگی هم اکنون نبودند و طبیعتا بسیاری از موضوعاتی که گفته و نوشته می شدند، به اندازه امروز در افکار عمومی بازتاب نمی یافتند.

یکی از دفعاتی که آقای کروبی به همین موضوعات اشاره کرده، در یک صحبت ویدیویی پیش از حصر خانگی بوده که متن آن، در لینک پایانی این نوشته قابل دسترس است. احتمالا نقل قول بخش هایی از صحبت های قدیمی مهدی کروبی، برای یادآوری مفید خواهد بود:

پس از اظهارات پزشک امام [در مورد به کما رفتن او]، برخی اعضای خبرگان، در همان ساختمان بلافاصله تشکیل جلسه دادند. من عضو خبرگان نبودم اما وارد اتاق شدم دیدم آقایان مشکینی، اردبیلی، خامنه ای، هاشمی، مومن و کاشانی در حال مذاکره هستند. آقای هاشمی من را دید و گفت بیا شما هم بنشین و من هم نشستم.

در آن جلسه سخن از هیچ فردی به عنوان جانشین مطرح نشد و افراد خواستار تشکیل شورای رهبری بودند. حتی هاشمی رفسنجانی می گفت اگر سه نفر برای شورای رهبری مدنظر هستند آقایان مشکینی، موسوی اردبیلی و خامنه ای را پیشنهاد می دهم اما اگر میخواهید پنج نفر شورا را تشکیل دهند، آقایان جنتی و جوادی آملی را هم اضافه کنید.

یک هفته به حرمت امام جلسه خبرگان تعطیل شد اما هفته بعد که تشکیل جلسه داد ما دیدیم همان جریان [حذفیّ که در مجلس، و شورای نگهبان متمرکز بود، فضای جدیدی را آغاز کرده اند و از لزوم ولایت پذیری سخن می گویند و خواستار مطلقه شدن اختیارات ولایت فقیه می شوند. فضا فضای دیگری شد. بحث می کردند که چه اختیاراتی را به اختیار رهبری اضافه کنند. کلمه مطلقه را نیز به ولایت اضافه کردند.

در آن جلسه، آذری [قمی] درباره مطلقه بودن اختیار رهبری سخن گفت و میل سپاهیان به این موضوع را مطرح کرد. به گفته کروبی، آذری قمی در آن جلسه به نامه ای اشاره کرده که سردار افشار رییس وقت بسیج نیز در آن درخواست افزودن کلمه مطلقه به قانون اساسی را طرح کرده است.

آقای خامنه ای نیز در جلسه شرکت کرد و گفت اگر بحث مطلقه پیش از این مطرح نشده بود اشکالی نداشت اما حالا که گفته شده اجازه بدهید باشد. کروبی سپس بار دیگر تاکید کرد همه این سخنان در حالی مطرح شده بود در زمان حیات امام اصلا مورد تایید نبوده است.

خبرگان معتقد بودند امام شخصیت متفاوتی است زیرا بنیانگذار نظام بوده و سنش هم بالا بود. اما در حال حاضر باید دوره رهبری را محدود کرد. ده سال را تعیین کردند و رای هم آورد اما در نهایت منتفی شد… عده ای در نهایت، مانع از رای گیری نهایی در این خصوص شدند.

[با اشاره به وجود شرط مرجعیت برای رهبری] در جلسه خبرگان آیت الله یزدی این بحث را شروع کرد که شرط مرجعیت حذف شود و این افراد می گفتند، اجتهاد برای ولی فقیه کافی است.

آن جلسه آخرین جلسه ای بود که خبرگان در آن مقطع زمانی در ساختمان مجلس شورای اسلامی تشکیل داد. زیرا بعد از آن رییس مجلس تغییر کرده بود و خبرگان نیز در حسینیه امام کنار دفتر آقای خامنه ای تشکیل جلسه داد.

متن صحبت های قدیمی مهدی کروبی در سایت کلمه:
https://goo.gl/BFUjVa


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.