سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » نام طاهر احمدزاده بخاطر یک عمر مبارزه همچنان طنین انداز تاریخ معاصر است...

نام طاهر احمدزاده بخاطر یک عمر مبارزه همچنان طنین انداز تاریخ معاصر است

چکیده :نام طاهر احمدزاده هم بخاطر یک عمر مبارزاتی‌اش و هم بخاطر اینکه پدر فرزندان پر آوازه‌‌ای بود که نامشان همچنان طنین انداز تاریخ معاصر است، در تاریخ مبارزات آزادی خواهانه مردم ایران برای همیشه ثبت...


کلمه – گروه خبر: طاهر احمدزاده داغ چهار پسر دید و از دنیا رفت. پسران او از مبارزان معروف علیه رژیم شاه بودند، مبارزانی که سخت ترین شکنجه‌ها را تاب آورده و نهایت چون سر خم نکردند اعدام شدند.

پسر بزرگ او مسعود احمدزاده از بنیان‌گذاران سازمان چریکهای فدایی خلق بود و در سال ۱۳۵۰ اعدام شد. مجید احمدزاده دیگر فرزند او نیز همراه برادرش در ۱۱ اسفند ۱۳۵۰ اعدام شد. مجتبی احمدزاده پسر کوچکتر نیز در ۸ آبان ۱۳۶۰ در زندان اوین اعدام شد.

طاهر احمدزاده هِرَوی نخستین استاندار خراسان پس از انقلال اسلامی، در سال ۱۳۰۰ در مشهد به دنیا آمد و در ۹ آذر ۹۶ در همان شهر در گذشت. او فعال سیاسی ملی-مذهبی و چپ‌گرا بود. طاهر احمد زاده در دوران پهلوی بارها به دلیل مبارزه علیه رژیم وقت بازداشت شد و البته این بازداشت‌ها پس از انقلاب نیز ادامه پیدا کرد.

او از دهه ۱۳۲۰ از همراهان محمدتقی شریعتی در «کانون نشر حقایق اسلامی» مشهد و از فعالان نهضت ملی شدن نفت و از هواداران نهضت مقاومت ملی بود. او یکی از ۱۱۲۶ زندانی سیاسی بود که در آبان ۵۷ از زندان آزاد شدند. احمدزاده آخرین بار در سال ۱۳۸۰ در سن هشتاد سالگی از زندان آزاد شد.

طاهر احمدزاده پس از انقلاب از سوی دولت موقت به عنوان اولین استاندار خراسان انتخاب شد. سیاست‌های چپ‌گرایانهٔ او در این مقام اعتراض‌های زیادی را برانگیخته و سخنرانی‌های او پس از ترحیم آیت‌الله طالقانی هم باعث جنجال‌های زیادی شده بود. احمدزاده در مراسم بزرگداشت طالقانی گفته بود: «پدر طالقانی مظهر مبارزه ضد استعمار و استثمار بود. مسیر طالقانی مسیر امام و انقلاب ما است. خواهران و برادران، هر ثانیه از عمر امام را مغتنم بشماریم و پایه‌های انقلاب اسلامی خود را تحکیم بخشیم. باید با صراحت اعلام کنم که انقلاب، به‌طور جدی در معرض خطر قرار گرفته. به خدا قسم زنگ خطر به صدا درآمده، امپریالیسم در انتظار همین معنی است؛ لذا ای امام، ای رهبر انقلاب، ای امام مستضعفین، تو ای امام به اتکاء خلق مستضعف خود پاسخ شنیدی انقلاب در انقلاب را آغاز کن… ما حاضر نیستیم خون‌هایی که دادیم به وسیله عده‌ای انقلابی‌نما، عده‌ای بازیگر، انقلاب به بازی گرفته شود. آیا تجربه صدر اسلام برای ما کافی نیست؟ …همه گروه‌ها و سازمان‌ها به هر نحو و شکلی باید بتوانند با امام رابطه مستقیم برقرار کنند. طالبشان را بگویند. جریانات مملکت را از زبان‌های مختلف به گوش امام برسانند. اما نمی‌دانم چرا باید تنها و تنها از یک کانال و طریق با امام رهبر امت ارتباط برقرار شود.»

این سخنان باعث شد تا آذری قمی دادستان انقلاب علیه او اعلام جرم کند.

احمدزاده آذر سال ۱۳۵۸ از استانداری خراسان استعفا داده و جای خود را به حسن غفوری‌فرد داد. وی در انتخابات مجلس خبرگان قانون اساسی در سال ۱۳۵۸ از حوزه خراسان نامزد شده اما موفق به ورود به مجلس نشد. گفته می‌شود که او استانداری بود که با دوچرخه به محل کارش می‌رفت.

طاهر احمدزاده شیفته امثال آیت‌الله طالقانی و دکتر شریعتی بود. می‌گفت صاحبان زر و زور و تزویر آنها را برنمی‌تابند کما اینکه دکتر محمد مصدق را هم برنتافتند. بارها تکرار می‌کرد رسالت روشنگری در ردیف رسالت انبیاء‌ است.

در خاطرات این مبارز آمده‌است: «کانون (مزبور) به یک پایگاه مهم برای نهضت ملی تبدیل شد و پس از کودتا هم نقش عمده‌ای در مبارزه ایفا کرد. به‌طوری که وقتی اعضای نهضت مقاومت ملی را گرفتند، بیشتر بازداشت‌شده‌ها در مشهد از کانون بودند، که دکتر علی شریعتی، پدرشان و من هم ازجمله بازداشت‌شدگان بودیم. یکی از علل بازداشت من به کارت تبریکی بازمی‌گشت که اول سال ۱۳۳۶ برای این و آن فرستاده بودیم و در آن اشاراتی به دکتر مصدق و عبدالناصر شده بود. دکتر علی شریعتی در سلول مقابل من بود. ماجرا را به او گفتم و از او خواستم که توجیهی برای من بسازد. ایشان به شعری اشاره کرد که مضمونش این بود:

فردا چو کاوه آهنگر برپا کند بساط بهاران را

از تخت ظلم و جور فرود آرد ماردوش زمستان را.»

احمد زاده یک رادیوی قاچاقی یک موج در زندان داشت که با گوش خود از رادیو بی بی سی شنید که دو فرزندش مسعود و مجید از پایه گذاران سازمان چریک‌های فدایی خلق توسط رژیم شاه اعدام شده است. تمام همبندی‌هایش را دور خود جمع کرده و به آنها می‌گوید اگر ناراحت نشده و به من تبریک خواهید گفت یک خبر خوشی به شما بدهم؟ که همبندی‌هایش با تعجب قبول می‌کنند و احمد زاده خبر شهادت دو فرزندش را می‌دهد.

مشهور است که دختر بزرگ طاهر احمد زاده به نام مستوره که پزشک است روز بعد با دسته گل به دیدن پدرش رفته و شهادت برادرانش را به پدر تبریک میگوید.

نام طاهر احمدزاده هم بخاطر یک عمر مبارزاتی‌اش و هم بخاطر اینکه پدر فرزندان پر آوازه‌‌ای بود که نامشان همچنان طنین انداز تاریخ معاصر است، در تاریخ مبارزات آزادی خواهانه مردم ایران برای همیشه ثبت می ماند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.