سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » سومین روز اعتراضات در ایران؛ برگزاری تجمعات در تهران و چند شهر دیگر...

سومین روز اعتراضات در ایران؛ برگزاری تجمعات در تهران و چند شهر دیگر

چکیده :امروز در برخی شهرهای کشور تجمع‌های اعتراضی از سوی مردم برگزار شده است. تصاویر و ویدئوهای گسترده‌ای از این اعترض‌های خیابانی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است. بنا بر گزارش‌های رسیده، در این تجمع برخوردهایی میان پلیس و تجمع‌کنندگان صورت گرفته‌است. بخشی از این تجمعات در تهران در داخل دانشگاه تهران و میدان انقلاب بوده...


کلمه – گروه خبر: امروز در برخی شهرهای کشور تجمع‌های اعتراضی از سوی مردم برگزار شده است. تصاویر و ویدئوهای گسترده‌ای از این اعترض‌های خیابانی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است.

بنا بر گزارش‌های رسیده، در این تجمع برخوردهایی میان پلیس و تجمع‌کنندگان صورت گرفته‌است. بخشی از این تجمعات در تهران در داخل دانشگاه تهران و میدان انقلاب بوده است.

برخلاف شعارهای روزهای گذشته که در ابتدا اقتصادی بود، شعارهای معترضین تهران بیشتر سیاسی بوده است، از جمله شعارهای داده شده: “نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران”، “مرگ بر روسیه”، “دانشجو می‌میرد ذلت نمی‌پذیرد” “اصلاح‌طلب، اصولگرا، دیگه تمومه ماجرا”، “مرگ بر دیکتاتور”،”حکومت زور نمی‌خوایم پلیس مزدور نمی‌خوایم”، “استقلال آزادی جمهوری ایرانی”، “نیروی ضد شورش خجالت خجالت”، “دیکتاتور حیا کن کشورمو رها کن”، “مردمو ذله کردین اسلامو پله کردین”، “جمهوری اسلامی نمی خوایم نمی خوایم”، “می‌میریم می‌میریم ایرانو پس می‌گیریم”، “ایرانی می‌میرد ذلت نمی‌پذیرد”، “مرگ بر بسیجی”، “نیروی انتظامی حمایت حمایت”، “ما تماشاگر نمی‌خواهیم به ما ملحق شوید، “نترسید نترسید ما همه با هم هستیم”، “دانشجو می میرد ذلت نمی پذیرد”، “حتی اگر بمیریم دیگه عقب نمی‌ریم” و شعارهایی علیه مسئولان ارشد جمهوری اسلامی بوده است.

اکثر تجمع‌کنندگان دانشجو بوده و مقابل در ورودی دانشگاه تهران در خیابان انقلاب جمع شده بودند. در یکی از فیلم‎‌های منتشر شده تعدادی از نیروهای امنیتی قصد ورود به دانشگاه را داشتند که دانشجویان معترص با بستن درب دانشگاه مانع از ورود آنان شدند.

همچنین به گزارش ایلنا یکی از مسئولان وزارت علوم با بیان اینکه در اتفاقات امروز دانشگاه تهران سه دانشجو بازداشت شدند که دو نفر از آنان آزاد شده است از پیش‌بینی تهمیدات لازم برای امنیت کوی دانشگاه خبر داد.  یکی از مسئولان وزارت علوم گفت: دانشجویان دانشگاه تهران با اتوبوس هایی که در داخل دانشگاه مستقر شده بودند از دانشگاه خارج شده و تمهیدات لازم برای برقراری امنیت کوی دانشگاه پیش بینی شده است.

پس حضور مردم در خیابان انقلاب کم کم این اعتراضات گسترده شد و حد فاصل میدان انقلاب تا میدان فردوسی را در برگرفت.

مطالبات اقتصادی یا آزادی سیاسی؟

به گزارش خبرگزاری‌های خارجی، برخی از معترضین به علل اقتصادی و در اعتراض به افزایش قیمت‌ها و شرایط اقتصادی به خیابان آمده بودند و برخی دیگر در انتقاد از سیاست خارجی شعار می‌دادند. برخی از آنان خواستار آزادی زندانیان سیاسی و آزادی بیشتر اجتماعی بودند و برخی دیگر خواستار اصلاحات اقتصادی بودند.

شبکه خبری «ای بی سی» با انتشار گزارشی درباره اعتراضات اخیر در شهرهای مختلف ایران می‌نویسد: “تظاهرکنندگان طیف گوناگونی را تشکیل می‌دادند و خواسته‌های آنان نیز مختلف بوده‌اند.”

ای بی سی افزوده است: “معترضان به سیاست خارجی ایران شعار «نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران» را سر دادند و معترضان به عملکرد روحانی شعار علیه روحانی. اعتراضات از روز پنجشنبه در مشهد آغاز شد و تا جمعه دامنه آن به کرمانشاه، رشت قم و تهران نیز کشیده شد.”

روز گذشته کرمانشاه شاهد حضور معترضین در خیابان و بروز خشونت بوده است. اختلاف‌نظر در مورد منبع اصلی اعتراضات وجود دارد. رسانه‌های وابسته به جریان اصول‌گرایی در باره تجمعات مردم می‌نویسند تظاهرکنندگان در اعتراض به فساد در سیستم بانکی و عملکرد دولت روحانی به میدان آمده بودند و بخشی از اصلاح طلبان نیز معتقد هستند که شروع این تجمعات کار مخالفین دولت در جهت تضعیف آن بوده است.

تعطیلی مترو و مدارس

همچنین عصر امروز مدیر روابط عمومی شرکت بهره‌برداری مترو از عدم پذیرش مسافر در دو ایستگاه مترو خط ۴ خبر داد. محمدیان در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: دو ایستگاه متروی تئاتر شهر و میدان انقلاب در حال حاضر مسافرگیری ندارد.

همچنین از حدود ساعت چهار عصر تجمع‌هایی در حدفاصل چهارراه ولیعصر تا میدان انقلاب مشاهده می‌شود و درحالی که تعدادی از تجمع کنندگان در خیابان دانشگاه اقدام به آتش زدن سطل آشغال و پرتاب سنگ می‌کردند، پلیس در تلاش است کنترل اوضاع را دردست بگیرد و تجمع‌کنندگان را که اکثرا شعارهایی غیرمرتبط با مشکلات اقتصادی و عمدتا در ضدیت با ارکان نظام سر می‌دهند، متفرق کند.

همچنین ستاد بحران استان تهران اعلام کرد که به دلیل آلودگی هوا ،فردا تمام مقاطع تحصیلی و آموزشی تهران تعطیل است. پس  از تهران و اراک، مدارس اصفهان هم تعطیل شد.

در خواست تجمع

این تجمعات در شرایطی برگزار می‌شود که عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور از مردم تقاضا کرده است که در تجمعات غیر قانونی شرکت نکنند و اگر قصد تجمع دارند درخواست دهند، بررسی شود.

حضور مردم معترض در دیگر شهرها

هم اکنون نیز در بخش‌هایی از شهرهای کشور مردم معترض در خیابان‌ها حضور یافته‌اند. به گزارش بعضی ازشبکه‌های خبررسانی گرگان،شیراز، اراک، همدان، اهواز، آمل و چند شهر دیگر شلوغ شده و مردم معترض به خیابان آمد‌ه‌اند.

 


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.