سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » جوشکاری پست برق در تهران،تخریب فلکه مروارید در بحرین؛ دیکتاتورها شبیه هم فکر می‌ک...

جوشکاری پست برق در تهران،تخریب فلکه مروارید در بحرین؛ دیکتاتورها شبیه هم فکر می‌کنند

چکیده :میدان خراب شد و مجسمه‌ای که قدمت یک قرن داشت دیگر وجود ندارد، اما اعتراضات مردم بحرین خاموش نشده و کماکان به همان قوت ادامه دارد. حکومت به جای گوش دادن به مطالبه مردم و تحقق خواست آنان یک میدان را خراب کرد، اما مردم مکان دیگری را پیدا می‌کنند، شیوه‌ی دیگری را دنبال می کنند و بالاخره اعتراض خود را بیان می کنند. میدان لوءلوء یا پست برق، تهران یا منامه، شیوه و روش حکومت‌های دیکتاتور یک مدل است، پاک کردن صورت مساله، بی توجهی به مطالبه جامعه، خاموش کردن موقت صدای مردم و برخورد قهری و...


کلمه – گروه خبر: تصویری منتشر شد که در آن مردی جوشکار به دستور مقامات عالیه امنیتی و قضایی در حال جوش دادن کلاهکی برای پست برق بود.

چندی است دخترانی که به دختران خیابان انقلاب معروف شده‌اند بر روی سکوهای برق میایستند و با برافراشتن روسری شان بر روی چوبی به حجاب اجباری اعتراض می‌کنند.

فارغ از برخوردهای امنیتی و قضایی که با این دختران می‌شود، مسوولان تصمیم گرفته‌اند تا ریشه‌ای! این مشکل را حل کنند. نخست اطراف پست برق را حصاری کشیدند، ماشین پلیس چندی آنجا ایستاد و اکنون بر روی پست برق کلاهکی کشیده‌اند. آنان می‌خواهند صورت مساله را پاک کنند، غافل از آنکه یک پست برق را کلاهک می‌گذارند، کنار یکی دیگر پلیس می‌ایستد، اما صدها پست برق در این شهر و شهرهای دیگر هست و یا بلندی‌های دیگر که دختران معترض می‌روند و بر روی آنها می‌ایستند، نمی‌توان که بر سر هرکدام کلاهکی جوش داد.

اما این مساله فقط مختص به ایران نیست. فلکهٔ مروارید یا فلکهٔ لؤلؤ را بسیاری در بحرین می شناختند. این فلکه به یاد مجسمهٔ مروارید که پیش‌تر در همین مکان نصب بود فلکهٔ مروارید نامیده می‌شود. مجسمهٔ مروارید در ۱۸ مارس ۲۰۱۱ توسط نیروهای دولتی بحرین برای سرکوب اعتراضات مدنی تخریب شد.

این فلکه در اصل تقاطع ترافیکی مهمی برای مسیرهای ورود به پایتخت بود. با این وجود هم‌اکنون توسط مجموعهٔ تقاطع و روگذری که جزئی از طرح مدرن‌سازی منامه است دور زده می‌شود.

در صبح ۱۸ مارس ۲۰۱۱، دولت بحرین مجسمهٔ مروارید را کاملاً تخریب کرد و در تلویزیون سراسری بی‌تی‌وی اعلام کرد که مجسمه توسط معترضین «مفسد» ضد دولتی «هتک حرمت» و «بی احترامی» شده و باید «تطهیر» شود.

میدان خراب شد و مجسمه‌ای که قدمت یک قرن داشت دیگر وجود ندارد، اما اعتراضات مردم بحرین خاموش نشده و کماکان به همان قوت ادامه دارد. حکومت به جای گوش دادن به مطالبه مردم و تحقق خواست آنان یک میدان را خراب کرد، اما مردم مکان دیگری را پیدا می‌کنند، شیوه‌ی دیگری را دنبال می کنند و بالاخره اعتراض خود را بیان می کنند.

میدان لوءلوء یا پست برق، تهران یا منامه، شیوه و روش حکومت‌های دیکتاتور یک مدل است، پاک کردن صورت مساله، بی توجهی به مطالبه جامعه، خاموش کردن موقت صدای مردم و برخورد قهری و حذفی.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.