سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » واکنش ظریف به ادعای ذوالنور: دروغ است...

واکنش ظریف به ادعای ذوالنور: دروغ است

چکیده :تحقیق و تفحص از دوتابعیتی‌ها تنها کاری بود که درباره دوتابعیتی‌ها در مجلس صورت گرفته و حدود صد نفر را شامل می‌شود و از این میان، حداکثر ۱۰ نفر از آنها تابعیت مضاعف آمریکایی داشتند که رقم ناچیزی در بین مدیران کشور...


محمدجواد ظریف می‌گوید ادعای ذوالنور از پایه دروغ است. وزیر امور خارجه گفته بنده که مذاکرات را انجام داده‌ام، این خبر را تکذیب می‌کنم. از پایه دروغ است.

به گزارش شرق، ذوالنور، نماینده مردم قم در مجلس و عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس، گفته بود «وقتی آقای اوباما در جریان بحث برجام تصمیم گرفت به آقایان حال بدهد، به دوهزارو ۵۰۰ نفر از ایرانیان تابعیت اعطا کرد و برخی آقایان و مسئولان با یکدیگر مسابقه گذاشتند که فرزندانشان جزء این دوهزار‌و ۵۰۰ نفر باشند. امروز اگر این افراد از آمریکا اخراج شوند، مشخص می‌شود چه کسانی زد‌و‌بند دارند و منافع ملی را به آب‌نبات آمریکا می‌فروشند». ظریف، وزیر خارجه ایران نیز در واکنش به این ادعا به سایت «الف» گفته است: «هیچ‌گاه این‌گونه مباحث (حتی درخواست مشروعی مثل لغو محدودیت تحرک دیپلمات‌های ایرانی در سازمان ملل متحد) در مذاکرات یا حواشی آن یا به هر نحو دیگری مطرح نشده است».

ظریف تأکید کرد: «اگر دوستان آقایان دلواپس بدون اطلاع مذاکره‌کنندگان چنین امتیاز عجیب و غیرمعمولی را از آمریکا گرفته‌اند (که به گفته روز گذشته سخنگوی وزارت امور خارجه ترامپ حتی مسئولیتش با وزارت خارجه که طرف مذاکره ما بود نبوده و نیست) که این‌قدر با اطمینان از آن سخن می‌گویند بحث دیگری است. خوب است اسامی این افراد را منتشر کنند».

ذوالنور راحت‌تر از اینها با موضوع برخورد می‌کند؛ «هرکس که یقه‌مان را گرفت، آن وقت اسناد را عندالاضطرار رو می‌کنیم». او به روزنامه اعتماد گفته «بعد از مشورتی که با دوستان داشتم، تصمیم گرفتم فعلا در این رابطه صحبت نکنم. به‌هر‌حال موضوعی که مطرح کردیم، در مرحله پیگیری است و قرار شد جزئیات را مطرح نکنم که پیگیری‌ها را خراب نکند».

ذوالنور، نماینده قم در مجلس و نزدیک به جبهه پایداری، رئیس کمیته هسته‌ای کمیسیون امنیت ملی نیز هست.

ادعای ذوالنور در فاکس‌نیوز که جزء رسانه‌های هوادار ترامپ است بازنشر شد و البته این سایت به بی‌سند و مدرک‌بودن آن اشاره کرده بود؛ اما دونالد ترامپ نیز در توییتی با اشاره به ادعای ذوالنور مبنی‌بر اینکه دولت اوباما به دوهزارو ۵۰۰ شهروند ایرانی تابعیت آمریکایی داده، تلاش کرد بار دیگر دولت پیشین و توافق با ایران را تضعیف کند. ذوالنور در‌ حالی چنین ادعایی را مطرح می‌کند که قبل‌تر نیز تحقیق و تفحصی مرتبط به مدیران دوتابعیتی مطرح شده بود که آن‌هم با واکنش وزارت اطلاعات مواجه شد. «حشمت‌الله فلاحت‌پیشه»، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس، در واکنش به توییت «دونالد ترامپ» مبنی‌بر اعطای دو‌هزار‌و ۵۰۰ گرین‌کارت و حق شهروندی آمریکا به مقامات ایرانی و فرزندانشان در جریان مذاکرات ۵+۱ گفته «ترامپ بر‌اساس دروغ‌سازی‌ها سعی می‌‌کند، سیاست ضد‌ ایرانی را پیش ببرد و متأسفانه برخی دروغ‌ها داخل ایران منتشر می‌شود».

نماینده مردم اسلام‌آباد غرب در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: «تحقیق و تفحص از دوتابعیتی‌ها تنها کاری بود که درباره دوتابعیتی‌ها در مجلس صورت گرفته و حدود صد نفر را شامل می‌شود و از این میان، حداکثر ۱۰ نفر از آنها تابعیت مضاعف آمریکایی داشتند که رقم ناچیزی در بین مدیران کشور است». او با بیان اینکه ۱۰ نفر دارای تابعیت مضاعف آمریکایی، قبل از برجام این تابعیت مضاعف را دریافت کرده‌اند، گفت: «آمار اعطای دوهزار‌و ۵۰۰ گرین‌کارت و حق شهروندی به مقامات ایرانی در جریان مذاکرات برجام کذب محض است و از طرح چنین مباحثی در شرایط کنونی متأسفیم». فلاحت‌پیشه تأکید کرد: «ما به پاک‌دستی دیپلمات‌های ایرانی ایمان داریم و معتقدیم این افراد امانت‌داران سیاست خارجی کشور هستند و در برجام هم زحمات بسیاری کشیدند.

کمااینکه مقام معظم رهبری هم از سیاست خارجی و دیپلمات‌های ایرانی در جریان مذاکرات برجام بارها قدردانی کردند. کارشکنی آمریکا در برجام سبب رسوایی ایالات متحده در جامعه جهانی شده، بنابراین آمریکا با طرح ادعاهای دروغین مانند آنچه در توییت ترامپ آمد، سعی می‌کند برجام را از ناحیه ایران زیر سؤال ببرد و جمهوری اسلامی را طرف ناصالح نشان دهد. حال آنکه ایران صالح‌‌ترین طرف برجام است و بازیگری که بالاترین تعهد را نسبت به برنامه جامع اقدام مشترک داشته است». او ادامه داد: «من با آقای ذوالنور هم در‌این‌باره صحبت کردم، ایشان هیچ سندی در‌این‌باره ندارند، بحث دروغی بود که همان‌طورکه عرض کردم دستاویز دروغ‌گوی بزرگ‌تری شد».

ذوالنور چندی پیش، از اینکه اظهارات برخی مسئولان خوراک رسانه‌های خارجی می‌شود اظهار تأسف کرده بود، اتفاقی که برای ادعای خودش رخ داده البته بیش از اینهاست. او بهانه را به دست خود رئیس‌جمهور آمریکا داده است. چند نفر از مقامات دولت قبلی آمریکا نیز این جریان را تکذیب کرده‌اند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.