سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » در اعتراضات مرز غزه چهار فلسطینی کشته و صدها تن زخمی شدند...

در اعتراضات مرز غزه چهار فلسطینی کشته و صدها تن زخمی شدند

چکیده :در تظاهرات روز قدس، از ساعات بعد از نماز جمعه تا ساعات شامگاهی این روز، چهار تن از تظاهرکنندگان فلسطینی غزه با گلوله نظامیان اسرائیلی کشته و بیش از ۵۲۵ تن دیگر از آنها زخمی شدند. یکی از کشته‌ها، یک نوجوان ۱۴ ساله...


در تجمع‌های اعتراضی هزاران نفره فلسطینی‌ها در آخرین جمعه ماه رمضان روز قدس در مرز غزه و اسرائیل، شماری دیگر از آنها کشته و صدها تن زخمی شدند.

به گزارش منابع بیمارستانی در غزه، در تظاهرات روز قدس، از ساعات بعد از نماز جمعه تا ساعات شامگاهی این روز، چهار تن از تظاهرکنندگان فلسطینی غزه با گلوله نظامیان اسرائیلی کشته و بیش از ۵۲۵ تن دیگر از آنها زخمی شدند. یکی از کشته‌ها، یک نوجوان ۱۴ ساله بود.

بر اساس گزارش منابع خبری، هزاران فلسطینی در این روز در پنج بخش از امتداد مرزهای غزه با اسرائیل تظاهرات کردند.

اسرائیل از پیش گفته بود که تلاش دوباره فلسطینیان را برای رسیدن به حصار مرزی یا رخنه به خاک اسرائیل تحمل نکرده و با جدیت با آن برخورد می‌کند. اسرائیل در کنار استقرار هزاران نظامی و شمار زیادی از تک‌تیراندازان خود، از پهپاد نیز استفاده کرد.

پهپادهای اسرائیلی در شیوه تازه‌ای صدها حلقه لاستیکی را که فلسطینیان برای آتش زدن در مرزها گردآورده بودند، پیش از آغاز تظاهرات آنها، با تاباندن نور لیزری، سوزاندند.

همچنین ریزپهپادهای اسرائیلی فعال بودند تا بادبادک‌های مشتعلی را که فلسطینیان به سوی آسمان اسرائیل می‌فرستند تا مزارع اسرائیلی را به آتش بکشند، در هوا نابود کنند؛ امری که اسرائیل آن را «ترور بادبادکی» می‌نامد.

 

 

فلسطینیان ده‌ها سال است که در آخرین جمعه ماه رمضان، با نام «جمعه یتیم»، به وضع خود و عدم تحقق رؤیای تشکیل کشور فلسطین اعتراض می‌کنند اما تظاهرات امسال آنها در این روز، در ادامه «راهپیمایی بزرگ بازگشت» برگزار شد.

حماس و سازمان‌های فلسطینی از دو ماه و نیم پیش، تظاهرات «بازگشت» را در اعتراض به هفتاد ساله شدن تأسیس اسرائیل آغاز کردند و در چند جمعه نخست از این نوع تظاهرات، شمار زیادی کشته شدند؛ حدود بیست تن آنها در روز نخست تظاهرات کشته شدند.

اما خونین‌ترین روز در این دوره از تظاهرات، ۲۴ اردیبهشت در اعتراض‌های فلسطینیان به تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در انتقال سفارت از تل‌آویو به اورشلیم/بیت‌المقدس، بود؛ در این روز، با احتساب زخمی‌هایی که در روزهای بعد جان دادند، شمار کشته‌ها به ۶۵ تن رسید.

در مجموع در دو ماه و نیم اخیر، تا پیش از کشته‌های آخرین جمعه ماه رمضان، دست‌کم ۱۲۳ فلسطینی و بیش از ده هزار تن زخمی شدند؛ دو زن و شماری نوجوان در میان کشته‌ها هستند. با کشته شدن رزان النجار، دختر ۲۱ ساله امدادگر درمانی در جمعه گذشته، شمار دختران کشته شده فلسطینی به دو نفر رسید؛ شماری از کشته‌ها نیز نوجوانان زیر ۱۸ سال بودند.

 


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.