سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » محمد علی نجفی: بدهی شهرداری با احتساب پروژه‌ها ۵۲ هزار میلیارد تومان است...

محمد علی نجفی: بدهی شهرداری با احتساب پروژه‌ها ۵۲ هزار میلیارد تومان است

چکیده : عددی که می شود تقریبا روی آن قسم خورد ۶۸ هزار و ۱۳۶ نفر است. البته تعدادی کارکنان شهرداری قراردادی، پیمانی و رسمی هستند که به اینها ماهانه حقوق می دهیم. تعدادی کارگر و کارمند پیمانکاران خدماتی هم داریم که کار رفت و روب شهر، جمع آوری پسماند و... را انجام می دهند. اگر این کارگران و کارکنان را هم حساب کنیم که کادر شهرداری نیستند و ماهانه حقوق آنها توسط شهرداری به جای پیمانکار پرداخت می‌شود، در مجموع تعداد نیروها به ۱۲۵ هزار نفر...


محمد علی نجفی صبح امروز (دوشنبه) در نخستین نشست خبری خود با اصحاب رسانه با بیان اینکه امروز پنجاهمین روز کاری او به عنوان شهردار است، گفت: خوشحالم که با اصحاب و ارباب رسانه جلسه دارم، چرا که یکی از لوازم ارزش گذاشتن برای مردم ارزش برای رسانه‌ها است و من تا به حال در پاسخ به رسانه‌ها کوتاهی نکرده‌ام.

شرایط امروز پایتخت نامناسب است

شهردار تهران شرایط امروز پایتخت را نامناسب دانست و ادامه داد: شهر ما در کنار همه زیبایی‌ها و ظرفیت‌ها در معرض تهدید قراردارد و کیفیت محیط زیست تهران در شرایط مطلوبی قرار ندارد. سیاست‌های شهر در چند دهه گذشته به آینده شهر کمتر اعتنا داشته است.

 

وی افزود: نقد و ارزیابی سیاست‌های شهری را باید از ارزیابی مدیران شهری جدا کرد. مهم نقد و ارزیابی سیاست‌ها است، البته ارزیابی و نقد عملکرد مدیران هم در جای خودش باید انجام شود مشکل ما در ارزیابی سیاست‌های شهری این است که به آن جنبه‌ای شخصی داده می‌شود.

شهردار تهران ادامه داد: متاسفانه فضای سیاسی کشور این گرایش را تشدید می‌کند که نقد سیاست های شهری را به نقد مدیران گذشته تقلیل دهد. نقد مدیریت شهری هویتی شده است. تصور اینکه اگر این فرد و یا آن فرد بیاید شهر دچار مشکل شده و یا مشکلات به تمامی حل می‌شود، تصور واقع بینانه‌ای نیست.

 

اعتراض به انتشار مجلات همشهری

نجفی در پاسخ به سوالی در مورد سرنوشت موسسه همشهری گفت: انتشار مجله همشهرى منطقى و عاقلانه نیست. بخش زیادی از فعالان رسانه‌های مکتوب به ما نسبت به انتشار مجلات همشهری که فضای غیر رقابتی را ایجاد کرده بود، اعتراض داشتند.

شهردار تهران ادامه داد: در بررسی هایی که انجام دادیم مشخص شد، برخی از مجلات زیر بیست درصد مورد استفاده بودند و هشتاد درصد برگشت داده می‌شدند. این در حالی است که یارانه زیادی از سوی شهرداری به این موسسه پرداخت می‌شد و بی‌شک مردم تهران هم راضی نیستند، عوارضی که می‌دهند اینگونه صرف شود.

نجفی با تاکید بر ضرر ده بودن بخشی از مجلات همشهری افزود: در حال حاضر فقط چهار عنوان مجله که فقط زیر بیست درصد فروش داشته و هشتاد درصد آنها برگشت داده می‌شد، تعطیل می‌شود. واقعا انتشار مجله ضررده که همسو با سیاست‌های شهرداری نیست چه دلیلی دارد؟

چرا برخی رسانه‌ها اشاره‌ای به بخشنا‌مه‌های ضدفساد نکردند؟

او با گلایه از برخی رسانه‌ها که هیچ اشاره‌ای به دو بخشنامه ضد فساد شهردار نکرده‌اند، گفت: برخی رسانه‌ها هیچ اشاره‌ای به این دو بخشنامه ضد فساد نکردند، در حالی که این دو بخشنامه ریشه‌های فساد را نشانه گرفته است.

او در پاسخ به انتقاداتی که در مورد انتصابات در شهرداری به او می‌شود، گفت: این که انتصابات جدید نزدیک به آقای احمدی‌نژاد و آقای قالیباف بوده، درست نیست. از ۷ معاونی که تاکنون تغییر کرده است، چهار نفر جزو اصلاح طلب‌های معروف هستند و سه نفر بعدی نیز معتدل محسوب می‌شوند.

او ادامه داد: انتخاب های من بر اساس رویکردهای سیاسی نبوده است و ملاک من برنامه افراد بوده است.در حال حاضر شهرداری ۶۸۰۰ نفر نیرو دارد که حقوق می‌گیرند، اما اینکه همه طرفدار سیاسی قالیباف یا احمدی نژاد باشند، صحت ندارد.

او ادامه داد: از سال ۸۶ وارد شورای شهر شدیم، مسئله آقای احمدی نژاد را بررسی کردیم و با موارد تخلفات برخورد کردیم. بخشی از هزینه‌ها قابل دفاع نبود ۳۲ میلیارد تومان به فاصله سال ۸۲ تا ۸۴ هزینه فاقد کشف شد و گزارش را به دکتر چمران دادیم و چون تنها سه نفر در شورا اصلاح طلب بودند، نتوانستیم این موضوع را پیگیری کنیم.

از طرف هیچ مرجعی هیچ شرطی برای من تعیین نشده

نجفی افزود: از طرف هیچ مرجعی هیچ شرطی برای من تعیین نشده و اگر هم شرطی گذاشته می‌شد به هیچ وجه قبول نمی‌کردم من خودم داوطلب این پست نبودم پس شرطی هم نپذیرفتم.

وی با اشاره به مدیریت قالیباف گفت: مشکلاتی در مدیریت او وجود داشته و ممکن است؛ بخشی از فعالیت‌هایشان قابل دفاع نباشد. من هر موردی که احساس کنم حقوق مردم پایمال شده یا منافع به ناحق استفاده شده برخورد می‌کنم. در جلسه ای که با مقامات قضایی داشتیم همین موضوع مطرح شد که اگر بخشی از منابع و منافع به ناحق به دیگران داده شده باید برگردد.

نجفی تاکید کرد: همه حرف‌هایی که درباره افشاگری زده می‌شود، غیراخلاقی است.

مسأله املاک نجومی هنوز برایم شفاف نیست

نجفی در پاسخ به سوالی در مورد املاک نجومی گفت: مسأله املاک نجومی هنوز برایم شفاف نیست. من در ستاد مبارزه با فساد ریاست جمهوری به عنوان مشاور رییس جمهور حضور داشتم. گزارش املاک نجومی توسط یکی از اعضای شورای شهر به من داده شد و من موافق افشای آن در آن زمان خاص نبودم. من در افشای گزارش نقشی ندارم و توصیه کردم افشا نشود. من تا به حال آقای یاشار سلطانی را ندیده بودم و ایشان را نمی شناختم.

او ادامه داد: گزارش توسط عضو شورای شهر به آقای سلطانی داده شد و من او را ۵ الی ۶ ماه بعد دیدم.

نجفی درباره پیگیری‌های خود در مورد املاک نجومی گفت: از قرار آقای قالیباف یک مشاور خاص را برای بررسی تمام مباحث مطرح کرده بود و از طریق آقای شوشتری خواستم با آن شخص ارتباط برقرار کرده و گزارشی در این مورد به ما ارایه دهند، اما ایشان که تا چند وقت پیش هم به عنوان مشاور شهردار کار می‌کردند گزارشی به ما ارایه ندادند.

نجفی درباره اسامی که برای پست‌های شهرداری در فضای مجازی منتشر شده، گفت: فردی که اسمش مطرح شده بود؛ قصدی برای انتخاب او نداشتم. افرادی که نام برده شد،برای گزینه شهرداری هم نبوده است.

شنیدم؛ ممنوع التصویر شدم

نجفی در ادامه نشست خبری خود در پاسخ به سوالات خبرنگاران درخصوص شائبه ممنوع‌التصویر شدنش به ایسنا تصریح کرد: در روز پنجشنبه نشستی با فرماندهان نیروهای انتظامی داشته و حتی مصاحبه‌ای با شبکه‌های تلویزیونی انجام دادم اما این مصاحبه پخش نشد و با وجود این مساله شایعه ممنوع‌التصویری‌ام را شنیدم.
شهردار تهران با بیان اینکه روز گذشته می‌خواستم از آقای علی عسگری بپرسم که اگر ممنوع‌التصویر هستم فکری کنم، گفت: من هم درخصوص ممنوع‌التصویری‌ام شنیده‌ام اما دقیقا نمیدانم این اتفاق افتاده است یا خیر؟

او در پاسخ به آمار دارایی‌های شهر تهران و برآورد مالی آن در ۱۲ سال گذشته، گفت: بخشی از این آمار دارایی‌ها از جمله دارایی‌هایی که فیزیکی نبوده نادرست بوده، متاسفانه نتوانستیم آماری از تراکم‌های فروخته شده که تبدیل فیزیکی نشده‌اند به دست بیاوریم، قطعا تعبیر آینده فروشی تهران درست است.

حجم زیادی از املاک فروخته شده‌است

شهردار تهران گفت:حجم زیادی از املاک فروخته شده است، مواردی فروش انجام شده که بعدا مشخص شده در طرح فضای سبز بوده است یک عده مدعی داریم که با شهرداری معامله کردند و احساس می‌کنند شهرداری سرشان کلاه گذاشته است.

او افزود: طبق مصوبه شورای شهر ظرف صد روز صورت وضعیت شهر تهران به شورا تحویل داده شد. از زمان ابلاغ مصوبه صد روز فرصت داریم یعنی حدود ۷۰ روز دیگر صورت وضعیت شهر تهران را می دهیم.

۵۲ هزار میلیارد تومان بدهی شهرداری با احتساب پروژه‌ها

نجفی در پاسخ به خبرنگار ایلنا درباره اینکه آیا قصد ندارید؛ کمیته‌ای راستی آزمایی برای رفع تناقض‌های موجود درباره بدهی‌ها و تعداد کارکنان شهرداری تشکیل دهید، گفت: تعبیر راستی آزمایی به این شکل را قبول ندارم و در مهلت صد روزه‌ای که به ما داده شده، کل گزارشاتی که درباره شهرداری وجود دارد را اعلام می‌کنیم که آنجا می‌توان تناقض‌ها را بررسی کرد.

نجفی درباره بدهی‌های شهرداری نیز اضافه کرد: جدا از ۳۰ هزار میلیارد تومان، شهرداری ۲۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برای تکمیل پروژه‌ها نیاز دارد که با احتساب آن شهرداری ۵۲ هزار میلیارد تومان بدهی دارد.

 

تعداد پرسنل برخی سازمان‌های تابعه شهرداری را در آمار نیاوردند

وی درباره آمار نیروی انسانی شهرداری و راهکار عملیاتی برای استفاده از این تعداد نیروی زیاد نیز گفت: درباره نیروی انسانی گزارش نهایی معاونت توسعه منابع انسانی انتشار عمومی داده می شود. بر اساس آخرین گزارش ۶۸ هزار و ۱۳۶ نفر به عنوان نیروی انسانی ذکر شده است. بعضی از سازمان‌ها را در محاسبات و آمار نیاوردند؛ مثلا سازمان بهشت زهرا(س) ۳۶۰ نفر پرسنل دارد که قبلا در آمار آورده نمی شد یا سازمان ورزش شهرداری تهران که از طریق شرکت هادیان شهر حدود ۳۶۴ نفر استخدام کرده که در آمار قبلی گفته نمی شد.

او ادامه داد: عددی که می شود تقریبا روی آن قسم خورد ۶۸ هزار و ۱۳۶ نفر است. البته تعدادی کارکنان شهرداری قراردادی، پیمانی و رسمی هستند که به اینها ماهانه حقوق می دهیم. تعدادی کارگر و کارمند پیمانکاران خدماتی هم داریم که کار رفت و روب شهر، جمع آوری پسماند و… را انجام می دهند. اگر این کارگران و کارکنان را هم حساب کنیم که کادر شهرداری نیستند و ماهانه حقوق آنها توسط شهرداری به جای پیمانکار پرداخت می‌شود، در مجموع تعداد نیروها به ۱۲۵ هزار نفر می‌رسد.

او با تاکید بر اینکه هیچ شکی نیست که این تعداد پرسنل زیاد است، افزود: شهرداری متورم است. ولی به هیچ عنوان قصد تعدیل و اخراج نداریم البته اگر کسانی اهل کار نباشند و یا معلوم شود با زد و بند وارد سیستم شده و یا در محل کار نبوده و حقوق می‌گرفتند؛ حساب‌شان جدا است و در مجموع باید از سایر کارکنان استفاده بهینه کنیم.

نجفی ادامه داد: می‌توان تعدادی از پرسنل را همکار پروژه‌هایی کنیم که به بخش خصوصی واگذار می‌شوند.

 

او با اشاره به تخلفات صورت گرفته در انتصابات ادامه داد: اول فروردین ۹۶ تا زمانی که بنده شهردار شدم ۶ هزار نفر از پرسنل پیمانکاران شهرداری داخل سیستم شهرداری آمده‌اند و به نوعی رسمی شده‌اند و به نظر من این یک تخلف است. همین امروز به معاونت منابع انسانی گفتم که مدیر کل منابع انسانی باید پرونده اش به تخلفات اداری برود، چون ایشان بازنشسته بوده و باید هیات تخلفات اداری در ریاست جمهوری بررسی کند. هم شکایت کردیم و هم برخورد با تخلفات اما دلیلی برای عمومی کردن آن ندیدیم. البته درباره منابع انسانی تحمیل هایی به شهرداری شده است که در ماه های پایانی شهرداری تهران بوده است.

نجفی درباره تاثیر برجام در پروژه های شهری گفت: برجام به کل کشور کمک کرده است نه تنها به شهرداری. بعد از تصویب برجام شهرداری استفاده‌ای از برجام نکرده است اما به جد دنبال جذب سرمایه گذاری خارجی به شکل‌های مختلف مستقیم. قطعا برجام یک عرصه ای را ایجاد می کند تا راحت تر در مذاکرات با طرف های خارجی آنها را قانع کنیم که سرمایه گذاری در شهر تهران دارای منافع است.

همکاری شهرداری با سپاه ادامه خواهد داشت

وی در پاسخ به سوال خبرنگار فایننشال تایمز درباره ادامه قرارداد و همکاری شهرداری با سپاه پاسداران گفت: شهری مثل تهران را نمی‌توان بدون پروژه عمرانی پیش برد. ما باید نگاه آینده‌نگرانه داشته باشیم و برای نیازهای آینده شهر ساختارهای فیزیکی فراهم کنیم. نگاه به پروژه های عمرانی تنها به میزان زیادی نگاه فیزیکی بوده است و نگاه انسانی کمتر در پروژه‌های تهران بوده است. نمونه بارز پل دو طبقه صدر است که هزینه زیادی برای آن شد، در حالی که وقتی به آن نگاه می‌کنید احساس مثبت روانی و انسانی به شما دست نمی‌دهد.

نجفی ادامه داد: دیروز در شورای معاونان به مساله واگذاری پروژه‌های کوچک به بخش خصوصی پرداختیم، اما یکی از مهم ترین مشکلات ما منابع مالی است. از بهمن ماه سال گذشته تاکنون هیچ منبع مالی جدیدی به آنها تزریق نشده است. بعضی از آنها متوقف شده بود و به سمت تعطیلی حرکت می‌کرد. برخی از پروژه‌ها مثل زیرگذر آرش اسفندیار از پروژه های خوب و تاثیر گذاری است که باید تکمیل شود.

او با اشاره به اینکه همکاری با سپاه ادامه خواهد داشت، افزود: ما از همکاری با قرارگاه و شرکت‌هایش راضی هستیم. همین الان مقدار زیادی طلب دارند، اما کماکان با ما همکاری می کنند، اجرای برخی پروژه ها را به خوبی انجام داده اند اما این همکاری به صورت شفاف ادامه پیدا می‌کند. توجیه ما این است پروژه‌ها به جای اینکه به صورت انحصاری به بخشی قرار گیرد به صورت مناقصه عمومی مطرح شود و در قالب رقابتی سالم پیمانکار نهایی معرفی شود.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.