سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

تحلیل چرایی ناآرامی های اخیر

چکیده : واقعیت این است که تجربه سیاسی ما از مشروطه تا به امروز به مردم منتقل نشده است. به اعتقاد بنیامین، وقتی انتقال تجربه صورت نگیرد، افراد همچون کودک (یعنی نسلی که کوچکترین تجربه‌ای ندارد) با مسائل خود برخورد خواهند...


یوسف اباذری

در این سی / چهل سال گذشته، ارتباط مردم با گذشته‌شان قطع شد و دوره شاه به یک کارتون بدل شد. خاطرم هست اوایل انقلاب، فیلمی از تلویزیون پخش می‌شد که در آن بچه‌های محل یک ساواکی را دست می‌انداختند این در حالی است که ساواک یکی از دهشتناک‌ترین سیستم‌های امنیتی در دوره پهلوی بود و این نوع تصویرسازی فیلم باعث شده بود تا دهشت ساواک و جنایاتش از خاطر افراد برود.

ما متأسفانه به جای ارتباط با گذشته، «گذشته‌سازی» کردیم. امروز هم با سیطره اینترنت و نمایندگی کردن این فضا توسط جوانان، صرفا به زمان حال توجه داریم و این باعث می‌شود که به تدریج ارتباط‌مان را با گذشته از دست بدهیم و در نهایت به نقطه‌ای برسیم که از هر گونه تاریخ و سنت تهی شویم.

همین امر باعث می‌شود تا مردم وقتی احساس نارضایتی می‌کنند، شعارهای واپسگرا بدهند. فقط یک جوانی که چیزی از تاریخش نمی‌داند ممکن است شعارهای واپس‌گرا بدهد. کافی بود به دوره مشروطه رجوع کند تا بداند یکی از اساسی‌ترین مطالبه‌های مردم، مشروط شدن قدرت شاه بود.

از این رو، بر این باورم که باید تجربه‌ها را نسل به نسل منتقل کرد. اگر مردم را در خلاء رها کنیم، حاصل این امر، چیزی جز کودک شدن مردم نیست.

واقعیت این است که تجربه سیاسی ما از مشروطه تا به امروز به مردم منتقل نشده است. به اعتقاد بنیامین، وقتی انتقال تجربه صورت نگیرد، افراد همچون کودک (یعنی نسلی که کوچکترین تجربه‌ای ندارد) با مسائل خود برخورد خواهند کرد.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.