سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » پس از استعفای نجفی، نوبت به فیلتر تلگرام رسید...

پس از استعفای نجفی، نوبت به فیلتر تلگرام رسید

چکیده :آیت الله خامنه‌ای به پاک کردن صورت مساله عادت دارد، او که هرچه بیشتر میگذرد، پیش از گذشته در تمام امور دخالت می‌کند و از رنگ لباس مردم تا شهریه و تدریس زبان را دستور به تغییر میدهد، حال خواستار فیلتر تلگرام شده است. او می گوید حالا که نظام هزینه فیلتر تلگرام را داده چرا رفع فیلتر شد؟! اما توجه ندارد که این هزینه‌ها به چه بهایی تمام می‌شود و روز به روز بر بی‌اعتمادی به نظام و فاصله مردم و حاکمیت افزوده...


به گزارش کلمه، فیلتر شدن تلگرام حالا با دستور رهبری و اخبار پراکنده‌ای که بیانگر نارضایتی وی از رفع فیلتر آن منتشر شده، جدی‌تر از قبل مطرح می‌شود. نخست خبر فیلترینگ تلگرام توسط دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه منتشر شد. او با خوشحالی مدعی شد که “اتفاق نظر بی‌نظیری بین مسئولین برای قطع تسلط و نفوذ دشمن برفضای مجازی کشور ایجاد شده است.” هرچند که این خبر امروز توسط روابط عمومی این شورا تکذیب شد اما از روز گذشته با استناد به گزارش منتشر شده از ملاقات رهبری با اعضای شورای عالی فضای مجازی احتمال فیلتر این پیام رسان و همچنین اینستاگرام جدی‌تر شده است.

بر اساس خبر منتشر شده که مربوط به ملاقات یک ماه پیش آیت‌الله خامنه‌ای با این شورا است وی از راه اندازی مجدد تلگرام پس از فیلتر شدن در جریان اعتراضات دی ماه ۹۶ به شدت انتقاد کرده و گفته است که “حالا که نظام هزینه فیلترینگ را داده، چرا مجددا راه اندازی کردید؟”

گفته می‌شود که ضرب الاجلی نیز برای این کار در نظر گرفته شده تا ضمن تقویت پیام رسان‌های داخلی، پیام رسان‌های خارجی که قوانین جمهوری اسلامی ایران را نادیده می گیرند، از دسترس کاربران خارج شوند. رهبری همچنین از کم کاری دولت و شورایعالی فضای مجازی در عدم پیگیری لازم برای راه اندازی شبکه ملی اطلاعات، موتور جستجوی ملی و اینترانت ملی به شدت انتقاد کرده است.

آقای خامنه‌ای و تیم مشورتی او که اکثرا مقامات امنیتی و نظامی هستند، دلیل اعتراضات اخیر را تلگرام و پیام رسان‌های خارجی می‌دانند و البته نه فقط دلیل اعتراضات اخیر که شکست‌های خود در انتخاباتهای چند سال اخیر را نیز ناشی از همین فضا می‌دانند. از این رو نیز در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ادمین‌های چند کانال تلگرامی نزدیک به دولت توسط سپاه بازداشت می‌شوند تا به زعم خود نتیجه انتخابات را تغییر دهند.

آیت الله خامنه‌ای به پاک کردن صورت مساله عادت دارد، او که هرچه بیشتر میگذرد، پیش از گذشته در تمام امور دخالت می‌کند و از رنگ لباس مردم تا شهریه و تدریس زبان را دستور به تغییر میدهد، حال خواستار فیلتر تلگرام شده است. او می گوید حالا که نظام هزینه فیلتر تلگرام را داده چرا رفع فیلتر شد؟! اما توجه ندارد که این هزینه‌ها به چه بهایی تمام می‌شود و روز به روز بر بی‌اعتمادی به نظام و فاصله مردم و حاکمیت افزوده می‌شود. او توجه ندارد تمام هزینه‌هایی که به کشور تحمیل کرده چه تبعاتی می‌تواند برای نظام وانقلاب و حتی خودش داشته باشد. انگار که آیت الله خامنه‌ای با سخنرانی‌ها، دستورات بی‌پشتوانه، بی توجهی به رای مردم و منتخبین آنان، کارشکنی در کار نهادهای انتخابی و … خود پرچمدار براندازی جمهوری اسلامی شده است.

او دستور می‌دهد و دیگران برای آنکه آقا خوشش بیاید سریع اوامر را اجرا می‌کنند، بی آنکه به عواقب کار توجه کنند، بی آنکه مخالفت کنند، بی آنکه صادقانه مشورت دهند و مانعش شوند. یک روز شهردار تهران باید برکنار شود تا رهبری راضی شود، روز دیگر بر محصورین باید سخت گرفته شود تا او خوشش آید، یک روز دخترکان معترض به حجاب اجباری باید احکام سنگین بگیرند تا او که در بالا ترین مقام آنان را حقیر خطاب کرده بود راضی باشد و امروز نوبت به تلگرام رسیده تا او راضی شود.

آقای خامنه‌ای توجه ندارد که بسیاری در تلگرام و اینستاگرام فضای کسب و کار راه انداخته و زندگی خود را از این طریق می‌گذرانند، او به آمارها توجه ندارد که در هفته‌ای که در دی ماه ۹۶ این پیام رسان فیلتر شد چه خسارت مادی به شهروندان وارد گشت، او توجه ندارد که اگر دو پیام رسان فیلتر شوند بازهم مردم به پیام رسان‌های بومی اعتماد نخواهند کرد و حاضر نیستند تا در مقابل سربازان گمنام او صحبت کنند و به سراغ پیام رسان‌های خارجی دیگری می‌روند و او توجه ندارد که همه چیز را نمی‌توان دستوری و از بالا حل کرد.

او بارها و بارها در مقابل خواست عمومی ایستاده و نظر خود را تحمیل کرده است، نظری که امروز حداقل بخشی از تبعات آن را خصوصا در مقابل سفارت انگلیس و آتش زدن حکم بقایی دیدیم.

از سوی دیگر انتظار می‌رفت پس از اعتراضات دی ماه ۹۶ که این بار هیچ ربطی به اصلاح طلبان نداشت و در واقع گوشه‌ای از عصبانیت و خشم مردم نسبت به وضعیت زندگی خود بود، آیت الله خامنه‌ای رفتار متفاوتی از آنچه که در سال ۸۸ در پیش گرفته بود بگیرد، این بار دیگر دعوای او با یک جریان سیاسی و ادامه دشمنی‌های قدیمی نیست، مردمی خسته از سیاست‌های تمام این سالها، خواستار تغییر وضعیت اقتصادی و آزادی بودند و شعارها بیشتر معطوف به او بود تا دیگران. انتظار این بود که با این تلنگر او دست به اصلاحات ساختاری، ریشه کن کردن فساد، مقابله با اطرافیان زیاده خواه، مقابله با چوب لای چرخ نهادهای انتخابی گذاشتن و … بگذارد. اما او دستور به توقیف تلگرام داده، گویا که با نبودن تلگرام نداشتن نان و آزادی فراموش یا پاک می شود.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.