سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » فشار شدید دولت پنهان: دلیل واقعی استعفای نجفی...

فشار شدید دولت پنهان: دلیل واقعی استعفای نجفی

چکیده :به نظر می‌رسد ایستادگی شهردار تهران در مقابل فساد و افشای فسادهای رخ‌داده در ۱۲ سال گذشته، نهادهای قدرت را عصبانی کرده که فشارها بر شهردار تهران برای استعفا را بیشتر کرده‌اند. گفته می‌شود یکی از مخالفان اصلی شهردار تهران رییس اطلاعات سپاه طائب است که از روز اول نیز با انتصاب نجفی به شهرداری مخالف بوده و قول داده بوده که نگذارد حضور او در شهرداری به سال ۹۷...


به گزارش کلمه از شب گذشته شایعه استعفای محمدعلی نجفی شهردار تهران به صورت گسترده پخش شده است. گفته ‌می‌شود که دلایل استعفای نجفی از سوی وی پیشرفت مریضی و بیماری ذکرشده اما گزارش‌ها حاکی از این است که بیماری شهردار تهران دلیل اصلی این حقیقت نباشد.

از روزی که نجفی شهردار تهران شد، نهادهای انتصابی وابسته به قدرت دنبال استعفا و برکناری شهردار تهران بوده‌اند. رسانه‌های وابسته به این جریان ها نیز از روز نخست شهرداری نجفی خبر از حضور شش ماهه او بر سر کار دادند. آنها بارها نوشتند که همان طور که نجفی در میراث فرهنگی به دلیل بیماری نتوانست به کار ادامه دهد این بار نیز نخواهد توانست او سر ۶ ماه استعفا خواهد داد.

امروز نیز با جدی شدن جریان استعفای شهردار تهران طیف وابسته به نهادهای اقتدارگرا و سرکوب‌گر، در توییت های مختلف مساله بیماری شهردار را پیش کشیدند و سعی کردند با مسخره کردن او و فرافکنی در این خصوص بی توجه به اینکه نهادهای غیر پاسخگو و انتصابی چه مخالفت ها با شهردار کردند و چطور او را تا مرحله استعفا جلو بردند، اصل داستان را تغییر دهند.

به نظر می‌رسد ایستادگی شهردار تهران در مقابل فساد و افشای فسادهای رخ‌داده در ۱۲ سال گذشته، نهادهای قدرت را عصبانی کرده که فشارها بر شهردار تهران برای استعفا را بیشتر کرده‌اند. گفته می‌شود یکی از مخالفان اصلی شهردار تهران رییس اطلاعات سپاه طائب است که از روز اول نیز با انتصاب نجفی به شهرداری مخالف بوده و قول داده بوده که نگذارد حضور او در شهرداری به سال ۹۷ برسد.

یکی دیگر از ماجراهای دخیل در استعفای شهردار تهران، اتفاقات روز زن در برج میلاد است. به مناسبت روز زن، جشنی توسط یکی از مدیران قالیباف در برج میلاد برگزار شد که در آن دخترکانی خردسال برنامه‌ای اجرا کردند، برنامه‌ای که سریعا کفن پوشان را به خیابان ریخت و باعث شد دادستانی که چشم بر روی فسادهای ۱۲ ساله شهردار قبل بسته بود، شهردار را احضار کند و علنا او را تهدید کند.

حافظی عضو سابق شورای شهر تهران نیز در توییتر خود در این باره نوشت: “مدیر منصوب قالیباف مراسم رقص تدارک می‌بیند؛ اما نجفی احضار می‌شود و حالا هم به‌قید وثیقه آزاد است.” این خبر حاکی از این است که شهردار تهران با قید وثیقه آزاد است در حالیکه محمد باقرقالیباف که طبق گزارش شهردار فعلی و ارائه مستندات به دادگاه، دارای تخلفات میلیادری است آزاد بوده و منتظر پست‌های بعدی است.

همچنین شنیده‌های خبرنگار کلمه حاکی از این است که معاون اول دولت، اسحاق جهانگیری طی این مدت رایزنی‌های بسیاری در خصوص ماندن نجفی در پست شهرداری تهران داشته و حتی قرار بر این بوده تا اواسط بهار او استعفا ندهد که با فشارهای افزایش یافته بر شهردار تهران طی هفته‌های اخیر این اتفاق در سال جاری در حال رخ دادن است.

در لحظه تنظیم این خبر محسن هاشمی و چند نماینده دیگر شورای شهر تهران در دفتر نجفی حضور دارند تا او را از استعفا منصرف سازند. چند عضو دیگر شورا نیز در گفت و گو با رسانه‌ها خبر داده‌اند که شورا استعفای شهردار را نمی‌پذیرد.

اکنون باید منتظر ماند و دید که زور نهادهای وابسته به قدرت و ذی نفوذ در بعضی از نهادها بیشتر است یا نهادهای انتخابی و با پشتوانه رای مردم. این نخستین بار نیست که چنین نهادهایی در مقابل رای مردم ایستاده‌اند و آخرین بار نیز نخواهد بود.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.