سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » سند تاریخی آمریکا و کره‌شمالی امضا شد/ رهبر کره‌شمالی خلع‌ سلاح هسته‌ای را پذیرف...

سند تاریخی آمریکا و کره‌شمالی امضا شد/ رهبر کره‌شمالی خلع‌ سلاح هسته‌ای را پذیرفت

چکیده :ملاقات دونالد ترامپ و کیم جونگ-اون اولین دیدار عالی‌ترین مقامات دو کشور بوده است. حتی پیش از شروع مذاکرات هم آقای ترامپ گفت که "ما بسیار موفق خواهیم بود و این برای من مایه افتجار است و ما روابطی عالی خواهیم داشت. من تردیدی در این ندارم." کیم جونگ-اون نیز به زبان کره‌ای گفت که "رسیدن به این مرحله آسان نبوده است، اغراض و اقدامات گذشته قیودی بر دست و پای ما نهاده بود اما ما بر همه آنها غلبه کردیم و امروز اینجا...


کلمه – خبر: رئیس‌جمهوری آمریکا و «کیم جونگ‌اون» رهبر کره‌شمالی، امروز -سه‌شنبه- طی دیداری تاریخی با یکدیگر گفت‌وگو کردند. دو طرف پس از گفت‌وگو تفاهم‌نامه مشترکی را امضا کردند.

 

روز سه‌شنبه، ۲۲ خرداد (۱۲ ژوئن)، کوتاه مدتی پس از ساعت ۹ صبح به وقت سنگاپور ملاقات خصوصی رئیس جمهوری آمریکا و رهبر کره شمالی تنها با حضور یک مترجم برگزار شد. پس از گفتگوهای خصوصی که حدود چهل دقیقه به طول انجامید، رهبران دو کشور از محل ملاقات خارج شدند و مذاکرات با حضور مقامات همراه آنان به مدت دو ساعت ادامه یافت.

در این بخش از گفتگوها، از سوی آمریکا مایک پمپئو، وزیر خارجه، جان بولتون، مشاور امنیت ملی و جان کلی، رئیس ستاد کارکنان کاخ سفید، و از جانب کره شمالی کیم یونگ-چول، رئیس سابق سازمان اطلاعات کره شمالی و از مشاوران نزدیک رهبر آن کشور، بی یونگ-هو، وزیر امور خارجه، و ری سو-یونگ، معاون حزب حاکم کارگر رهبران دو کشور را همراهی کردند.

دونالد ترامپ پس از این دیدار گفت: هر دو بسیار مفتخر هستند که بعد از مذاکرات موفقیت آمیز “سند تفاهم” را به طور مشترک امضا کنند. کیم جونگ اون رهبر کره شمالی نیز گفت بسیار خوشحال است که “سندی تاریخی” را امضا می‌کند. او از رییس جمهور آمریکا به خاطر برگزاری این نشست تشکر کرد.

ترامپ  رهبر کره شمالی را “کیم” نامید و از او تشکر کرد و بار دیگر گفت که این مذاکرات از هرآنچه دیگران پیش‌بینی می‌کردند بهتر بوده است.

به نوشته بی بی سی، وقتی خبرنگاران از ترامپ درباره مساله تسلیحات هسته‌ای کره شمالی و خلع سلاح این کشور پرسیدند ترامپ پاسخ داد: “ما این فرآیند را بسیار بسیار زود شروع خواهیم کرد.”

ملاقات دونالد ترامپ و کیم جونگ-اون اولین دیدار عالی‌ترین مقامات دو کشور بوده است. حتی پیش از شروع مذاکرات هم آقای ترامپ گفت که “ما بسیار موفق خواهیم بود و این برای من مایه افتجار است و ما روابطی عالی خواهیم داشت. من تردیدی در این ندارم.” کیم جونگ-اون نیز به زبان کره‌ای گفت که “رسیدن به این مرحله آسان نبوده است، اغراض و اقدامات گذشته قیودی بر دست و پای ما نهاده بود اما ما بر همه آنها غلبه کردیم و امروز اینجا هستیم.”

در پایان مذاکرات و نهار کاری، رئیس جمهوری آمریکا و رهبر کره شمالی طی مراسمی در برابر خبرنگاران، سندی را امضا و مبادله کردند. به گفته ناظران، با امضای این سند، آمریکا و کره شمالی به ایجاد روابط بهتر بین دول ملت، کمک به صلح و ثبات در شبه‌جزیره کره، خلع سلاح هسته‌ای شبه جزیره کره و موارد دیگری از جمله یافتن و مبادله اجساد اسرا و مفقودان جنگ کره متعهد شده اند.

تعلیق هسته‌ای در مقابل تضمین امنیتی

متن این توافق‌نامه به شرح زیر است:

۱- ایالات متحده و جمهوری دکوکراتیک خلق کره متعهد می‌شوند روابط جدیدی میان دو کشور بر مبنای اشتیاق مردم دو کشور به صلح و شکوفایی برقرار کنند.

۲- ایالات متحده و جمهوری دموکراتیک خلق کره تلاش خواهند کرد تا صلح پایدار و فراگیر در شبه‌جزیره کره ایجاد کنند.

۳- با وعده متعهد ماندن به توافق‌نامه پانمون‌جوم در ۲۷ آوریل ۲۰۱۸، جمهوری دموکراتیک خلق کره متعهد می‌شود که در راستای خلع تمام و کمال تسلیحات هسته‌ای در شبه‌جزیره کره حرکت کند.

۴- ایالات متحده و جمهوری دموکراتیک خلق کره متعهد شده‌اند تا مفاد مربوط به زندانیان و گمشدگان در جنگ کره را رعایت کنند و پیکرهای کشته‌شدگانی را که شناسایی شده‌اند، بلافاصله مسترد کنند.

از آنجایی که نشست میان رهبران آمریکا و جمهوری دموکراتیک خلق کره رویدادی بی‌مانند و پراهمیت است که بر دهه‌ها تنش و خصومت میان دو کشور فائق می‌آید و آینده‌ای جدید را پیش پای دو کشور می‌گشاید، ترامپ و کیم جونگ‌اون متعهد شدند دیدارهایی را در آینده نزدیک به رهبری مایک پمپمئو، وزیر خارجه آمریکا، و مقام‌های مرتبط در جمهوری خلق دموکراتیک کره برگزار کنند تا نتایج نشست آمریکا و جمهوری خلق دموکراتیک کره را پیگیری کنند.

ترامپ و کیم جونگ‌اون تبادل‌نظری عمیق، صمیمی و فراگیر درباره مسائل مربوط به ایجاد روابط جدید میان ایالات متحده و جمهوری دموکراتیک خلق کره و صلح پایدار در شبه‌جزیره کره با یکدیگر داشتند. ترامپ وعده داد که ضمانت‌های امنیتی را برای جمهوری دموکراتیک خلق کره فراهم کند و کیم جونگ‌اون بار دیگر بر تعهد قاطع و بدون تزلزل خود برای تکمیل فرآیند خلع تسلیحات هسته‌ای شبه‌جزیره کره تاکید کرد.

استقبال چین از دیدار دوجانبه

واکنش چین به دیدار سران کره شمالی و آمریکا مثبت بوده و این رویداد را ستوده است. وزیر خارجه چین گفته این که سران دو کشور “‌می‌توانند با هم بنشینند و گفت‌وگوهای دوسویه داشته باشند معنی خوب و مهمی دارد. و تاریخ جدید را می‌سازد.”

چین همچنین بار دیگر تاکید کرده که برای حل تنش، کره شمالی باید خلع سلاح هسته‌ای شود.

 

دعوت کاخ سفید از رهبر کره شمالی

پیش از دیدار سران دو کشور این گمانه‌زنی میان کارشناسان وجود داشت که می‌پرسیدند آیا مذاکرات تا حدی پیش خواهد رفت که رییس‌جمهور آمریکا از رهبر کره شمالی دعوت کند به واشنگتن برود؟ این سوال بعد از امضای سند مشترک پرسیده شد و ترامپ پاسخ داد “حتما. دعوت خواهم کرد.”

خلاصه آنچه امروز گذشت

سران کره شمالی و آمریکا ساعت ۹ صبح به وقت سنگاپور در رویدادی تاریخی با هم دیدار کردند و دست دادند. دو طرف ابتدا تنها و سپس همراه هیئت‌هایی از دو کشور دیدارهای مفصلی داشتند. در پایان جلسه ناهار کاری دونالد ترامپ و کیم جونگ اون در جمع خبرنگاران حاضر شدند و آقای ترامپ بسیار کوتاه از امضای یک متن خبر داد.

دونالد ترامپ و کیم جونگ اون در نهایت یک سند مشترک امضا کردند. ترامپ گفت که سند “بسیار مهم” و “جامع” است و او و کیم جونگ اون از امضای آن بسیار خرسند هستند. کیم هم گفت که “دیداری تاریخی” داشتند و تصمیم گرفتند که “گذشته‌ها را پشت سر” بگذارند.

 


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.