سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » کیهان روزنامه‌ای با پول بیت المال اما علیه منافع ملی...

کیهان روزنامه‌ای با پول بیت المال اما علیه منافع ملی

چکیده :بسیاری از تحلیل گران و ناظران معتقد هستند که گزارش اصلی کیهان و مطلب طنز این روزنامه رسمی کشور می‌تواند مورد استناد عربستان و آمریکا برای ادعای ایفای نقش ایران در شلیک موشک به عربستان قرار گیرد. منتقدین نوشته اند کیهان در حال گرا دادن به دشمنان است، یعنی اگر فردا روزی حوثیها با موشک به دوبی زدند مسئولیتش با ایران است. منتقدین گزارش کیهان نوشته‌اند که اتاق فکر ترامپ و نتانیاهو و عربستان نمی‌توانستند چنین مطلب خوبی علیه ایران تهیه و منتشر کنند و تیتر روزنامه کیهان کمکی است به آنان برای پیش کشیدن پای ایران در حمله حوثی ها به...


کلمه – گروه خبر: هیات نظارت بر مطبوعات به روزنامه کیهان تذکر داد. این تذکر بابت تیتر یک روز گذشته این روزنامه است که خبر از حمله انقلابیون حوثی به دبی داده بود.

تیتر یک کیهان با واکنش‌های متعدد رو به رو شد چراکه بسیاری معقتد هستند این تیتر می‌تواند برای ایران دردسر ساز شود. کیهان درحالی چنین تیتری را در صفحه‌ی یک خود درج کرد که چند ساعت پس از حمله موشکی حوثی‌ها به عربستان، ترامپ ایران را متهم به کمک نظامی به حوثی‌ها کرده بود.

سردار عزیز جعفری فرمانده سپاه در واکنش به اظهارات ترامپ گفت که ایران امکان ارسال موشک به یمن را ندارد و جهادگران یمنی خود اقدام به تجهیز موشک هایشان می‌کنند.

اما کیهان یک روز پس از پاسخ فرمانده سپاه به ترامپ با درج چنین تیتری و در ادامه درج مطلبی در ذیل این تیتر خلاف سخنان جعفری را مدعی شد. روزنامه‌ی کیهان در این مطلب نوشته است: “اگر تاکنون فقط مردم مظلوم یمن جنگ را با تمام وجود خود لمس می‌کردند و اگر در شمال و جنوب این کشور از بمباران مداوم جنگنده‌های سعودی در امان نبودند، از این پس، شاهزادگانی که بر همه ثرورت‌های مردم عربستان چنگ انداخته‌اند، در کاخ‌های مجلل خود آرامش نخواهند داشت و باید شرایط جدید را بپذیرند یا از کشور فرار کنند. اماراتی‌ها نیز فهمیده‌اند که نوبت آنها فرا رسیده است و باید بهای تجاوز به یمن را از این پس بپردازند.”

در ادامه آمده است: “این تهدیدات و اظهارات به خوبی نشان می‌دهند که اوضاع در منطقه عوض شده است و از این پس نه تنها عربستان بلکه دوبی و ابوظبی حتی اگر هدف قرار نگیرند هم مثل گذشته، مناطق امنی برای سرمایه‌گذاران غربی نخواهند بود.”

گزارش کیهان با این جمله به پایان می رسد: “در هر صورت، الان این انصارالله و انقلابیون یمن هستند که تعیین می‌کنند کجا باید هدف موشک بالستیک دوربرد قرار بگیرد؛ شاید ریاض، جده، طائف و آرامکو هدف بعدی باشد و یا شاید هم انصارالله سر موشک را به سمت بندر شیشه‌ای تر و تمیز دوبی بچرخاند. در هر حال، اختیار در دست انقلابیون یمن است که چه بکنند.”

بسیاری از تحلیل گران و ناظران معتقد هستند که گزارش اصلی کیهان و مطلب طنز این روزنامه رسمی کشور می‌تواند مورد استناد عربستان و آمریکا برای ادعای ایفای نقش ایران در شلیک موشک به عربستان قرار گیرد. منتقدین نوشته اند کیهان در حال گرا دادن به دشمنان است، یعنی اگر فردا روزی حوثیها با موشک به دوبی زدند مسئولیتش با ایران است. منتقدین گزارش کیهان نوشته‌اند که اتاق فکر ترامپ و نتانیاهو و عربستان نمی‌توانستند چنین مطلب خوبی علیه ایران تهیه و منتشر کنند و تیتر روزنامه کیهان کمکی است به آنان برای پیش کشیدن پای ایران در حمله حوثی ها به عربستان.

این نخستین بار نیست که روزنامه‌ی کیهان خلاف منافع ملی اقدامی انجام می‌دهد. بسیاری فراموش نکرده‌اند که در روزهای سخت مذاکرات برجام این روزنامه چطور همسو با روزنامه های اسرائیلی از شکست مذاکرات می‌نوشت و آن را تیتر یک روزنامه ی خود می کرد.

اما نهایت واکنش به این روزنامه تذکر هیات نظارت است و چه بسیار روزنامه هایی که برای یک اشتباه سهوی تعطیل شده‌اند و روزنامه نگاران بسیاری بیکار شدند.
از سوی دیگر روزنامه کیهان هم وقعی به این تذکرات نمی نهد و با وجود شکایات مطرح شده علیه این روزنامه و تذکرات داده شده بازهم چون همیشه از موضع مدعی‌العموم و طلبکار عمل می‌کند. روزنامه ای که با بیت المال منتشر می شود اما کمترین توجهی را به منافع ملی ندارد.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.