سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » بحث تعطیلی ۸ ربیع‌الاول به مجلس کشید/علی مطهری: در این روز مردم باید شادی کنند یا ع...

بحث تعطیلی ۸ ربیع‌الاول به مجلس کشید/علی مطهری: در این روز مردم باید شادی کنند یا عزاداری؟

چکیده : طرح لغو این تعطیلی به هیچ وجه جنبه سیاسی و فراکسیونی ندارد و از همه فراکسیون ها فوریت آن را امضا کرده اند. ما به مصلحت کشور و جایگاه مجلس اندیشیده‌ایم. این موضوع موجب وهن مجلس شده است. اولا روشن نیست در این روز مردم باید شادی کنند یا عزاداری؟ علاوه بر این فلسفه تعطیلی یک روز، این است که این مناسبت بزرگ داشته شود. آیا با تعطیلی می‎توانیم این مناسبت را بزرگ کنیم یا اگر ادارات و رسانه ها فعال باشند، این مناسبت بزرگ می‌شود؟ هدف ما از این تعطیلی...


پیگیری‌های علی مطهری برای حذف تعطیلی ۸ ربیع‌الاول، به جلسه علنی امروز کشیده شد و سرانجام نائب رئیس مجلس توانست، نظر مساعد نمایندگان برای تصویب یک فوریت اصلاح تعطیلی این روز را که مقارن با روز دوشنبه هفته بعد است، کسب کند.

نائب رئیس مجلس که این تعطیلی را مترادف با وهن مجلس می‌داند، در توضیح فوریت اصلاح تعطیلات رسمی کشور، گفت: اولا بنا بود این طرح به صورت دو فوریتی مطرح شود که به هر حال فرصت نشد. ما می‎خواستیم به این تعطیلی امسال در هشتم ربیع الاول برسد. این طرح را با یک فوریت مطرح می‌کنیم. موضوع تعطیلی هشتم ربیع الاول- سالروز شهادت حضرت امام حسن عسگری و آغاز امامت حضرت ولیعصر- ابتدا در مجلس نهم مطرح شد و سپس در لایحه احکام دائمی توسعه کشور گنجانده شد.

به گزارش «انتخاب»، مطهری در ادامه توضیح داد: بدون هیچ تناسبی میان این موضوع با برنامه های توسعه،‌ این تعطیلی در احکام بودجه گنجانده شد. شورای نگهبان هم ابتدا مخالفت کرد و این مصوبه را حائز بار مالی دانست. سرانجام این لایحه به مجلس دهم رسید،‌ در این مجلس هم دوستان می‎خواستند موافق و مخالف صحبت کنند، اما گفتند چون موضوع برای گذشته است، نیاز به صحبت نیست و این لایحه تصویب شد.

نائب رئیس مجلس معتقد است: طرح لغو این تعطیلی به هیچ وجه جنبه سیاسی و فراکسیونی ندارد و از همه فراکسیون ها فوریت آن را امضا کرده اند. ما به مصلحت کشور و جایگاه مجلس اندیشیده‌ایم. این موضوع موجب وهن مجلس شده است. اولا روشن نیست در این روز مردم باید شادی کنند یا عزاداری؟ علاوه بر این فلسفه تعطیلی یک روز، این است که این مناسبت بزرگ داشته شود. آیا با تعطیلی می‎توانیم این مناسبت را بزرگ کنیم یا اگر ادارات و رسانه ها فعال باشند، این مناسبت بزرگ می‌شود؟ هدف ما از این تعطیلی چیست؟

او به تأثیر منفی چنین تعطیلاتی بر اقتصاد کشور اشاره‌ داشت و اظهار کرد: اثر منفی اقتصادی یک روز تعطیلی را همه می دانند. با یک روز تعطیلی، درآمد دولت کاهش پیدا می کند. به هیچ وجه کار درستی نیست که یک روز به تعطیلات کشور اضافه کنیم. مطلب دیگر این است که این روز مجاور با نهم ربیع الاول است.‌ به صورت سربسته می گویم که برخی در این روز مراسم هایی ایجاد می کنند که مخل وحدت اسلامی است، تعطیلی این زمینه را فراهم می کند که به سمت این داستان ها بروند.

مطهری در نهایت با تأکید بر مصلحت کشور و آبروی مجلس،‌ خطاب به همکارانش گفت: تلاش کنید این تعطیلی لغو شود،‌ شاید این مصوبه به تعطیلی پیش رو در هفته آینده نرسد، اما انشاءالله برای سالهای بعد لغو شود.

پس از صحبت‌های مطهری نوبت به یک نماینده موافق و مخالف رسید تا نظر خود را در این رابطه بیان کنند. علی اصغر یوسف نژاد در مخالفت با فوریت لغو این تعطیلی گفت: اگر این طرح فوریتش تصویب شود، یکشنبه آینده باید در کمیسیون مطرح شود، بعد به مجلس بیاید و به شورای نگهبان برود. از آنجا که روز دوشنبه تعطیل است،‌ پس این طرح به امسال نمی رسد. اما لازم است که تعطیلات را ساماندهی کنیم.

یوسف‌نژاد، با اشاره به این موضوع، تأثیر منفی اقتصادی نبود ساماندهی تعطیلات آخرهفته در میان استان های کشور و همچنین متوالی شدن تعطیلات وسط هفته در ایران با تعطیلات روزهای شنبه و یکشنبه خارج از کشور را برشمرد و گفت: بیایید برای کلیه تعطیلات بررسی لازم را انجام دهیم. بر فرض می‎خواهیم در مورد تعطیلی هشتم ربیع الاول حرف بزنیم،‌ تبعا قانونی داریم اما اینکه بخواهیم برای هر مسئله ای قانون تصویب کنیم با تورم قانون مواجه می شویم. چون این طرح به امسال نمی‌رسد پس ضرورت بررسی فوری ندارد.

نصرالله پژمانفر هم در قامت موافق این طرح به بیان تاریخچه تصویب تعطیلی هشتم ربیع الاول در مجلس نهم پرداخت با بیان این نکته که در نهایت در دولت آقای روحانی، به دلیل مکاتباتی که انجام شد،‌ ایشان گفتند که بارمالی این تعطیل را می پذیرند، افزود: شرایط کشور را باید در نظر گرفت که تعطیل شدن کشور چقدر بارمالی تحمیل می کند.

سرانجام با نظر مثبت نمایندگان یک فوریت این طرح تصویب شد تا تعطیلی روز ۸ ربیع‌الاول بار دیگر در مجلس مورد بازبینی قرار بگیرد.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.