سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » مقاومت قوه قضاییه در مقابل هر گونه رفع فیلتر...

مقاومت قوه قضاییه در مقابل هر گونه رفع فیلتر

چکیده :قوه قضاییه، رهبری، سپاه و دیگر نهادهای انتصابی و اقتدارگرا گویا نفهمیده‌اند که بازور نمیتوان در مقابل گردش آزاد اطلاعات ایستاد، اگر ادمین کانالها را دستگیر کنند و یا تلگرام را توقیف، اگر توییتر را رفع فیلتر نکنند و ....بازهم نامزد مورد حمایت آنان رای نمیآورد و آنان نه به فضای مجازی که به مردم باخته‌اند و بالاخره خبر راه خود را پیدا میکند، کمااینکه در این سالها پیدا کرده و در همین روزها که تلگرام فیلتر بود و اینترنت با سرعت پایین، مردم هم از آنچه در کازرون رفت باخبر شدند و هم در مقابل زیاده خواهی‌های آمریکا واکنش نشان دادند و از منافع ملی خود دفاع کردند و فیلترینگ تلگرام تاثیری بر رفتار و واکنش های آنان...


کلمه – گروه خبر: دادستان کل کشور اعلام کرد که توئیتر رفع فیلتر نمی‌شود. او مدعی شد: “مادام که شرایط توئیتر مثل گذشته باشد، دستور قضایی به استحکام خود باقی است.”

از سوی دیگر در فضای مجازی خبری از صفحه‌ای منتسب به لعیا جنیدی معاون حقوقی رئیس جمهور منتشر شد که خبر از رفع فیلتر تلگرام می‌داد.  هرچند که این خبر به سرعت از سوی دفتر جنیدی تکذیب شد و آن صفحه متعلق به جنیدی نبوده، اما خرم آبادی معاون دادستان تحمل نیاورد و سریعا این خبر را تکذیب کرده و با تحکم اعلام کرد که تلگرام به هیچ عنوان رفع فیلتر نمی شود و فیلتر آن دائمی است.

جریان اقتدارگرا که پیش از هرجایی در قوه قضاییه که باید مظهر عدل و عدالت باشد حضور دارد تمام تلاشش را برای بستن راه های ارتباطی مردم با یکدیگر و همچنین بستن روزنه های آگاهی رسانی می کند.

روزگاری این قوه با توقیف فله‌ای مطبوعات در یک شب و احضار و بازداشت روزنامه نگاران تمام تلاش خود را می کرد تا جریان اطلاع رسانی در کشور را فلج کند، هرچند که نمی توانست تمام و کمال موافق شود و از دل هر روزنامه توقیف شده روزنامه‌ای جدید متولد میشد. طی سالهای اخیر نیز با رشد و پیشرفت تکنولوژی نه‌تنها کانال‌های ماهواره‌ای اخبار و اطلاعات را به مردم می‌رسانند، که رشد فضای مجازی و ظهور شبکه های اطلاع رسانی چون توییتر، تلگرام و فیس بوک، باعث شد تا مردم پیش از مسوولان متوجه اخبار و واقعیت‌ها شوند.

همین نیز سبب شد تا مسوولان قوه قضاییه تمام تلاش خود را برای انسداد شبکه های اطلاع رسانی بکار گیردند، کمااینکه در سال ۸۸ با فیلتر کردن فیس بوک تلاش کردند تا جنبش سبز را زمین گیر سازند، اما موفق نشدند و مردم توانستند با دور زدن فیلترینگ و استفاده از فیلتر شکن ها در فضای مجازی حضور پیدا کنند.

طی سالهای اخیر هم قوه قضاییه باز تمام تلاش خود را کرد تا فضای رسانه را تعطیل کند. هرچند که دولت تمام تلاش خود را بکار برد تا این اتفاق نیافتد، اما دو عامل یکی باخت نامزد مورد حمایت قوه قضاییه در انتخابات و دومی اعتراضات دی ماه ۹۶ سبب شد تا این نهاد با همکاری دیگر نهادهای امنیتی و بیت رهبری عزم خود را جزم کند تا فضای مجازی تعطیل شود چرا که هر دو را از چشم شبکه های اطلاع رسانی میدیدند.

البته بیش از قوه قضاییه، همان طور که رئیس جمهور نیز به اشاره مطرح کرد، رهبری بود که خواهان توقیف تلگرام شده بود و برای همین نیز یک قاضی تازه کار برای آنکه آقا خوشش بیاید دستور به فیلترینگ تلگرام میدهد و اپراتورها را مجبور به فیلترکردن این پیام رسان می کند.

اما همان طور که وزیر ارتباطات هم گفت پروژه فیلترینگ شکست خورده است. ده‌ها مدل فیلتر شکن در لب تاپ‌ها و گوشی‌های مردم به کار افتاده و هر روز با وجود بسته شدن بعضی از این فیلترشکن‌ها، باز فیلترشکن‌های جدیدتری ساخته میشوند و حضور در تلگرام و فضای مجازی کماکان چون گذشته ادامه دارد و حتی بسیاری که تا دیروز از فیلتر شکن استفاده نمی‌کردند امروز به انواع فیلتر شکن ها مجهز هستند.

قوه قضاییه، رهبری، سپاه و دیگر نهادهای انتصابی و اقتدارگرا گویا نفهمیده‌اند که بازور نمیتوان در مقابل گردش آزاد اطلاعات ایستاد، اگر ادمین کانالها را دستگیر کنند و یا تلگرام را توقیف، اگر توییتر را رفع فیلتر نکنند و ….بازهم نامزد مورد حمایت آنان رای نمیآورد و آنان نه به فضای مجازی که به مردم باخته‌اند و بالاخره خبر راه خود را پیدا میکند، کمااینکه در این سالها پیدا کرده و در همین روزها که تلگرام فیلتر بود و اینترنت با سرعت پایین، مردم هم از آنچه در کازرون رفت باخبر شدند و هم در مقابل زیاده خواهی‌های آمریکا واکنش نشان دادند و از منافع ملی خود دفاع کردند و فیلترینگ تلگرام تاثیری بر رفتار و واکنش های آنان نگذاشت.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.