سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » نوبت به کوچه گردان عاشق رسید/ هک دسته جمعی گروهی از اعضای موسسه خیریه جمعیت امام عل...

نوبت به کوچه گردان عاشق رسید/ هک دسته جمعی گروهی از اعضای موسسه خیریه جمعیت امام علی

چکیده :جمعیت امام علی روز پنج شنبه در توییتی خبر از هک شدن شماره تلفن‌ها و ایمیل‌های اعضای این جمعیت داد. این حمله سایبری سازمان دهی شده از طریق پیامک‌های مخابرات در صبح روز پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۹۷ به اکانتهای تلگرام، جی‌میل، فیسبوک و لینکدین تعداد زیادی از اعضای جمعیت امام علی شکل...


کلمه – گروه خبر: جمعیت امام علی روز پنج شنبه در توییتی خبر از هک شدن شماره تلفن‌ها و ایمیل‌های اعضای این جمعیت داد. در اطلاعیه این جمعیت آمده است:”در پی حمله سایبری امروز به شماره تلفنها و ایمیلهای چند تن از اعضای جمعیت امام علی، سازنده کانال تلگرام جمعیت امام علی نیز هک شد. بنابراین در صورت بروز هرگونه فعالیت و مطالب مشکوک، این جمعیت هیچگونه مسولیتی در این قبال نداشته و پیشاپیش از شما مخاطبین محترم پوزش می‌طلبد.”

این حمله سایبری سازمان دهی شده از طریق پیامک‌های مخابرات در صبح روز پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۹۷ به اکانتهای تلگرام، جی‌میل، فیسبوک و لینکدین تعداد زیادی از اعضای جمعیت امام علی شکل گرفت.

به گزارش جمعیت امام علی، لوکیشن همه این موارد از کبک کانادا بوده، در حالیکه ساعت ورود با ساعت ایران همخوانی داشته است. در مرحله بعد این هکر اقدام به تغییر پسورد two-step نمود. همچنین جی‌میل بعضی از اعضا به همین صورت هک شد. یعنی از طریق کد فراموشی، در همین ساعات یک کد به گوشی شخصی اعضا ارسال شد، و باز از طریق دزدیدن این کد، هکر توانست وارد جی‌میل شده و پسورد جی‌میل را عوض کند. با این اقدام هکر توانست پسورد two-step را برای تلگرام،از ایمیل پشتیبان،تغییر دهد.

از آنجا که برای امنیت بیشتر اکانت‌ها همه سرویسها و سایتهای مطرح از پیامک تلفنی استفاده میکنند، مشخص است که کسی که این اقدام را به هر شکل و صورتی انجام داده، امکان تحت تاثیر قرار دادن ساختار پیامکی در کشور را داشته است. بعضی از اعضای هک شده، چند ساعت قبل و چند ساعت بعد از زمانی که هک و نفوذ به حسابها صورت گرفت، به اینترنت نه وایفای و نه دیتا متصل نبوده‌اند. بنابراین امکان هک از طریق بدافزارهای اینترنتی وجود نداشته است.

طبق ریز مکالمات سیمکارتها، در زمانی که هک صورت گرفته و از طرف تلگرام و گوگل برای این سیمکارتها پیامک آمده، هیچگونه پیامک یا تماس خروجی وجود نداشته است. بنابراین هیچ بدافزاری ازطریق تماس تلفنی یاارسال پیامک، پیامکهای ارسالی رابه دیگری ارسال نکرده است واین کار ازطریق شنود ممکن بوده است.

یکی از سیمکارت‌هایی که هک شده، روی گوشی خاموش بوده است، بنابراین تنها راه شنود پیامک در میانه راه بوده است.

جمعیت امام علی در ادامه ارائه گزارش از هک پیام رسان‌های اعضای این تشکل غیر دولتی از مقامات مسئول خصوصا وزارت ارتباطات خواسته است “تا نسبت به وقوع این فعل حرام (با توجه به سخنان رهبر کشور در چند روز اخیر) که با قانون اساسی کشو، منشور حقوق شهروندی و هرگونه حقوق انسانی مغایرت دارد، پیگیری‌های لازم را مبذول فرمایید. مشتاقانه منتظر توضیح آن وزارتخانه در این خصوص هستیم.”ماه گذشته رهبری در دیدار با مسوولان و مدیران نظام، بر لزوم حفظ امنیت حریم داخلی افراد در فضای مجازی تاکید و تعرض به آن را «حرام شرعی» عنوان کرد که نباید انجام شود. البته به نظر میرسد متولیان دستگاه های امنیتی علاقه‌ای به عمل به توصیه‎‌ی این صحبت رهبری ندارند و کماکان در حال سرک کشیدن به حریم خصوصی افراد هستند، کمااینکه هنوز عکس‌های شخصی کاوه مدنی منتشر می شود.

این تشکل اعلام کرده که هیچ کدام از این کارها جمعیت امام علی  را از تلاش برای رسیدن به اهداف خود باز نمیدارد.

به نظر میرسد جریانی که تحمل هیچ گروه و تشکلی چه سیاسی و چه غیر سیاسی را ندارد این بار به سراغ تشکل امام علی رفته است تا جوانانی را که بی هیچ کمک دولتی و بودجه‌های آنچانی کار صدها کمیته امداد را انجام می دهند را از ادامه راه باز دارد.

جمعیت امام علی چیست؟

جمعیت امام علی (جمعیت امداد دانشجویی امام علی (ع)) یک سازمان غیردولتی و مستقل دانشجویی است که در سال ۱۳۷۸ شروع به کار کرده و در سال ۱۳۷۹ نخستین دفتر رسمی خود را در دانشگاه صنعتی شریف تأسیس کرد. این گروه را شارمین میمندی نژاد ایجاد کرده است و در زمینه امور خیریه و کمک نیازمندها فعالیت می‌کند. از قدیمی‌ترین فعالیت‌های این گروه آیین کوچه گردان عاشق است که از سال ۱۳۷۸ تاکنون برگزار شده‌است.

آنان غذا رسانی و آموزش را در راس برنامه های خود قرار داده بودند و بدون ترس از خطراتی که در پیش روی آنان بود به محلات معضلخیز و فقیرنشین شهر تهران می‌رفتند و خانواده‌ها و کودکان محروم را شناسایی می‌کردند و به امداد رسانی به آنان می پرداختند.

جمعیت امام علی طی این سالها در جهت آزاد کردن نوجوانان زیر ۱۸ سال از زندان؛ تامین دیه‌ی زندانیان نوجوان، شناسنامه دار کردن بچه های بی شناسنامه، کمک به خانواده‌های بی بضاعت و زنان بی سرپناه اقدامات بسیاری انجام داده است. همچنین این جمعیت در زلزله اخیر کرمانشاه نیز بیشترین کمک رسانی را به مناطق زلزله زده انجام داد و اکنون غیر از تهران در بخش های دیگر کشور در محله های معضلخیز و فقیرنشین نیز دارای دفتر است.

حمله روزنامه کیهان به جمعیت امام علی

تابستان سال گذشته، روزنامه کیهان که ید طولانی در زدن جریان‌ها و تشکل‌های مستقل دارد و در واقع بازوی رسانه ای جریان سرکوب گر است به سراغ جمعیت امام علی رفت و خواستار برخورد نیروهای امنیتی با این تشکل غیر دولتی شد. روزنامۀ کیهان در مقاله‌ای با عنوان «مسئولان خواب‌زده و دشمنان بیدار» این نهاد را متهم کرده که با عناوین مذهبی و دینی اقدام به فریب مردم مؤمن می‌کند و با سوء استفاده از باورهای عمیق مذهبی مردم متدین ایران، ضمن کاسبی مال و آبرو، به نشر افکار ضاله و انحرافی خود می‌پردازد. این روزنامه در توصیف مؤسس این نهاد می‌گوید: «شارمین میمندی‌نژاد مدعی است روح امیرالمؤمنین(ع) (و یا جلوه‌ای از روح ایشان) در کالبد او حلول کرده است و وجود او را سراسر درد برای کودکان و یتیمان کرده و از همین رو نام تشکیلات خود را جمعیت امام علی(ع) گذاشته است! شارمین تا کنون بارها در جلسات عمومی و خصوصی ادعای مشاهده امیرالمؤمنین(ع) را در همان جلسات کرده و خود را به عنوان رابط آن حضرت با مردم و اعضای تشکیلاتش می‌نمایاند! از برخی رفتار و گفتار شخصی شارمین به نظر می‌رسد که او برای جذب الهامات شیطانی از توهین به مقدسات اسلامی هیچ ابایی ندارد.»

همسر شارمین میمندی نژاد در نامه ای مفصل پاسخ روزنامه کیهان را داد اما این روزنامه چون همیشه با ذکر این ادعا که انتقاداتش مستدل و مستند است راست را دروغ کرد و اداعاهای خود را تکرار کرد.

روزنامه کیهان و نهادهای امنیتی در حالی اتهاماتی را متوجه جمعیت امام علی کرده‌اند که سال‌هاست موسسه عریض و طویلی چون کمیته امداد امام نتوانسته کارنامه قابل قبول و موجهی از خود برجای بگذارد و بسیاری از مستمندی بگیران این موسسه از آن ناراضی هستند. اما جمعیت امام علی با جوانان دانشجو و بدون پشتوانه مالی توانست کار کوچکی را در شبهای احیا در خیابان های تهران آغاز کند و امروز پناه‎گاه بسیاری از جوانان و نوجوانان و خانواده های بی بضاعت شده است.

روزنامه کیهان و نهادهای امنیتی از گروه و تشکلی که بتواند گره‌ای از مشکلات این کشور را باز کند بیزار هستند، فرق نمی کند روزنامه نگار، فعال سیاسی و حقوق بشری، فعال محیط زیستی و یا حتی تشکل مردم نهادی که به کودکان بی بضاعت کمک می کند باشد، برای آنان تمامی این افراد و گروه‌ها دشمن هستند و بالاخره با اجرای قصه تکراری “نفوذی”، “دشمن” و “جاسوس و …پرونده‌ای میسازند، همان طور که کاوه مدنی را از کشور فراری دادند.

در حالیکه در تمامی کشورهای توسعه یافته و پیشرفته این تشکل ها و افراد را ارج می نهند و از توانایی هایشان استفاده می کنند، در کشور ما برعکس برای آنکه ضعف نهادهای عریض و طویل با بودجه‌های کلان از بیت المال مشخص نشود این افراد زندانی و بازداشت می شوند و در مظان همه جور تهمت و تهدید قرار می گیرند. حال باید صبر کرد و منتظر شد چه از دل این هک گسترده در خواهد آمد، عکس و فیلم و تصاویر خانوادگی و شخصی که مستندی میشوند برای پرونده سازی و جاسوس خواندن افراد که البته این حنا سالهاست رنگی ندارد و فقط پیش از گذشته نهادهای امنیتی چون اطلاعات سپاه را رسوا میکند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.