سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » به دنبال تهدید داعش ده‌ها مدرسه دخترانه در شرق افغانستان تعطیل شد...

به دنبال تهدید داعش ده‌ها مدرسه دخترانه در شرق افغانستان تعطیل شد

چکیده :در اعلامیه‌ای که به نام گروه داعش روز یکشنبه منتشر و میان مردم ننگرهار و در شبکه‌های اجتماعی دست به دست شده، آمده که آنها به خاطر "انتقام کشته شدن غیرنظامیان به خصوص کودکان در بمباران نیروهای آمریکایی و دولتی در ساحات زیر نفوذشان" پس از این مکاتب دخترانه را هدف انفجار و عملیات قرار خواهند داد. در این نامه از اهالی ننگرهار خواسته شده دختران‌شان را به مکتب...


به دنبال تهدیدی که منسوب به گروه داعش است، ۸۰ مکتب/مدرسه دخترانه در شهر جلال آباد، مرکز ولایت ننگرهار و شماری از ولسوالی‌های همجوار آن تعطیل شد.

حسیب شینواری، رئیس معارف/آموزش و پرورش ننگرهار تایید کرده است که این مکاتب به دنبال تهدیدات به میان آمده، تعطیل شد.

او می‌گوید که این مکاتب در حالی تعطیل شده که تنها یک امتحان از امتحانات آخر سال تحصیلی دانش‌آموزان باقی مانده بود که بعدا گرفته خواهد شد.

شمار دانش‌آموزان دختر در هشتاد مکتب بسته شده حدود ۱۵۰ هزار نفر است.

ذبیح الله رحیمزی، خبرنگار بی‌بی‌سی می‌گوید مکاتب دخترانه در شهر جلال آباد بسته است و خودروهای نیروهای امنیتی در اطراف آنها مستقر شدند.

در اعلامیه‌ای که به نام گروه داعش روز یکشنبه منتشر و میان مردم ننگرهار و در شبکه‌های اجتماعی دست به دست شده، آمده که آنها به خاطر “انتقام کشته شدن غیرنظامیان به خصوص کودکان در بمباران نیروهای آمریکایی و دولتی در ساحات زیر نفوذشان” پس از این مکاتب دخترانه را هدف انفجار و عملیات قرار خواهند داد. در این نامه از اهالی ننگرهار خواسته شده دختران‌شان را به مکتب نفرستند.

همزمان با نشر این اعلامیه امروز انفجاری در یک مکتب دخترانه در ولسوالی غنی خیلی ولایت ننگرهار رخ داد که تلفاتی نداشت. دو روز پیش نیز انفجاری در مقابل یک مکتب دخترانه در ولسوالی بهسود ننگرهار رخ داد که دو زخمی به جا گذاشت. ناامنی نه تنها در ولایت ننگرهار، در بسیاری از نقاط افغانستان سبب بسته شدن مکاتب شده است. مقام‌های دولتی افغانستان می‌گویند اکنون حدود یک هزار مکتب در سراسر افغانستان به دلیل ناامنی بسته هستند.

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل (یونیسف)، به تازگی اعلام کرد که نیمی از کودکان افغانستان به مکتب نمی‌روند. ناامنی از دلایل اصلی این محرومیت خوانده شده است.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.