سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » عبدالله ناصری: ولایتی از زمینه‌چینان برجام بود، قصد دارد از خود سلب مسئولیت کند...

عبدالله ناصری: ولایتی از زمینه‌چینان برجام بود، قصد دارد از خود سلب مسئولیت کند

چکیده :اگر همه اصولگرایان هم پشت آقای ولایتی قرار بگیرند، ایشان در جامعه پذیرشی ندارند و نمی توانند یک جامعه رای را برای خود دست و پا کنند. آقای ولایتی در میان اندک اصولگرایان سنتی هیچ رای دیگری ندارد؛ یعنی اگر فرض کنید آقای لاریجانی هم به همراه ایشان در رقابت باشند همان رای اصولگرایان سنتی را هم آقای لاریجانی از ایشان خواهند...


عبدالله ناصری فعال سیاسی اصلاح‌طلب درباره چرخش موضع علی اکبر ولایتی درباره برجام گفت: تصور می کنم اظهارنظر جدید آقای ولایتی که ۱۸۰ درجه چرخش موضع داشته اند، ناشی از این است که ایشان در حلقه اصلی اصولگرایان خیلی به بازی گرفته نمی شوند.

این عضو شورای مشورتی رییس دولت اصلاحات در گفت و گو با انتخاب افزود: آقای ولایتی خودشان بهتر از هر کسی می دانند برجام عین مصلحت و منفعت ملی بود. عجیب است که در مناظرات انتخاباتی روند مذاکرات هسته ای را چماق کردند و بر سر آقای جلیلی کوبیدند و قبلا هم از برجام دفاع کردند اما امروز عملا تعابیری دیگری به کار می برند.

او افزود: اگر از این زاویه نگاه کنیم، آقای ولایتی باید تحمیل کننده قطعنامه ۵۹۸ بر امام تلقی شود. آن هم در زمانی که اوضاع نظام بسیار بهتر بود و خود امام نیز حضور داشتند و نهایتا همه مسئولیت ها را هم بر عهده گرفتند. حتما شرایط امروز خطیرتر از شرایط پذیرش قطعنامه ۵۹۸ است که آقای ولایتی با هماهنگی سایر مسئولین گزارش کارشناسی فرستادند که البته در آن زمان، تصمیم درستی بود که در پایان جنگ گرفته شود.

ناصری ادامه داد: اگر امروز هم آقای ولایتی حافظه شان یاری کند می دانند که برجام عین مصلحت بود و خود ایشان در سال ۹۱ ماموریت داشتند که برخی امور را دنبال کنند. پس از سفر ایشان به عمان و دیدارشان با پادشاه این کشور، ایشان گزارش هایی را دادند. یعنی قبل از تشکیل دولت آقای روحانی، موضع نظام، حل مناقشات هسته ای بود.

ناصری گفت: بنابراین آقای ولایتی سعی کنند مردم را گول نزنند. مانند قطعنامه ۵۹۸ که آقای ولایتی قطعنامه را با طبق یک پروسه کارشناسی در دامان امام گذاشتند که کار بسیار صحیحی هم بوده، امروز هم همان تیم اصلی مذاکره کننده سال های آخر دوره اصلاحات به این نتیجه رسیدند که باید برجام امضا شود.

ناصری در پاسخ به این سوال که آیا ولایتی می تواند نقش و اعتبار سابق خود در میان اصوگرایان را بازیابد؟، گفت: چپ و راست وزارت خارجه اعتقاد دارند که عملکرد ۱۶ ساله آقای ولایتی در این وزارتخانه، عملکرد بسیار بد و ضعیفی بوده است. آقای ولایتی در ۷۰ سالگی توانایی و قابلیت کار مدیریتی را ندارند.

او ادامه داد: اگر همه اصولگرایان هم پشت آقای ولایتی قرار بگیرند، ایشان در جامعه پذیرشی ندارند و نمی توانند یک جامعه رای را برای خود دست و پا کنند. آقای ولایتی در میان اندک اصولگرایان سنتی هیچ رای دیگری ندارد؛ یعنی اگر فرض کنید آقای لاریجانی هم به همراه ایشان در رقابت باشند همان رای اصولگرایان سنتی را هم آقای لاریجانی از ایشان خواهند گرفت.

ناصری گفت: آقای ولایتی ۱۶ سال در وزارت خارجه بوده و آدم نسبتا باهوشی است و مسائل را می فهمد. آنها هم که به مسائل اشراف دارند می دانند که ایشان در سال ۹۱، در شکل دهی به برجام نقش داشتند و یکی از زمینه چین های امضای برجام هستند و فکر می کنم در این شرایط که ایشان تصور می کنند برجام در حال شکست خوردن است، قصد دارند از خود سلب مسئولیت کنند.

او ادامه داد: البته اصلاح طلبان آقای ولایتی را به خاطر همن نقشی که در سال ۹۱ ایفا کردند تحسین می کنند و ایشان هم سهمی در امضای برجام دارند. اما به نظر می رسد که آقای ولایتی یا خبر دارند و یا تحلیلشان این است که برجام به سامان نخواهد رسید و دارند خودشان را از این گردونه خارج می کنند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.