سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » زهرا رهنورد: گشت ارشاد؛ ۴۰ سال هزینه بسیار برای هیچ...

زهرا رهنورد: گشت ارشاد؛ ۴۰ سال هزینه بسیار برای هیچ

چکیده :زهرا رهنورد بانوی محصور جنبش سبز ضمن ابراز تاسف از برخوردهای گشت ارشاد با مردم و نیز ضرب شتم دختری جوان توسط این نیرو گفته:‌ هرگز و حالا به گشت ارشاد احتیاجی نبوده است. کشورمان هزینه بسیار برای نتایج منفی آن داده است. چهل سال ناموفق، گویای آن است که با زور و اجبار نمی‌­توان کسی را پای­بند قوانین توجیه ناپذیر نمود. و نمی­‌توان زنان را وادار کرد که به منویات قوانین قدرت حاکم تمکین کنند. من با اینکه خودم به حجاب انتخابی اعتقاد دارم، رفتار اجباری و تحکم آمیز را مردود می‌­دانم....


زهرا رهنورد بانوی محصور جنبش سبز و فعال اجتماعی جنبش زنان در یکی از دیدارهای اخیرش ضمن ابراز تاسف از برخوردهای گشت ارشاد با مردم و نیز ضرب شتم دختری جوان توسط این نیرو گفته است:‌

هرگز و حالا به گشت ارشاد احتیاجی نبوده است. کشورمان هزینه بسیار برای نتایج منفی آن داده است. چهل سال ناموفق، گویای آن است که با زور و اجبار نمی‌­توان کسی را پای­بند قوانین توجیه ناپذیر نمود. و نمی­‌توان زنان را وادار کرد که به منویات قوانین قدرت حاکم تمکین کنند.

من با اینکه خودم به حجاب انتخابی اعتقاد دارم، رفتار اجباری و تحکم آمیز را مردود می‌­دانم.

کتک زدن بی رحمانه دخترک بی پناهی درپارک، جلوی چشم مردم، و ضجه های دلخراش او مرا به یاد کتک زدن دخترانم در روز غدیر ۱۳۹۲، دور از چشم عالم و آدم در اطاق تنگ و مخوف خانه امن می اندازد. و ضجه های آنان که به گوش پدر و مادرشان در پشت میله های حصر شنیده می­ شد. با این تفاوت که با زور به این دختر میگویند حجابت را درست کن و به دخترانم با زور برعکس آن را می گفتند… .

حالا من در هشتمین سال این حصر ظالمانه، با تکرار همان توصیه هایی که طی ۴۰ سال گذشته به حکومت داشته ام می گویم اجبار را کنار بگذارید و عزم جدی کنید که زور و اجبار و سرکوب زنان را پایان بخشید و این ترجیع بند نخ نما که “کار نیروی خود سر” است را به دور اندازید.

با تصویب قوانین محکم حامی حقوق هم زنان و هم مردان بطور کلی، و بطور خاص حامی حقوق زنان و نوید بخش آزادی اندیشه برای زنان ملت باشید و این نکته را به یاد بیاوریم که رفتارهای خشن بیزاری می آفریند هرچند که در عین حال مردم فداکاری­های نیروی انتظامی برای کشور را نیز پاس می­دارند.

به گزارش کلمه، زهرا رهنورد بانوی قرآن پژوه در سال ۵۹ و پس از اجباری شدن حجاب در مصاحبه ای گفته بود: من نمی‌دانم نتیجه این روش(حجاب اجباری) چه می‌شود، ولی می‌دانم کاری که با اجبار انجام شود عمر زیادی نخواهد داشت و هیچ وقت پیروز نخواهد شد.

گفتنی است در عید غدیر سال ۹۲ دیدار عیدانه فرزندان میرحسین موسوی و زهرا رهنورد، با هتک حرمت بی سابقه دختران ایشان و حتی زدن سیلی به صورت آنها، به تنش و وضعیتی بسیار تلخ در منظر پدر و مادر ایشان تبدیل شده بود که اشاره خانم رهنورد به آن روز است.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.