سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » سیدمحمد خاتمی: حضرت زهرا می‌گوید برای بهتر شدن دنیا و آخرت، ستم در جامعه نباشد...

سیدمحمد خاتمی: حضرت زهرا می‌گوید برای بهتر شدن دنیا و آخرت، ستم در جامعه نباشد

چکیده :حضرت حضرت زهرا در این سخنان، آینده امت اسلامی و بشریت را پیش‌بینی می کند و می‌گوید اگر به شکل دیگری با مسائل برخورد می‌شد، انسانیت سرنوشت دیگری داشت. ایشان پیش‌بینی می‌کند که فتنه دامن خود را خواهد گسترد و همه جا را فراخواهد گرفت. اگر مساله فقط به شخص حضرت زهرا بود قطعا از آن می گذشت اما می‌گوید راهی که می رویم موجب گسترده شدن فتنه می‌شود و در انتظار شمشیر برّان باشید و آن رحمتِ پیامبر به شمشیری تبدیل خواهد شد که بر سرتان فرود خواهد آمد و در استیلای ستمگر متجاوز خواهید بود و هرج و مرجی در دنیای اسلام حاکم خواهد شد و استبداد و خودکامگی بر شما مسلط خواهد شد بدون آنکه اعتباری برای نظر و رأی شما را داشته...


مراسم سوگواری شهادت حضرت زهرای مرضیه (س) با حضور اهالی فرهنگ و هنر در دفتر سیدمحمد خاتمی برگزار شد.

سیدمحمد خاتمی در مراسم سوگواری شهادت حضرت زهرا (س) با تسلیت حادثه تلخ سقوط هواپیمای یاسوج و یاد جان‌باختگان که سوز و درد این سوگواری را مضاعف کرد، گفت: در این روزها، عروس حضرت زهرا (س)، بانوی بافضیلت و بزرگوار و مقاوم، سرکار خانم دکتر رهنورد همسر جناب آقای موسوی -که ایشان فرزند حضرت زهراست- با داغ مادر دلسوخته رنج‌دیده‌ای مواجه و عزایشان مضاعف شد که به ایشان تسلیت عرض می‌کنیم.

خاتمی با اشاره به جایگاه رفیع و عظیم حضرت زهرا (س) بیان کرد: حضرت زهرا بزرگ است؛ بزرگتر از آنچه بتوان تصور کرد و این را نه به عنوان یک شیعه بلکه به عنوان انسانی می‌گویم که فارغ از وابستگی‌ها به مسائل نگاه می کند. فضیلت‌های حضرت زهرا بسیار بزرگ است و این مورد وفاق کامل همه فرقه‌های اسلامی و حتی غیر مسلمانان و کسانی است که با انصاف به تاریخ نگاه کردند. شخصیت عظیم این بانوی عزیز در سلوک و زندگی کوتاه ایشان آشکار است.

وی در ادامه به جفاهایی که در حق حضرت زهرا(س) رخ می‌دهد، اشاره کرد و گفت: از سوی دوستان، جفایی به حضرت زهرا می شود که ممکن است با سوءنیت نباشد اما در اثر عدم توجه به حقایق و واقعیت‌هاست؛ جوانی برای تحریک احساسات و با تکیه بر جنبه‌های ظاهری برای گریه گرفتن، این زهرای بزرگ را کوچک و بی‌تاب و ناتوان نشان می‌دهد که این جفاست. جفای دیگر این است که با توجه به مسائل آن روزگار و بدون توجه به شرایط و نیاز امروز جامعه اسلامی، گاهی با غرقه شدن در آنچه در گذشته بوده، با حضرت زهرا به‌گونه‌ای برخورد می‌شود که باعث تفرقه و تشدید اختلافات بین مسلمانان می‌شود در حالی که امروز شدیدا نیاز به وحدت داریم و می‌توان حضرت زهرا را به گونه‌ای دید که در این زمان و با نگاه به آینده، سبب وحدت و همبستگی مسلمانان باشد و می توان خود حضرت زهرا و سلوک و رفتار حضرت زهرا و درک عمق شخصیت حضرت زهرا را وسیله به‌هم‌پیوستگی و متراکم کردن نیروهای مسلمانان در برابر خطرات و مشکلاتی که ما را تهدید می‌کند، قرار داد.

وی با استناد به آیه تطهیر در قران کریم بیان کرد: اهل بیت به نص قرآن دارای پاکی ذات و خلوص شخصیت هستند. اگر اختلافی بین مسلمانان درباره اهل بیت هست، در مورد حضرت زهرا هیچ اختلافی نیست و یقینا حضرت زهرا مصداق بارز اهل بیت است و اهل بیت یعنی الگو. آیا نمی‌توان با برادران و خواهران مسلمان گفتگو کرد و با همین نص قرآن، حضرت زهرا را الگو قرار داد؟

خاتمی با انتقاد از اینکه گاهی از وجود حضرت زهرا(س) برای دامن زدن به برخی اختلافات سوءاستفاده می‌شود، این گونه رفتارهای را زمینه‌ساز دامن زدن به افزایش اختلافات از سوی دشمنانی دانست که منفعت خود را در تفرقه مسلمانان می‌دانند.

وی با طرح این پرسش که چگونه می‌توان از حضرت زهرا (س) برای حل مسائل و مشکلات امروز الهام گرفت، گفت: حضرت زهرا مصیبت فراوان دید اما بیش و پیش از این که دغدغه شخصی داشته باشد به سرنوشت انسان و امت اسلامی و دین خدا و سرنوشت بشریت می‌اندیشید و نگران بود که برخی حوادث و پدیده‌ها بر سرنوشت انسانی اثر منفی بگذارد.

خاتمی به سخنان حضرت حضرت زهرا در دیدار زنان مهاجر و انصار و گلایه‌های آن حضرت اشاره و بیان کرد: حضرت حضرت زهرا در این سخنان، آینده امت اسلامی و بشریت را پیش‌بینی می کند و می‌گوید اگر به شکل دیگری با مسائل برخورد می‌شد، انسانیت سرنوشت دیگری داشت. ایشان پیش‌بینی می‌کند که فتنه دامن خود را خواهد گسترد و همه جا را فراخواهد گرفت. اگر مساله فقط به شخص حضرت زهرا بود قطعا از آن می گذشت اما می‌گوید راهی که می رویم موجب گسترده شدن فتنه می‌شود و در انتظار شمشیر برّان باشید و آن رحمتِ پیامبر به شمشیری تبدیل خواهد شد که بر سرتان فرود خواهد آمد و در استیلای ستمگر متجاوز خواهید بود و هرج و مرجی در دنیای اسلام حاکم خواهد شد و استبداد و خودکامگی بر شما مسلط خواهد شد بدون آنکه اعتباری برای نظر و رأی شما را داشته باشند. آنها امکانات مادی و معنوی شما را چپاول می‌کنند و حق شما را نمی‌دهند و جمع شما را متفرق می‌کنند.

خاتمی گفت: حضرت زهرا آینده‌ را می‌بیند و هشدار می دهد و دیری نپایید که آن پیش‌بینی، محقق شد و کمتر از نیم قرن پس از بعثت پیامبر (ص)، به نام خدا و اسلام، یک امپراتوری نفس‌گیرِ ستمگرِ تندخویِ انسان ستیز به نام خلافت اسلامی حاکم شد و دنیای اسلام با طوفان آشوبها مواجه شد.

وی با اشاره به قرن دوم هجری بیان کرد: وجود سه خلافت همزمان در دنیای اسلام مشاهده می‌شود؛ خلافت عباسی با مرکزیت بغداد، خلافت فاطمی به مرکزیت قاهره در شمال آفریقا و خلافت دوم اموی به محوریت قرناطه در اسپانیا که این خود نشانه بحران در جهان اسلام است.

خاتمی گفت: اسلام به قدری عظیم بود که منشا یک تمدن بزرگ و فاخر شد اما اگر امت اسلامی با فراغت بال کار را ادامه می‌داد و بیشتر بر فضیلت‌ها تکیه می‌شد، این تمدن خیلی بزرگتر و فاخرتر هم می‌شد اما انحراف‌ها، بیدادگری‌ها، انسان‌ستیزی‌ها و بحرانهای سیاسی سبب شد همین تمدن در اوج شکوفایی خود، دچار انحطاط شود و رسیدیم به امروز که می‌بینید دنیای اسلام با چه مشکلاتی مواجه است.

وی با اشاره به جنایت‌هایی که علیه مسلمانان صورت می‌گیرد و ادامه انحرافات در درون دنیای اسلام، هوشیاری مسلمانان را خواستار شد و اظهار کرد: حضرت زهرا می‌گوید اگر می‌خواهید دنیا و آخرتتان بهتر باشد، باید ستم در جامعه نباشد و انسان دارای حرمت باشد و حقوق انسانها رعایت شود.

خاتمی به شکل گیری جمهوری اسلامی به جای خلافت اسلامی یا امارت مؤمنان اشاره و بیان کرد: ویژگی‌های جمهوری مشخص است. اسلام هم در عرصه اجتماعی همان است که خدا و پیامبر گفته اند از جمله از فحوای سخنان حضرت زهرا بر می آید یعنی توحید در باور، اخلاق در عمل، عدالت و حق و حرمت مردم در عرصه اجتماع و حاکمیت فضیلت بر جامعه و حکومت.

وی در پایان از خدا خواست به حرمت حضرت زهرا (س) به همه ما بصیرت شناختن حضرت زهرا و ادامه راه و پیروی از او را بدهد.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.