سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » پایان بند۳۵۰ اوین؛ انتقال زندانیان سیاسی بند ۳۵۰ به بند ۴ این زندان...

پایان بند۳۵۰ اوین؛ انتقال زندانیان سیاسی بند ۳۵۰ به بند ۴ این زندان

چکیده :مائده سلطانی، فرزند عبدالفتاح سلطانی، وکیل محبوس در زندان اوین خبر از انتقال زندانیان سیاسی بند ۳۵۰ اوین به بند ۴ این زندان را داد.چند شب پیش نیز معصومه دهقان همسر عبدالفتاح سلطانی در اینستاگرام خود خبر از انتقال زندانیان بند ۳۵۰ به بند دیگری داده بود. بند۳۵۰ یا اندرزگاه۳ اوین از مردادماه۸۹ برای نگهداری زندانیان سیاسی تشکیل شد. به دنبال اتفاقات خرداد ۸۸ و بازداشت گسترده‌ی فعالان سیاسی و مدنی امکان نگهداری این زندانیان در بندهای عمومی در کنار زندانیان عادی امکان پذیر نبود و از سوی دیگر طبق قانون زندانیان سیاسی باید مجزا از دیگر زندانیان نگه داشته می‌شدند، در نتیجه دادستانی تهران کلیه زندانیان سیاسی را به این بند منتقل...


کلمه – گروه خبر: مائده سلطانی، فرزند عبدالفتاح سلطانی، وکیل محبوس در زندان اوین خبر از انتقال زندانیان سیاسی بند ۳۵۰ اوین به بند ۴ این زندان را داد.

چند شب پیش نیز معصومه دهقان همسر عبدالفتاح سلطانی در اینستاگرام خود خبر از انتقال زندانیان بند ۳۵۰ به بند دیگری داده بود.

بند۳۵۰ یا اندرزگاه۳ اوین از مردادماه۸۹ برای نگهداری زندانیان سیاسی تشکیل شد. به دنبال اتفاقات خرداد ۸۸ و بازداشت گسترده‌ی فعالان سیاسی و مدنی امکان نگهداری این زندانیان در بندهای عمومی در کنار زندانیان عادی امکان پذیر نبود و از سوی دیگر طبق قانون زندانیان سیاسی باید مجزا از دیگر زندانیان نگه داشته می‌شدند، در نتیجه دادستانی تهران کلیه زندانیان سیاسی را به این بند منتقل کرد.

بند ۳۵۰ طی این سال‌ها مستقیما زیر نظر دادستانی تهران اداره شده است. مرخصی‌ها، اعزام‌ها، ملاقات‌های حضوری، آزادی مشروط،  تحویل لباس و در کل تمام قوانین این بند متفاوت از دیگر بندهای زندان اوین بوده است.

زندانیان بند ۳۵۰ با هزینه شخصی خود سرویس‌های بهداشتی و آشپزخانه این بند را تعمیر و آنرا تجهیز کرده بودند. با وجود آنکه برخلاف دیگر بندها در ۳۵۰ تلفن وجود نداشت و این باعث بوجود آمدن سختی‌های بسیاری برای زندانیان سیاسی و خانواده‌هایشان شده بود اما با توجه به امکانات حداقلی این بند به نسبت بندهای دیگر و رعایت تفکیک زندانیان، بند ۳۵۰ مکان مناسب تری برای زندانیان سیاسی بود.

بند ۳۵۰ اتفاقات بسیاری را به خود دیده است. از سالهایی که برای زندانیان در این بند تحویل شد، مراسم مذهبی و سخنرانی‌هایی که توسط زندانیان برگزار شد، تصمیمات جمعی و همبستگی‌های ملی که در همین بند رقم خورد تا هدی صابر که نماز آخر را در حیاط ۳۵۰ خواند و ستار بهشتی که نفس آخر را در این بند کشید.

آخرین حادثه‌ای که این بند بر خود دید ۲۸ فروردین ۹۳ بود. مامورانی خارج از زندان اوین به این بند حمله کرده زندانیان را مورد ضرب و شتم قرار داده و وسایلشان را شکسته و از بین بردند. به دنبل وقوع این اتفاق در این بند، بخشی از زندانی‌ها را در همان ایام به رجایی شهر و چند بند دیگر زندان منتقل کردند و دیگر دادستانی اجازه ورود  هیچ زندانی سیاسی دیگری را به این بند نداد و در ماه‌های اخیر تعداد زندانیان این بند کمتر از ده نفر شده بود.

گفته می‌شود دلیل انتقال اخیر زندانیان این بند به بند دیگر تنبیه دست‌جمعی زندانیان سابق بند ۳۵۰به بهانه انتشار چند عکس بوده است. به گزارش زیتون پس از انتشار گسترده این عکس گارد زندان به این بند حمله کرده و پس از ضبط گوشی‌های تلفن، سهیل عربی را به بند هشت و آرش صادقی را به زندانی رجایی شهر تبعید کردند. همچنین دیگر زندانیان این بند به قرنطینه سالن چهار زندان اوین انتقال یافتند.

مائده سلطانی در این باره به زیتون گفت: بند چهار با دوربین‌های امنیتی و دستگاه‌های شنود کنترل می‌شود و برخلاف دیگر بند‌ها اتاق ندارد و تنها یک سالن بزرگ است؛ در نتیجه زندانیان منتقل شده به این بند از حداقل فضای خصوصی نیز محروم هستند.

پیشتر زندانیان سیاسی محبوس در زندان رجایی شهر را نیز به بندی منتقل کرده بودند که توسط دوربین‌های مدار بسته و دستگاه‌های شنود کنترل می‌شد.

به گفته دختر عبدالفتاح سلطانی بند جدید از حداقل امکانات آسایشی نیز برخوردار نیست و زندانیان حتی امکان طبخ غذا را ندارد و باید از جیره عمومی زندان استفاده کنند.

در عین حال انتفال زندانیان این بند به بندهای دگیر درتناقض با اصل قانونی تفکیک زندانیان سیاسی از مجرمان عادی است.

 


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.