سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » یک مدرس عالی حوزه: نمازجمعه نباید تریبون اقلیت خاص باشد/ ائمه‌های جمعه را به مردم ت...
» برخی ائمه جمعه در جامعه تفرقه اندازی می‌کنند

یک مدرس عالی حوزه: نمازجمعه نباید تریبون اقلیت خاص باشد/ ائمه‌های جمعه را به مردم تحمیل نکنیم

چکیده :یک مدرس عالی حوزه با بیان اینکه برخی از ائمه جمعه در جامعه ویژگی های امامت را ندارند، گفت: ائمه جمعه باید از میان مردم و بر اساس نیازها و خواسته‌های آنها منصوب شوند چرا که وقتی امام جمعه را به مردم یک شهر تحمیل کنیم جایگاهی در بین مردم نخواهند داشت....


یک مدرس عالی حوزه با بیان اینکه برخی از ائمه جمعه در جامعه ویژگی های امامت را ندارند، گفت: ائمه جمعه باید از میان مردم و بر اساس نیازها و خواسته‌های آنها منصوب شوند چرا که وقتی امام جمعه را به مردم یک شهر تحمیل کنیم جایگاهی در بین مردم نخواهند داشت.

حجت الاسلام اسدالله رشیدی در گفت وگو با شفقنا با اعلام این مطلب اظهار کرد: نماز جمعه یکی از نمازهای عبادی و سیاسی مسلمانان است که هم به جنبه های عبادی توجه دارد و هم به جنبه های سیاسی. البته ویژگی هایی نیز دارد که در یک محدوده جغرافیایی دو نماز جمعه برگزار نشود و بصورت جماعت و برای بیشتر از ۵ نفر شرکت کننده، برگزار شود و دو خطبه در خصوص تقوی و مسایل روز جامعه در آن ایراد می شود.

تا رسیدن به نماز جمعه مطلوب فاصله داریم

وی در ادامه با تاکید بر اینکه به نماز جمعه مطلوب دین اسلام نزدیک نشدیم، تصریح کرد: اهداف نماز جمعه در داخل خطبه ها گنجانده شده است که یکی از خطبه ها باید اخلاقی و دومی ویژگی سیاسی و اجتماعی داشته باشد، متاسفانه باید گفت هنوز تا رسیدن به نماز جمعه مطلوب و اسلامی فاصله داریم.

کم رنگ شدن تکیه گاه های معنوی در جامعه

این مدرس عالی حوزه همچنین آسیب شناسی جدی از وضعیت نماز جمعه پرداخت و گفت: افزایش مسایل و مشکلات اجتماعی، مخدوش شدن کرامت انسانی و به حداقل رسیدن رفاه اجتماعی موجب شده تا تکیه گاه های معنونی در جامعه ما کم رنگ تر شود و نگرانی هایی را ایجاد کند. نماز جمعه از جمله مکان هایی است که باید بتواند زبان گویای مردم باشد و نیازهای جامعه را منعکس کند.

ائمه جمعه باید وجهه مردمی داشته باشند

به گفته وی، از جمله ویژگی های امام جمعه این است که از درون مردم آن شهر برخیزد و در بین آنها محبوبیت داشته باشد، به عبارتی وجهه مردمی داشته باشد یعنی مشکلات و نیازهای مردم را بازتاب بدهد. اگر بخواهیم مثالی بزنیم باید گفت که امام جمعه باید همانند آیینه برای مردم آن شهر باشد تا مردم با دیدن آن وضعیت اصلی و واقعی خودشان را متصور کنند و بتوانند احوالات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی جامعه را ببینند، وقتی این ویژگی در بین ائمه جمعه ما وجود ندارد چگونه می توانیم انتظار داشته باشیم آنها در بین مردم محبوبیت داشته باشند.

نماز جمعه ها از مردم فاصله گرفته

حجت الاسلام رشیدی تاکید کرد: نماز جمعه اگر واقعا چهره مردم شهر باشد، ایرادها، شادی ها، غم و مشکلات آنها را بازتاب می کند در این شرایط می تواند پناهگاهی برای مردم باشند. اما در حال حاضر مانند آیینه ای می مانند که به جز مردم، امور و مسایل خاص را به تصویر می کشند و مانند آیینه مات از ویژگی اصلی خود دور شده اند. یعنی از مردم فاصله گرفته و وجه مردمی ندارند.

ائمه های جمعه را به مردم تحمیل نکنیم

این مدرس عالی حوزه خاطر نشان کرد: همانطور که عنوان شد نماز جمعه هم جایگاه حاکمیتی دارد و هم جایگاه مردمی. اینکه حاکم باید ائمه جمعه را منصوب کند مشکلی نیست اما آن حاکمی که این افراد را منصوب می کند باید به شرایط مردم توجه کند و ببیند مردم جامعه چه می خواهند و چه نیازهایی دارند و بر اساس آن امام جمعه آن شهر انتخاب شود در غیر اینصورت ائمه نماز جمعه محبوب مردم نخواهند شد چرا که وقتی امام جمعه ای به مردم یک شهر تحمیل شود جایگاهی بین مردم نخواهند داشت.

ائمه جمعه با زبانشناسی مردم آشنا باشند

وی به ویژگی های اصلی خطبه های نماز جمعه اشاره کرد و گفت:خطبه های نماز جمعه باید اخلاقی، اجتماعی و سیاسی باشد، اگر یک امام جمعه ای وجود داشته باشد که اولا از دل مردم آن شهر برنخواسته و ضمن اینکه این ویژگی های لازم را در بیان خطبه ها رعایت نخواهد کرد و مانند آیینه مات به دل مردم نیز نخواهند نشست. در واقع امام جمعه ای که تقوی، علم، مسایل روز، نیازها و خواسته های مردم را بیان به نوعی زبانشناسی و ویژگی های اخلاقی مردم را نشناسد چگونه می توان انتظار داشت که ارتباط دو سویه بین آنها و مردم باشد.

نماز جمعه زبان بیان کاستی ها باشد

به گفته وی، ائمه جمعه اولا باید اطلاعات کافی دینی داشته باشند و از طرفی این اطلاعات را در عمل نشان دهند و از دل مردم نیز انتخاب شود. ضمن اینکه همانند یک رسانه زبان ضعف ها و کاستی ها باشند در این شرایط مسلما بر دل مردم خواهند نشست. چرا که نماز جمعه یک رسانه است و رسانه نیز باید متعلق به مردم و جامعه باشد. در غیر اینصورت همانند بسیاری از رسانه ها از جمله رسانه ملی جایگاه مردمی خود را از دست می دهد.

این کارشناس دینی تاکید کرد: متاسفانه در حال حاضر ائمه جمعه ما کمتر می توانند نیازهای مردم را تشخیص دهند و زبان گویای مردم باشند. در واقع اطلاعات دینی و اخلاقی کمی دارند و نمی توانند در عمل آن گونه که باید تنظیم کنند.

ارتباط ضعیف ائمه جمعه و نسل جوان

وی با تاکید بر اینکه ارتباط نسل جوان با نماز جمعه بسیار ضعیف است، افزود: یکی از دلایل این ارتباط ضعیف این است که ائمه جمعه از خواستگاه مردم نیستند. ما دنبال تخریب نماز جمعه در جامعه نیستیم بلکه می خواهیم نوعی روشنگری در این زمینه بوجود بیاید خواسته ما این است که نماز جمعه ما به سمتی حرکت کند که امام خمینی(ره) بر آن تاکید کرده است. اگر این آسیب ها را بپذیریم جایگاه فعلی آن تقویت خواهد شد.

نماز جمعه به ویژگی اوایل انقلاب برگردد

حجت الاسلام رشیدی ادامه داد: خواسته ما این است که نماز جمعه فعلی نیز همانند نماز جمعه های اوایل انقلاب جذاب و تاثیرگذار باشد. در آن دوران کسی که نماز جمعه را هدایت می کرد نوعی مجسمه تقوی و عالم وارسته بود و از طرفی نیز نیازهای حقیقی جامعه را می شناخت و بیان می کرد. این همان نماز جمعه ای است که امام خمینی(ره) نیز توصیه می کرد. متاسفانه امروزه نمازجمعه افول کرده است و باید به اهداف اصلی برگردد. همچنین ائمه جمعه نیز باید همان ویژگی های را داشته باشند که در فقه ما بر آن تاکید شده است یعنی علاوه بر داشتن سجایای اخلاقی، از دل آن ملت باشد.

این کارشناس دینی تاکید کرد: متاسفانه در حال حاضر برخی از ائمه جمعه از مردم آن شهر انتخاب نشده است. مثلا درقم زندگی می کند اما در تهران امام جمعه است و این وضعیت در شهرهای دیگر نیز وجود دارد. وقتی ائمه جمعه از بطن مردم آن شهر برنخواسته و حتی همزبان مردم نیست چگونه مردم به آن شهر به او اذن ببندند و به او دلگرم باشند.

نماز جمعه پل ارتباط بین مردم و حاکمیت

وی ارتباط بین مردم و حاکمیت را از دیگر ویژگی های امام جمعه دانست و گفت: امام جمعه پلی بین حاکمیت و مردم است باید به عنوان رسانه مردم خواسته های آنها را به حاکمیت و از طرفی مشکلات و گرفتاری های حاکمیت را به مردم انتقال دهد اما امروزه این ارتباط یک سویه است و فقط به زبان حاکمیت به مردم تبدیل شده است. البته ممکن است حاکمیت آن امام جمعه را قبول داشته باشد ولی مردم او را نمی پذیرند. مثلا در مراسم نماز عید فطر امسال فردی با مداحی به مسئولی “توهین” کرد. وجود این چنین اتفاقاتی موجب خواهد شد مومنان و متدینین در آن نماز شرکت نکند.

حجت الاسلام رشیدی خاطر نشان کرد: امروزه فقط یک سری مطالب کلیشه ای در نمازجمعه ها مطرح می شود. این در حالی است که با توجه به وجود انواع رسانه های مختلف، مردم به همه اطلاعات دسترسی دارد و از موضوعات مختلف باخبر هستند. بنابراین نباید یک سری مباحث تکراری بعد از پنج روز از طریق تریبون نماز جمعه مطرح شود چرا که هدف از شرکت در نماز جمعه افزایش اطلاعات است نه شنیدن مباحث کلیشه ای و تکراری.

نمازجمعه نباید تریبون اقلیت خاص باشد

این کارشناس دینی وحدت آفرینی را یکی دیگر از ویژگی های نماز جمعه عنوان کرد و افزود: نماز جمعه باید به همه اقشار مردم توجه کند و همه مردم اعم از متدینین، غیرانقلابیون، انقلابیون، اقلیت های دینی و مذهبی استفاده کنند و به خروجی نمازجمعه دل ببندند به نوعی زبان کل مردم جامعه باشد. این در حالی است که امروزه نماز جمعه ویژگی وحدت آفرینی و هم افزایی را ندارد به قشر خاصی اختصاص پیدا کرده است.

برخی ائمه جمعه در جامعه تفرقه اندازی می کنند

وی در ادامه تاکید کرد: متاسفانه در نمازجمعه بسیاری ازشهرها از همان ورودی یک سری نشریه های رایگان پخش می کنند که در آن به مسئولین بخش های دیگر کشور توهین می شود. مسلم است که این نوع نمازجمعه ها از همان ورودش تفرقه انداز است و وحدت آفرین نیست. بنابراین مردم در نمازجمعه ای که از همان ابتدا تفرقه اندازی می شود، تریبون آن نیز فقط برای کوبیدن یک قشری از مردم، مسئولین و یا کسانی که محبوب مردم هستند، شرکت نمی کند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.