سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » فاطمه کروبی: پس از ۴۰ سال، هنوز دغدغه اصلی ما رعایت بدیهی ترین اصول اخلاقی، قانونی ...

فاطمه کروبی: پس از ۴۰ سال، هنوز دغدغه اصلی ما رعایت بدیهی ترین اصول اخلاقی، قانونی و شرعی از سوی حاکمان است

چکیده :حاکمیت مردم بر سرنوشت خویش بدون حضور احزاب و نهادهای مدنی مستقل امکان پذیر نیست. احزاب سازمان های سیاسی در مسیر دموکراسی هستند و اگر به دموکراسی باور داریم باید نقش احزاب و نهادهای مدنی را به رسمیت بشناسیم. وقتی رویکرد حزبی و به رسمیت شناختن احزاب و نهادهای مختلف مدنی در عمل محقق نمی گردد آنگاه نباید انتظار نتیجه‌ای جز وضعیت امروز داشته...


جمعه، چهارم خردادماه، دومین کنگره حزب اعتماد ملی بعد از یک وقفه تقریباً ده‌ساله برگزار شد تا اساسنامه این حزب با قانون جدید احزاب منطبق و تکلیف اعضای شورای مرکزی این حزب نیز مشخص شود. فاطمه کروبی، همسر دبیرکل محصور حزب اعتماد ملی؛ یکی از سخنرانان این کنگره بود.

به گزارش سحام، این نماینده سابق مجلس که خود از مبارزین نخستین انقلاب بوده، در سخنانی با انتقاد از وضعیت فعلی جامعه گفته: “باید اعتراف کنیم که پس از چهل سال از عمر حکومت هنوز دغدغه اصلی مان حقوق و آزادی های بنیادین مردم و رعایت بدیهی ترین اصول اخلاقی، قانونی و شرعی از سوی حاکمان است.” فاطمه کروبی، خودمحوری همه گروه ها در ۴۰ سال گذشته را سبب این رخداد ذکر کرده و افزوده: “انقلاب اسلامی در دست یابی به آرمان های اصلی خود ناموفق بوده است.”

به گزارش سحام، متن کامل سخنان فاطمه کروبی به شرح زیر است:

اگر نگاهی به وضعیت کشور در ۴ دهه گذشته داشته باشیم و اگر انصاف در قضاوت مان از وضعیت کشور داشته باشیم آنگاه با صدای بلند اعتراف خواهیم کرد که انقلاب اسلامی در دست یابی به آرمان های اصلی خود ناموفق بوده است. آرمان‌هایی که اصول متعدد قانون اساسی برآن تاکید کرده اما از بد حادثه در از ابتدا تاکنون در کنج قفسی محصور مانده است.

باید اعتراف کنیم که پس از چهل سال از عمر حکومت هنوز دغدغه اصلی‌مان حقوق و آزادی های بنیادین مردم و رعایت بدیهی ترین اصول اخلاقی، قانونی و شرعی از سوی حاکمان است. اگر منصف باشیم آنگاه اعتراف خواهیم کرد که وضعیت اسفناک امروز کشور نتیجه خودمحوری همه گروه‌ها از ابتدای انقلاب تاکنون بوده است.
در بخشی از نامه آقای کروبی به رهبری آمده که شرط اول برای اصلاح، پذیرش مسئولیت رفتارهاست. من نیز با قبول مسئولیت‌ام در جهت اصلاح نظام مطابق آرمان‌های انقلاب و حقوق ملت مندرج در فصل سوم قانون اساسی تلاش کرده و می‌کنم … طبیعی و قطعی است که تقصیر و قصور فراوان داشته‌ام و دارم که از محضر عموم مردم معذرت و از خداوند منان طلب عفو و بخشش دارم.”

پرسش اصلی این است که چرا این انقلاب با آن همه مجاهدت ها و خون های پاک چنین عاقبتی پیدا کرده است؟ در پاسخ به این پرسش عوامل متعددی را می توان برشمرد اما من به واسطه تجربه‌هایم در امور اجرایی، تقنینی و حزبی با اجازه حضار گرامی می خواهم بر یک نکته مهم دست بگذارم و آن نبود احزاب موثر، مستقل و قدرتمند در کشور است.

حاکمیت مردم بر سرنوشت خویش بدون حضور احزاب و نهادهای مدنی مستقل امکان پذیر نیست. احزاب سازمان های سیاسی در مسیر دموکراسی هستند و اگر به دموکراسی باور داریم باید نقش احزاب و نهادهای مدنی را به رسمیت بشناسیم. وقتی رویکرد حزبی و به رسمیت شناختن احزاب و نهادهای مختلف مدنی در عمل محقق نمی گردد آنگاه نباید انتظار نتیجه‌ای جز وضعیت امروز داشته باشیم.

می دانیم که حزب به معنای سیاسی آن مفهومی مدرن است که از دنیای غرب گرفته شده است. در کشور ما اندیشه ایجاد حزب از ابتدای انقلاب نزد انقلابیون وجود داشت اما تفکر حزبی هرگز. احزابی در کشور شکل گرفت اما از همان روز تفکر و فرهنگ حزبی در این کشور جایگاه نیافت. فکر می کنم مسئولیت این عقب افتادگی هم بر عهده حکومت است و هم بر عهده احزاب.

حزب گریزی و حزب ستیزی بیماری نگران کننده جریان‌های سیاسی کشور از جمله اصلاح طلبان است. بیاید پیش از آنکه اعتماد مردم به کلی گرفته شود فکری برای درمان این بیماری کنید.

سخنم را کوتاه می کنم و صادقانه خدمت برادران و خواهران گرامی ام عرض می کنم که رشد و توسعه کشور در مسیر دموکراسی منوط به حضور احزاب مستقل و نهادهای مدنی است. سعی کنیم با مطالعه و درس گرفتن از اشتباهات گذشته، در جهت آگاهی جامعه قدم بر داریم و اعتماد به دست آماده مردم که نتیجه تلاش و رشادت بسیاری از جمله رهبران محصور جنبش سبز است را هزینه دو روز دنیا نکنیم. قواعد کار حزبی را بپذیریم. در رفتارمان با مردم صادق باشیم. در رقابت‌هایمان اخلاق را کنار نگذاریم و در عمل به مردم نشان دهیم که بر منصوبان خود نظارت می کنیم و در مبارزه با فساد خودی و غیر خودی نمی شناسیم.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.