سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

چه بسا اشکال از گیرنده است

چکیده :نیاز به توضیح نیست که هر نوع موضوعاتی را که در فضای مجازی جستجو کنیم، سایت‌هایی چون فیس بوک و یوتیوب و توییتر و ... به طور خودکار مطالب مرتبط با همان نوع موضوعات را به ما پیشنهاد خواهند داد. به عنوان نمونه، اگر به دنبال خرید کفش یا کتاب روانشناسی باشیم، به طور خودکار آگهی ها و مطالب مربوط به کفش یا روانشناسی را مشاهده خواهیم کرد. در نتیجه، مثلا کافی بود برادران تنظیم کننده اطلاعیه مرکز جرایم سایبری، در کامپیوترهای خود به جای مطالب غیراخلاقی دنبال مطالب علمی بگردند تا فیس بوک همان ها را به آنها "پیشنهاد"...


 حسین باستانی

آقای حسن رحیم‌پور ازغدی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، با انتقاد از اشارات اخیر به مسئولیت “عالی‌ترین سطح نظام” در مورد فیلترینگ گفته اند: “در تلگرام بدترین چیزها آموزش داده می‌شود، حتی آموزش رابطه جنسی خواهر و برادر. بعدا می‌گویند حقوق مردم است و نباید قطع شود.”

توصیف آقای ازغدی از تلگرام، ناخودآگاه بنده را یاد زمانی انداخت که مرکز جرایم سایبری سپاه، در اطلاعیه‌ای برای اثبات اهداف “غیر اخلاقی” مدیریت فیس بوک به “کوشش برای گرایش مخاطب به سوی محتواهای غیر اخلاقی به صورت ناخواسته با کمک نظام پیشنهادها (Suggestion System)” و ” ترجیح دادن محتوای غیرمفید، مبتذل و مستهجن به محتوای مفید و آموزنده” اشاره کرد. اشاره ای که نشان می‌داد برادران تنظیم کننده بیانیه، احتمالا در حدی صفحات غیراخلاقی تماشا کرده بودند که سیستم هوشمند فیس بوک همین نوع صفحات را به آنها پیشنهاد (suggest) می‌داد و آن وقت نتیجه می‌گرفتند “مدیریت فیس بوک” به دنبال ترویج مطالب مستهجن برای همه مردم است.

نیاز به توضیح نیست که هر نوع موضوعاتی را که در فضای مجازی جستجو کنیم، سایت‌هایی چون فیس بوک و یوتیوب و توییتر و … به طور خودکار مطالب مرتبط با همان نوع موضوعات را به ما پیشنهاد خواهند داد. به عنوان نمونه، اگر به دنبال خرید کفش یا کتاب روانشناسی باشیم، به طور خودکار آگهی ها و مطالب مربوط به کفش یا روانشناسی را مشاهده خواهیم کرد. در نتیجه، مثلا کافی بود برادران تنظیم کننده اطلاعیه مرکز جرایم سایبری، در کامپیوترهای خود به جای مطالب غیراخلاقی دنبال مطالب علمی بگردند تا فیس بوک همان ها را به آنها “پیشنهاد” کند.

نهایت آنکه واضح نیست عزیزانی که در مورد محتوای شبکه های اجتماعی به متنفّذین حکومت و از جمله جناب رحیم‌پور ازغدی اطلاع‌رسانی های عجیب و‌غریب می‌کنند، مشخصا چه تجربیاتی در این شبکه‌ها دارند. اما احتمالا، جنس اطلاع‌رسانی برخی عزیزان (البته خدای نکرده نه همه آنها) بی‌ارتباط با جنس مشاهداتشان در فضای مجازی نیست.

به عبارت دیگر، چه بسا، اشکال از گیرنده است و نه فرستنده. والله اعلم.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.