سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

لزوم وفای به عهد پس از انقلاب

چکیده :پس چرا امروز اگر نسل سوم انقلاب خواستارتعیین سرنوشت خود و حتی تغییراتی در بعضی قوانین باشند گول خورده و عامل آمریکا و اسرائیل گفته می شوند؟ و چرا راه برخورد با آنها فقط خشونت و زندان است؟ حاکمان ما خود می دانند آنهایی که به اصلاحات و تغییرات اصلاحی قانونی فکر می کنند برانداز نیستند بلکه کسانی هستند که انقلاب را دوست دارند و نمی‌خواهند که خون شهدایشان پایمال...


کلمه – زهرا ربانی املشی

بسمه تعالی

احترام به پیمان و لزوم عمل به آن ریشه فطری دارد. به همین دلیل، نقض عهد و پیمان شکنی از رذایل اخلاقی شمرده می شود. قرآن می فرماید: «أَوْفُوا بِالْعَهْدِ إِنَّ الْعَهْدَ کانَ مَسْوءُلاً»: «به پیمان های خود وفادار باشید زیرا از پیمان ها سؤال خواهد شد». (اسراء ۳۴)

انسان در برابر رعایت عهد و پیمان خود حتی با مشرکان مسئولیت دارد و پیمان مداری از ویژگی های مؤمنان است. نادیده گرفتن پیمان ها، جز بی اعتنایی به حقوق دیگران و سبک شمردن شخصیت آنان علتی ندارد. پیامبر اکرم فرمود: «لادینَ، لِمَن لاعهدَ له»: «آن کس که به پیمان خود وفادار نیست، مسلمان نیست».

در قبل و اوایل انقلاب از جانب رهبران، وعده‌هایی به ملت داده شد و ملت به ستوه آمده از رژیم ستم شاهی، با دلگرمی از آن وعده‌ها، با انقلابیون همراهی کردند ولی متأسفانه پس از استقرار حکومت، به بسیاری از وعده های مادی و معنوی یا اصلاً بهایی ندادند و یا خیلی کمرنگ بها دادند.

از این وعده‌های بسیار به معدودی اشاره می شود:

امام خمینی در ۱۰ اسفند ۵۷ در مدرسه فیضیه وعده دادند: «آب و برق را مجانى مى‏کنیم براى طبقه مستمند، اتوبوس را مجانى مى‏کنیم براى طبقه مستمند، دلخوش به این مقدار نباشید؛ معنویات شما را، روحیات شما را عظمت مى‏دهیم‏». ( صحیفه نور , ج۶ ص ۲۷۳)

و در روز ۱۱ اسفند ۵۷ فرمودند: «هر چه زودتر باید مشکل مسکن براى بى‏‌خانمانها و فقراى ایران حل گردد؛ و براى هر خانواده، مسکن مورد نیازشان تأمین شود، آب و برق براى فقرا و بى‏بضاعتها باید مجانى گردد». (صحیفه نور، ج۶، ص۲۹۷)

ایشان در همان سال ۵۷ چنین گفتند: «حکومت اسلامی مبنی بر حقوق بشر و ملاحظه آن است. …آزادی و دموکراسی به تمام معنا در حکومت اسلامی است. شخص اول حکومت اسلامی با آخرین فرد مساوی است در امور». (صحیفه امام ج۵ ص۷۰)

و نیز فرمودند: «زنها در حکومت اسلامی آزادند؛ حقوق آنها مثل حقوق مردها. اسلام زن را از قید اسارت مردها بیرون آورد و آنها را همردیف مردها قرار داده است». (صحیفه امام ج۵ ص۷۰)

همچنین آیت الله خامنه‌ای در یکی از خطبه‌های نماز جمعه تهران در سال ۱۳۶۶ گفتند: «اون جایی از اظهار عقیده خوف و ترس هست که نظام حاکم در خود احساس ضعف کند. اظهار عقیده، یکی از حقوق طبیعی انسان است. عملاً هم در اسلام و صدر اسلام، زمان پیغمبر و زمان خلیفه اول به موردی بر نمی‌خوریم که جلوی اظهار عقیده گرفته شده باشد».

و نیز چنین گفتند: «بابا، اجتماعات را این مردم به وجود می آورند، راه پیمایی ها را اینها به وجود می آورند، بار گرانی بر دوش این هاست….. بیکاری مال اینها، گرانی مال اینها، سختی مال اینها، محا صره اقتصادی ضررش مستقیماً متوجه توده مردم، آخرش هیچکاره مملکت، پولشونو بدن این مسئول و اون مسئول بخورن و به ریش انقلاب این ملت که برای انقلاب جان دادند، و خون دادند بخندند؟ این قابل تحمله؟» (سایت پیک بن)

این وعده ها مشتی از خروار حرفهای زیبا و دوست داشتنی است که مردم ما از رهبران شنیدند ولی بعد از حدود چهل سال که از انقلاب می گذرد به هیچ وجه، به مفاهیم و عملی شدن آن شعارها نرسیده اند. آیا مردم حق ندارند که از رهبران خود بپرسند که چرا خلف وعده کردید؟

امام خمینی در بدو ورود در بهشت زهرا گفتند: «و اگر چنانچه سلطنت رضاشاه فرض بکنیم که قانونی بوده، چه حقی آنها (پدران ما) داشتند که برای ما سرنوشت معین کنند؟ هر کسی سرنوشتش با خودش است، مگر پدرهای ما ولی ما هستند؟»

پس چرا امروز اگر نسل سوم انقلاب خواستارتعیین سرنوشت خود و حتی تغییراتی در بعضی قوانین باشند گول خورده و عامل آمریکا و اسرائیل گفته می شوند؟ و چرا راه برخورد با آنها فقط خشونت و زندان است؟

حاکمان ما خود می دانند آنهایی که به اصلاحات و تغییرات اصلاحی قانونی فکر می کنند برانداز نیستند بلکه کسانی هستند که انقلاب را دوست دارند و نمی‌خواهند که خون شهدایشان پایمال گردد.

خوب است که این گفته مهندس بازرگان را در دادگاه، خطاب به قاضی، آویزه گوش کنیم و از آن عبرت بگیریم: «ما آخرین کسانی هستیم که از راه قانون اساسی به مبارزه سیاسی برخاسته ایم».

ملت نجیب ما اگر امروز به اصلاحات و تغییرات راضی هستند فردا که کارد به استخوانشان رسید به کمتر از براندازی راضی نخواهند بود و در آن صورت هر خسارتی بر ملت و کشور وارد شود کسانی مسئول خواهند بود که پیام مردم را نمی شنوند. والسلام.
۳۰/۱۱/۱۳۹۶


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.