سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » پیش‌نویس قطعنامه محکومیت پایتخت شناختن بیت‌المقدس به شورای امنیت رفت...

پیش‌نویس قطعنامه محکومیت پایتخت شناختن بیت‌المقدس به شورای امنیت رفت

چکیده :شورای امنیت سازمان ملل متحد پیش‌نویس قطعنامه‌ای که مصر درباره محکومیت به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل تهیه کرده را بررسی...


شورای امنیت سازمان ملل متحد پیش‌نویس قطعنامه‌ای که مصر درباره محکومیت به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل تهیه کرده را بررسی می‌کند.

در این پیش‌نویس که روز شنبه مصر آن را تقدیم ۱۵ عضور شورای امنیت کرد، هرگونه تلاش برای تغییر وضعیت بیت‌المقدس فاقد وجاهت قانونی شناخته شده است.

این قطعنامه در واکنش به تصمیم دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا تهیه شده که با رسمیت بخشیدن به مصوبه قدیمی کنگره این کشور، بیت‌المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل معرفی کرد و دستور داد سفارت ایالات متحده هر چه زودتر از تل آویو به این شهر منتقل شود.

روز شنبه  مصر پیش‌نویس این قطعنامه را میان نمایندگان پانزده عضو شورای امنیت، از جمله آمریکا، توزیع کرد و آن‌طور که گفته شده ممکن است رای‌گیری در مورد تصویب آن در جلسه روز دوشنبه  شورای امنیت برگزار شود.

این رای‌گیری به احتمال زیاد با وتو آمریکا روبرو خواهد شد اما همزمان در صورت مخالفت نکردن چهار عضو دایم دیگر این شورا، یعنی فرانسه، بریتانیا، روسیه و چین، و موافقت اعضای غیردائم با آن، وتوی آن می‌تواند به انزوای آمریکا در میان جامعه جهانی بیانجامد.

 


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.