سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

اگر می‌دانستم…

چکیده :جنگ به همین سادگی آ غاز و تمام می‌شود و مدعیانش به همین سادگی با «اگر می‌دانستم» و «اگر دوباره برگردیم» پشیمان می‌شوند اما نه جان‌ها و جهان‌های رفته برمی‌گردند و نه در اکثر موارد، کسی به خاطر خطای محاسباتی محاکمه می‌شود. مغلوبِ پرچم‌ها و رجزخوانی‌ها نشویم؛ عبرت بگیریم و از یاد نبریم که صلح، هزاربار بیش از جنگ، شجاعت و هنر و زیرکی...


محمدجواد اکبرین

۱)سید حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله لبنان در مصاحبه‌ای که ۱۳روز بعد از جنگ ۳۳روزه لبنان (۲۰۰۶) با شبکه نیو.تی‌وی انجام داده می‌گوید: « اگر ۱درصد احتمال می‌دادیم عملیات‌مان به چنین جنگی می‌انجامد قطعا واردش نمی‌شدیم ! به دلائل انسانی، اخلاقی، اجتماعی، امنیتی، نظامی و سیاسی… نه من می‌پذیرفتم نه حزب‌الله… ».
در آن ۳۳روز ۱۱۴۰ لبنانی کشته، بیش از ۴۰۰۰تن مجروح و۵۰۰هزار تن آواره شدند، ۳۹هزار خانه و کارگاه ویران شد. کشور ۱۵میلیارد دلار خسارت دید و دریا آلوده شد. همین باعث شد تا مخالفان جنگ در لبنان، با کنایه، نام آن را «حرب لو کُنتُ أعلم» یعنی «جنگِ اگر می‌دانستم» گذاشتند.

۲)محسن رضایی فرمانده سپاه در جنگ ایران و عراق، سوم مهرماه ۹۵ در برنامه‌ای در شبکه خبر گفت: «اگر دوباره برگردیم حتما بر سر مرز خرمشهر و بصره حتما می‌گویم که باید فرصت داد/بعد از آزادی خرمشهر نباید وارد خاک عراق می‌شدیم بلکه باید اعلام می‌کردیم اگر دولت عراق به خواسته‌های ما عمل نکند، وارد خاک عراق می‌شویم».

نتیجه:

جنگ به همین سادگی آ غاز و تمام می‌شود و مدعیانش به همین سادگی با «اگر می‌دانستم» و «اگر دوباره برگردیم» پشیمان می‌شوند اما نه جان‌ها و جهان‌های رفته برمی‌گردند و نه در اکثر موارد، کسی به خاطر خطای محاسباتی محاکمه می‌شود. مغلوبِ پرچم‌ها و رجزخوانی‌ها نشویم؛ عبرت بگیریم و از یاد نبریم که صلح، هزاربار بیش از جنگ، شجاعت و هنر و زیرکی می‌خواهد.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.