سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » انفجارهای کابل: هشت خبرنگار در میان ۲۵ کشته...

انفجارهای کابل: هشت خبرنگار در میان ۲۵ کشته

چکیده :در این حمله ۸ خبرنگار کشته و ۴ نفر دیگر زخمی شدند که تلفات خبرنگاران افغانستان در یک حادثه به این اندازه تاکنون بی‌سابقه بوده‌است. قبل از این حمله انتحاری خونین دیگر در سال ۲۰۱۶ به مینی‌بوس حامل کارمندان گروه رسانه‌ای موبی در کابل شده بود، در این حادثه هفت نفر از کارمندان آن کشته و ۲۵ نفر دیگر زخمی...


دو انفجار انتحاری که صبح امروز در منطقه “شش درک” کابل رخ داد، دست‌کم ۲۵ نفر کشته و ۴۹ زخمی به جا گذاشت؛ ۸ نفر از کشته شدگان خبرنگاران رسانه‌ها هستند. گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) مسئولیت این حلمه را بر عهده گرفته است.

نجیب دانش، سخنگوی وزارت کشور/ داخله افغانستان می‌گوید که در این حمله ۲۵ نفر کشته و ۴۹ نفر زخمی شده که چهار سرباز پلیس و حدود ۸ خبرنگار و تصویر بردار نیز در میان کشته شدگان هستند.

مجیب خلوتگر، رئیس حمایت از رسانه‌های آزاد افغانستان(نی) نیز تایید کرد که در حمله امروز ۸ خبرنگار و تصویر بردار رسانه‌های مختلف کشته و ۴ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

این حمله حوالی ساعت ۸ صبح به وقت محلی در این ناحیه که دفاتر ریاست امنیت ملی، فرماندهی ناتو و سفارت آمریکا قرار دارد صورت گرفته است.

حشمت استانکزی، مشاور فرماندهی پلیس کابل، به بی‌بی‌سی گفت که حمله اول انتحاری بوده و حمله کننده با استفاده از یک موتور این حمله را انجام داده است.

انفجار دوم نیز حدود نیم ساعت بعد از انفجار اول در محلی که خبرنگاران برای پوشش حادثه تجمع کرده بودند، رخ‌داد.

داعش مسئولیت این حمله را برعهده گرفته است.

حمله امروز یکی از مرگبارترین حمله برای خبرنگاران افغانستان بود. در این حمله ۸ خبرنگار کشته و ۴ نفر دیگر زخمی شدند که تلفات خبرنگاران افغانستان در یک حادثه به این اندازه تاکنون بی‌سابقه بوده‌است. قبل از این حمله انتحاری خونین دیگر در سال ۲۰۱۶ به مینی‌بوس حامل کارمندان گروه رسانه‌ای موبی در کابل شده بود، در این حادثه هفت نفر از کارمندان آن کشته و ۲۵ نفر دیگر زخمی شدند.

سال ۲۰۱۷ نیز خونین ترین سال برای خبرنگاران خوانده شد. کمیته مصونیت خبرنگاران افغانستان اعلام کرد که در این سال ۲۰ نفر از کارمندان رسانه‌ها کشته و بیش از ۶۰ نفر دیگر زخمی‌شدند.

همچنین قبل از این حمله دفترحمایت از خبرنگاران آزاد افغانستان( نی) گزارش داده بود که از سال ۱۳۸۰ تااکنون بیش از ۸۰ خبرنگار در افغانستان کشته‌اند. کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان با ابراز نگرانی از حمله امروز آنرا “افزایش سیستماتیک حملات بر افراد غیر نظامی ” اعلام کرده‌است.

منطقه شش درک از مناطق سبز کابل است و در ماه‌های گذشته چندین بار حمله انتحاری توسط افراد پیاده در این منطقه انجام شده است. منطقه شش درک در حوزه نهم امنیتی شهر کابل قرار دارد و یکی از مناطق به شدت محافظت شده کابل به حساب می‌آید.

 


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.