سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » عبدالله ناصری: رفع حصر امید را به جامعه پمپاژ می‌کند...

عبدالله ناصری: رفع حصر امید را به جامعه پمپاژ می‌کند

چکیده :واقعیت این است که مقداری انفعال علی‌رغم تلاش‌هایی که دولت و شخص آقای روحانی کرده‌اند، در دو دولت ایشان این باور و نگاه را در جامعه القاء کرده است. در قاب دوم حتما می‌توان با تصمیمات جدی در تغییر مدیریت‌ها و جابه‌جایی مدیریت‌ها همان‌طور که خود آقای روحانی بارها اشاره کرده است، این تلقین را به امید تبدیل...


عبدالله ناصری، فعال سیاسی اصلاح‌طلب در گفت‌وگو با «اعتمادآنلاین» درباره تلاش برخی گروه‌ها برای القای ناامیدی در میان مردم و رای‌دهندگان به دولت روحانی بیان کرد: تخریب و ناامید کردن تاریخ دور و درازی در جمهوری اسلامی دارد. القاء و پمپاژ این نگرش در کشور بعد از جنبش دوم خرداد به‌وسیله رقبای اصلاحات استارت زده شد و ادامه یافت.

او ادامه داد: از سال ۸۴ به بعد هم اگرچه دولت یکدست شد اما باز هم با تصویری که از دولت مهر و دولت امام زمان ارائه دادند، عملا این روند ناامیدی ایجاد شد و دستاوردهای دوران گذشته را از پیروزی انقلاب تا سال ۸۴ را زیر سوال برد.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب افزود: کارنامه آقای احمدی‌نژاد هم که کارنامه کاملا ناموفقی بود و این باور را تثبیت کرد که اساسا ساختار سیاسی امروز نمی‌تواند موفق باشد و توفیقاتی به دست آورد. حتی بعد از آن برخی از دوستان اصلاح‌طلب هم ساختار را به بمب‌بست رسیده تصویر می‌کردند که این واقعیت نداشت.

ناصری با اشاره به اتفاقات از سال ۹۲ به بعد گفت: این روند ادامه داشت تا اتفاق سال ۹۲ دوباره رخ داد و دوباره امیدی در جامعه ایجاد شد. شاید این القاء و پمپاژ ناامیدی و ناکارآمدی از سال ۹۲ به بعد صورت دیگری پیدا کرد.

او با بیان اینکه از یک جایی به بعد واقعیت این است که شرایط ملی و بین‌المللی بحرانی شد، افزود: بنابراین بخش‌هایی از جریان حاکمیت، کانون‌های قدرت و جریان اقتدارگرا نتوانستند اتفاق انتخابات ۹۲، ۹۶ و حتی ۹۴ را تحمل کنند و کماکان فضاسازی علیه این تحول ملی را ادامه داده‌اند.

ناصری با تاکید بر این موضوع که ناامیدی در کشور عمق یافته است، گفت: الان واقعیت این است که هر نوع ناکارآمدی و ناامیدی دیگر ناامیدی از یک خط و جریان سیاسی نیست، بلکه ناامیدی از کل جمهوری اسلامی و جریان سیاسی ایران است.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب ادامه داد: این آن چیزی است که در چند سال اخیر مکرر مورد تاکید آقای خاتمی و جریان اصلاحات قرار گرفت. بارها اشاره کردند و بر این نکته پای فشرده‌اند که همه جریانات سیاسی در ارزیابی‌های خود انصاف را رعایت کنند و ناامیدی را به مردم القاء نکنند چون این پاشنه آشیل خطرناکی خواهد بود.

انفعال در دولت هم ناامیدی را القا می‌کند

عضو شورای مشورتی رییس دولت اصلاحات با بیان اینکه این وقایع قاب دومی هم دارد، تاکید کرد: واقعیت این است که مقداری انفعال علی‌رغم تلاش‌هایی که دولت و شخص آقای روحانی کرده‌اند، در دو دولت ایشان این باور و نگاه را در جامعه القاء کرده است. در قاب دوم حتما می‌توان با تصمیمات جدی در تغییر مدیریت‌ها و جابه‌جایی مدیریت‌ها همان‌طور که خود آقای روحانی بارها اشاره کرده است، این تلقین را به امید تبدیل کند.

ناصری در ادامه افزود: بنابراین قاب اول را انکار نمی‌‌کنم، ناامیدی وجود دارد و شاید عمومیت‌ هم پیدا کرده و بخش‌های عظیمی از جامعه مدنی مخاطب دو جریان سیاسی درگیر آن است و این پدیده خطرناکی است.

او گفت: به‌ویژه در شرایطی که جمهوری اسلامی از نظر بین‌المللی در سطح بسیار حساس و خطیری قرار گرفته و با برجام پساآمریکایی حتما شرایط برای سال آینده حساس‌ است و برهمین اساس لازمه آن این است که مسیر آشتی ملی هر چه زودتر در کشور شکل بگیرد.

ناصری در ادامه درباره لزوم تحقق آشتی‌ملی گفت: اگر آشتی ملی شکل بگیرد و موانع آن از جمله رفع‌حصر سران جنبش سبز و برداشتن محدودیت از بزرگان جبهه اصلاحات اتفاق افتد، حتما میزان قابل توجهی امید به جامعه پمپاژ می‌شود حتی اگر شرایط اقتصادی مردم بدتر و شرایط بین‌اللملی شدیدتر از این شود.

تعمیم حضور اصلاح‌طلبان در افطاری رهبری، امید را تقویت می‌کند

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با اشاره به حضور برخی از چهره‌های اصلاح‌طلب در مراسم افطاری رهبری بیان کرد: حرکت اخیری که در نشست سالانه رهبری با دست‌اندرکاران نظام مدیریتی کشور و شخصیت‌های سیاسی در روزهای اخیر انجام شد، برای اولین بار دیدیم که ترکیب دعوت از چهره‌های اصلاح‌طلب یا چهره‌های مخالف جریان اصولگرایی و به خصوص جریان اقتدارگرا به صورت قابل توجهی تغییر داشت.

او در ادامه با بیان اینکه این نگاه اگر تعمیم داده شود و امید را بتواند تقویت کند، طلیعه‌ای برای پیگیری موضوع آشتی‌ملی است، گفت: معتقدم آشتی‌ملی مانند پرونده برجام دست بالاترین مقام کشور یعنی رهبری است و البته آقای روحانی به عنوان رییس شورای عالی امنیت ملی و مجری قانون اساسی در تعامل با رهبری حتما باید آشتی ملی را بتواند پیش ببرد.

ناصری با اشاره به انگیزه ضعیف رئیس‌جمهوری گفت: اما من خودم متاسفانه بدگمانی دارم که آقای روحانی ضرورت و حساسیت این مسئله را که بسیار بسیار عامل مهمی در تقویت دولت و تقویت جامعه مدنی نسبت به کارآمدی دولت خواهد بود، درک کرده باشد. بنابراین قدم آنچنانی و مهمی علی‌رغم وعده‌هایی که سخنگوی دولت داده بود که «فردا گفته خواهد شد آقای روحانی چقدر در دولت کار کرده است» دیده نمی‌شود و اگر کاری شده بالاخره باید به اطلاع افکارعمومی برسد.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب ادامه داد: در این شرایط می‌توان مخالفان تندرو دولت و کل نظام جمهوری اسلامی ایران را در داخل کشور بایکوت کرد.

ناصری عنوان کرد: با تحقق یافتن آشتی ملی که گام اول آن هم بحث رفع‌حصر و رفع محدودیت‌های سیاسی اجتماعی برای چهره‌های بزرگ انقلاب اسلامی اصلاح‌طلب است، دولت باید جاهایی که به خودش مربوط است بهانه را نه تنها از دست مخالفان دوست‌دار و منتقدین مشفق بلکه از منتقدین تندروی خود با تغییرات مدیریتی بگیرد.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.