سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

از سیاه کارانند

چکیده :حقیقت این است که برجام امتیازهای بسیاری را برای ایران در پی داشت و آمریکا هم درست بخاطر اینکه به آنچه می خواست نتوانست دست پیدا کند بهتر آن دید یکطرفه از برجام خارج شود و البته سناریوهای نگران کننده ای را تعقیب می کند و باید دیپلماسی بر اساس عقلانیت و بدور از ماجراجویی راههای کم خطری را پیگیری نماید و در نطق اولیه رئیس جمهور پس از خروج آمریکا از برجام این عقلانیت مشاهده...


کلمه – علیرضا کفایی

ترامپ، اعلام کرد که آمریکا از برجام خارج می‌شود و تحریم‌های اقتصادی ایران دوباره اجرا خواهد شد.

اینکه آمریکا از برجام خارج شد و چهره کریه خود را یکبار دیگر در منظر جهانیان نمایان کرد و نشان داد به عهد و پیمان و قراردادهای بین المللی پایبند نیست دور از انتظار نبود و از همان ابتدای مذاکرات هم هیئت ایرانی می دانستند و مستمر هم گوشزد می کردند، اما هیچ راهی هم جز میز مذاکره نبود و می بایست علیرغم شناخت و حتی اطمینان از بد عهدی آمریکا؛ مذاکره صورت می پذیرفت و انصاف آن است که دیپلمات های ایرانی و در راس آنها آقای ظریف بخوبی توانستند با قدرتهای بزرگ گفتگو کنند و به معاهده ای چند جانبه دست یابند که بخشی از آن رفع تحریمها و یکی از طرفین آمریکا بود، اتفاق مهمتر اما برداشتن سایه جنگ از سر ایران بود که عده ای عامدانه و با شانتاژ نخواستند و اجازه ندادند که بر روی آن تبلیغ و اطلاع رسانی لازم صورت پذیرد و مردم این بخش از برجام را به درستی درک کنند.

از ابتدای مذاکرات به هر نحو ممکن و با همه امکانات و تمام توان علیه برجام قد علم کردند، انواع تهمتها و اهانتها را نثار دولت و تیم مذاکره کننده و اصلاح طلبان کردند و برچسب خیانت و وطن فروشی و خروج از انقلاب و دین زدند ولی مردم بیشتر از خودشان رویگردان شدند و در مقاطع گوناگون و انتخابات حمایت خود را اعلام کردند.
به سفارتخانه ها حمله ور شدند و آتش زدند و هیاهو کردند و به دروغ دلواپس شدند، موشک پرانی های تحریک آمیز و مانورهای نظامی متعدد و هر چه توانستند کردند تا برجام به سرانجام نرسد و همه اینها را کردند بدون آنکه به منافع ملی نظر داشته باشند و فقط زمین گیر کردن دولت و امیال جناحی و سیاسی خود را مد نظر داشتند، چنانکه در زمان یار مورد حمایت و نزدیک النظرشان که جلیلی میز مذاکره را با کلاس درس قرآن اشتباه گرفته بود و آن دولت انحرافی هزاران التماس و التجا می کرد تا آمریکا و دیگر طرفها ذره ای روی خوش نشان دهند، کوچتکرین اعتراض و واکنشی نه تنها نشان ندادند که زمینه را فراهم می کردند تا بلکه آمریکا التماس آنها را جوابی دهد، اما در این دولت و با ظریف برجام امضاء شد و همه ارکان نظام هم تائید کردند، در مواقعی بود که ظریف بر سر طرف آمریکایی فریاد می کشید و با تشر سخن می گفت، مواقعی بود که با قاطعیت می گفت «هیچگاه یک ایرانی را تهدید نکنید» و عده ای می گفتند آرامتر و عصبانی نشوید تا بلکه برجام امضاء شود، امروز خود را کنار می کشند، مگر ایران گوشت قربانی بود که شمایان که ادعا دارید آینده را می دانید! و غیب را می خوانید! و مدعی هستید که می دانستیم و گفته بودیم و ….. جلوی کار بقول خودتان عبث را نگرفتید؟
امروز اگر کسانی می گویند از همان اول چنین گفتیم و …. مسئولند، اگر با اطمینان و ایقان می دانستند که برجام حاصلی ندارد وظیفه داشتند بنا بر مسئولیت خود دستور خروج از مذاکرات را بدهند، اجازه نداشتند منافع ملی را به آزمون و خطا و یا برای اینکه مثلاً ثابت شود آمریکا بد عهد است و دیدید ما درست می گفتیم، ایران و انقلاب را به خطر بیندازند، که امروز بگویند گفتیم و توجهی نکردند، چطور برای یک شبکه مجازی اجتماعی مانند تلگرام به زعم اینکه جاسوسی می کند سریعاً عالی ترین مقام وارد عمل می شود و با آنکه رئیس جمهور نمی خواهد فیلتر شود، دستور فیلترینگ و انسداد صادر می شود اما برای برجام حاضر نشدند دستور دهند؟

حقیقت این است که برجام امتیازهای بسیاری را برای ایران در پی داشت و آمریکا هم درست بخاطر اینکه به آنچه می خواست نتوانست دست پیدا کند بهتر آن دید یکطرفه از برجام خارج شود و البته سناریوهای نگران کننده ای را تعقیب می کند و باید دیپلماسی بر اساس عقلانیت و بدور از ماجراجویی راههای کم خطری را پیگیری نماید و در نطق اولیه رئیس جمهور پس از خروج آمریکا از برجام این عقلانیت مشاهده شد.

وضعیت کنونی بیش از آنکه تصور شود خطرناک است و هر تصمیم شتابزده می تواند مصیبت بار باشد، کسانی که شادمانی می کنند و تبریک می گویند و پرچم آمریکا را در مجلس آتش می زنند همان فرقه انحرافی ناپایدار هوچی گر هستند که سالها با هیاهو و تخریبگری و خشونت و اعمال خلاف عقل و منطق و با آشوب طلبی؛ کشور را به وضعیت فلاکت بار کنونی رسانده اند، این گروه و آمران آنها و حامیانشان یا نمی دانند! یا نمی فهمند! یا سیاه کارانند!

چه نمایش های مضحک و زشت و بی خردانه ای راه انداخته اند و بجای آنکه در کنار مردم باشند و خطر را درک کنند و در فکر منافع ملی باشند با اسرائیل همداستان شده اند.

امروز بیش از هر زمان دیگری به تفاهم و همبستگی ملی نیاز است و باید از ظرفیت همه کسانی که مورد اطمینان مردم هستند استفاده شود، فضای بازتری ایجاد شود و به مردم اعتماد کرد و از اختلاف پرهیز نمود، بجای آنکه چند نادان در مجلس مبادرت به آتش زدن پرچم کشور دیگری کنند و صدا و سیما هم با افتخار نمایش دهد، موسوی و کروبی و رهنورد را آزاد کنند تا مردم طعم شیرین آشتی ملی را بچشند و همراه تصمیمات نظام شوند، از انحصار طلبی و انسدادگرایی و اقتدار گرایی دست بردارند و همه جناحهای سیاسی را در تصمیمات بزرگ ملی وارد کنند تا از بحران عبور کنیم، قطعاً اگر آمریکا و اسرائیل انسجام داخلی را در حفظ منافع ملی ببیند دست از توطئه بر خواهد داشت و اگز هم توطئه ای کند اثری نخواهد داشت.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.