سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » بی‌بی‌سی از شورای حقوق بشر خواست مانع آزار کارمندانش توسط ایران شود...

بی‌بی‌سی از شورای حقوق بشر خواست مانع آزار کارمندانش توسط ایران شود

چکیده :ماجرا در واقع خیلی فراگیرتر است، موضوع بحث ما حقوق اساسی بشر است. ما اکنون از جامعه جهانی در سازمان ملل می خواهیم از بی بی سی حمایت کند و حق آزادی بیان را حفظ...


بی بی سی می گوید برای اولین بار در تاریخ خود از سازمان ملل متحد در ژنو می خواهد در جهت دفاع از حقوق خبرنگاران این شبکه و خانواده های آنها قدم بردارد.

بی بی سی در بیانیه ای نوشت که این اقدام “بی سابقه” را در واکنش به سال ها سرکوب و آزار کارکنان بخش فارسی که در سال ۲۰۱۷ بالا گرفت انجام می دهد.

تونی هال مدیرکل بی بی سی گفت: “بی بی سی با این درخواست بی سابقه نزد سازمان ملل رفته چون تلاش های ما برای قانع کردن مقام های ایرانی به پایان آزار (کارکنان ما) با بی اعتنایی کامل روبرو شده است.”

او افزود: “در واقع، در طول ۹ سال گذشته، تنبیه جمعی خبرنگاران بخش فارسی بی بی سی و خانواده‌هایشان بدتر شده است.”

او گفت که موضوع از بی بی سی فراتر می رود چون این تنها رسانه ای نیست که موقع پوشش ایران هدف آزار قرار گرفته است: “ماجرا در واقع خیلی فراگیرتر است، موضوع بحث ما حقوق اساسی بشر است. ما اکنون از جامعه جهانی در سازمان ملل می خواهیم از بی بی سی حمایت کند و حق آزادی بیان را حفظ کند.”

بی بی سی در ماه اکتبر ۲۰۱۷ از اقدام قضایی علیه بیش از ۱۵۰ نفر از کارکنان فعلی و سابق بخش فارسی به سازمان ملل متحد شکایت کرد.

بی بی سی آن شکایت را از طرف کارکنان بخش فارسی و با قید فوریت به دیوید کی، گزارشگر ویژه حمایت و ترویج حق آزادی بیان و عقیده و همین طور عاصمه جهانگیر، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران تحویل داد.

خبرنگاران بی بی سی این هفته برای اولین بار در یک جلسه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد از کشورهای عضو خواهند خواست برای حفاظت از کارمندان بی بی سی گام هایی بردارند و از توانایی آنها برای گزارشگری آزادانه اطمینان حاصل کنند.

 


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.