سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

شرایط حساس کنونی!

چکیده : در یکی از دیالوگ‌های فیلم، پس از آنکه دختر (مریم) از تجاوزِ دو پلیس شکایت کرده و راه سختی را برای ثبت شکایت و دفاع از حق و کرامتش گذرانده، سرانجام از یک مسئول امنیتی می‌شنود که از او می‌خواهد از شکایتش صرف نظر کند: «آیا تو تونس را دوست داری؟ آیا می‌دانی کشور در تهدید بیگانه و تروریست‌هاست؟ در شرایط حساس کنونی چطور می‌توانی از پلیس کشورت شکایت کنی؟» ...


محمدجواد اکبرین:

فیلم «زیبا و سگ‌ها» محصول مشترک تونس و فرانسه بر پرده سینماها آمد. اولین بار نامش را در جشنواره کن خواندم؛ نخستین فیلم سینمای تونس بود که بعد از ۱۷سال در بخش نوعی نگاهِ جشنواره برگزیده شد؛ روایتی واقعیست از اتفاقی که مدتی بعد از بهار عربی در تونس رخ داده؛ درست وقتی که سقوطِ حاکم مستبد به جامعه جرأت می‌دهد که از حقوق خود دفاع کند.

در یکی از دیالوگ‌های فیلم، پس از آنکه دختر (مریم) از تجاوزِ دو پلیس شکایت کرده و راه سختی را برای ثبت شکایت و دفاع از حق و کرامتش گذرانده، سرانجام از یک مسئول امنیتی می‌شنود که از او می‌خواهد از شکایتش صرف نظر کند: «آیا تو تونس را دوست داری؟ آیا می‌دانی کشور در تهدید بیگانه و تروریست‌هاست؟ در شرایط حساس کنونی چطور می‌توانی از پلیس کشورت شکایت کنی؟»

دیالوگی هولناک است و روایتی آشنا برای ما! مایی که باید همیشه در برابر تجاوز به حقوق‌مان بخاطر «شرایط حساس کنونی» سکوت کنیم و اگر نکنیم گرفتار تجاوزی تازه می‌شویم. مایی که منّت دفاع از مرزها در برابر دشمن خارجی را بر سرمان می‌گذارند تا خودشان دشمن داخلیِ ما باشند.

«کوثر بن هنیه» کارگردان فیلم می‌گوید «سرزمینِ این قصه تونس است اما سرنوشت آن درد مشترک خیلی‌هاست در دنیا» و راست می‌گوید!

جالب اینکه نام عربیِ فیلم با نام فرانسوی‌اش متفاوت است. در تونس این فیلم را با نام «علیٰ کف عفریت» نمایش داده‌اند که تعبیری عامیانه و ملموس است و ترجمه‌ی اصطلاحی‌اش می‌شود: شرایط حساس کنونی!


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.