سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » گزارش تصویری/ نهمین سال‌روز میلاد شهید سبز سهراب اعرابی بدون او...
» دلنوشته پروین فهیمی به یاد فرزندش

گزارش تصویری/ نهمین سال‌روز میلاد شهید سبز سهراب اعرابی بدون او

چکیده : نهمین سالروز تولد سهراب اعرابی بدون حضور او و با شرکت خانواده‌های شهدای سبز، مادران صلح، فعالان جنبش سبز و بستگان وی برگزار شد. در این مراسم سیدمصطفی تاج‌زاده و همسرش فخرالسادات محتشمی‌پور نیز حضور داشتند. این مراسم با هم‌سرایی سرود "سر اومد زمستون" به یاد شهدای سبز و برای آزادی زندانیان سیاسی و محصوران زهرا رهنورد، میرحسین موسوی و مهدی کروبی همراه...


 

سهراب اعرابی می‌توانست ۴ اسفند ۹۶ شمع ۲۸ سالگی اش را فوت کند؛ اما تیر و اسلحه و خشونت حکومت در سال ۸۸ زندگی و جانش را گرفت.

به گزارش کلمه، نهمین سالروز تولد سهراب اعرابی بدون حضور او و با شرکت خانواده‌های شهدای سبز، مادران صلح، فعالان جنبش سبز و بستگان وی برگزار شد. در این مراسم سیدمصطفی تاج‌زاده و همسرش فخرالسادات محتشمی‌پور نیز حضور داشتند.

این مراسم با هم‌سرایی سرود “سر اومد زمستون” به یاد شهدای سبز و برای آزادی زندانیان سیاسی و محصوران زهرا رهنورد، میرحسین موسوی و مهدی کروبی همراه بود.

سیدمصطفی تاج‌زاده نیز در این مراسم به ایراد سخنرانی درباره مسایل روز و بحران‌های پیش روی کشور پرداخت و‌ کلیپی به یاد سهراب پخش شد.

حاضران همچنین یاد شهدای جنگ و دفاع مقدس، کشته‌شدگان سال ۸۸، کشته شدگان دی ماه ۹۶، عزیزان پلاسکو، سانچی و هواپیمایی آسمان، یاد کاووس سیدامامی و همچنین خانم احترام‌السادات نواب صفوی مادر زهرا رهنورد و کسانی که در سال‌های رنج و مرارت برای دفاع از کشور و برای آزادی‌خواهی جان عزیز خود را به عناوین مختلف از دست داده‌اند را گرامی داشتند.

به گزارش کلمه، آخرین دیدار سهراب و مادرش راهپیمایی سبز سکوت دوشنبه ۲۵ خرداد ۸۸ بود که از مادرش جدا شد و دیگر دیداری باقی نماند. پروین فهیمی هر روز صبح برای یافتن نشانه‌ای از پسرش به دادگاه انقلاب می‌رفت و هر بعدازظهر عکس سهراب را جلوی در زندان اوین می‌برد و این عکس سهراب بود که در میان همه‌ آزاد شده‌ها دست به دست می‌شد تا نشانی از او پیدا شود…

پروین فهیمی، مادر شهید سبز سهراب در این مراسم همچون سال‌های گذشته دلنوشته خود خطاب به فرزند شهید سبزش را قرائت کرد که متن کامل آن را با هم می‌خوانیم:

سهرابم پسر عزیزم

امروز چهارم اسفند روز تولد توست.

سالی دیگر گذشت که در کنارمان نیستی، ولی یاد پر از مهرت در قلب‌هایمان همچنان جاری و فراموش نشدنی است و هر روز که می‌گذرد نبودنت عادی نمی‌شود.

وجود سرشار از عشق به وطنت و مهری که به خانواده داشتی از یادمان هرگز نمی‌رود.

سهرابم هشت سال است که پلیدان جان صبور و نگاه پر فروغت را از ما گرفته‌اند و تو را راهی دیار ابدیت کرده‌اند؛ اما راهت و اندیشه سبز پربهایت را نتوانستند از تفکر جوانان این وطن دور نمایند. همچنان که اشعار سهراب سپهری می‌خواندی و دوست داشتی و زندگی را اینگونه می‌دیدی:

زندگی راز بزرگیست که در ما جاریست

زندگی فاصله آمدن و رفتن ماست

رود دنیا جاریست

زندگی آب تنی کردن در این رود است

وقت رفتن به همان عریانی که هنگام ورود

آمده‌ایم

تو، پسرم؛ مرگ را باور داشتی؛ اما در همان راهی رفتی که به آن معتقد بودی. روزی که رای‌‌هایمان را نادیده گرفتند و مردم را خس و خاشاک خواندند؛ اما باز شما جوانان با روشی صلح‌طلبانه به دنبال خواسته‌های به حق‌تان رفتید ولی آنها اسلحه‌هایشان را بر جان‌های سرافرازتان گشودند. باور نمی‌کردند صبرها به پایان می‌رسد و خونریزی پاسخی معکوس می‌دهد.

دروغ‌ها و نیرنگ‌ها و اختلاس‌ها و فریب‌هایشان بر مردم آشکار و رسوای عالم شدند و طی این چند سال باز هم از طریق مسالمت آمیز مردم پیگیر خواسته‌های خود و شما عزیزان بودند و هنوز آن را پیگیری می‌کنند.

فرزندم!

۸ سال است که قاطعانه و معتقد به راه اندیشه سبزت همواره دادخواهی ظلمی که بر ما روا شده است را پیگیر شده و تا زمانی که زنده‌ام آن را دنبال خواهم کرد و حاضر نشدم از خواسته‌هایم کوتاه بیایم و همانا به این مطالبه (به چه جرمی فرزندم را کشتید؟) ادامه داده‌ام و خدای را سپاس می‌گویم که خون شما عزیزان وطن باعث رسوا شدن بسیاری از گناهکاران شد؛ هر چند به جزای اعمالشان نرسیده‌اند.

فرزندم، سهراب عزیزم!

هر روز و هر لحظه به خواسته‌ها و آرزوهایت که مطمئنا آرزوهای اکثریت جوانان و مردم خوبمان است، فکر می‌کنم و در راه رسیدن به آن تلاش می‌کنم تا راهت را ادامه داده باشم و مدیون نباشم و قطره‌ای از این وظیفه را که بر عهده‌ام گذاشته‌ای انجام داده و وجدانم در آرامش باشد و به سه آرزوی تو وفادار باشم.

۱-سلامتی همه خانواده

۲-سلامتی مردم ایران در تمام نقاط

۳-زندگی کردن همه با هم با صلح و دوستی و دموکراسی

*همزمان خانواده سهراب اعرابی بر سر مزار این شهید جنبش سبز گردهم آمده و با گل و شمع یادش را گرامی داشتند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.