سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » نامه اعتراضی ۶۰۰ هنرمند به رئیس‌جمهور در اعتراض به توهین‌های علی معلم دامغانی...

نامه اعتراضی ۶۰۰ هنرمند به رئیس‌جمهور در اعتراض به توهین‌های علی معلم دامغانی

چکیده :صبحی نیست که ایشان در گفتگو با رسانه های مختلف هنرمندان، گالری داران ، مجموعه داران هنری را با الفاظ سخیف و رکیک مورد حمله قرار ندهد و انواع اتهامات و افتراهای بدون سند و مدرک را در ادبیاتی دون شان یک مقام فرهنگی به کار نبندند. غریب است که ایشان این فحاشی ها و تهمت ها را روی سربرگ فرهنگستان هنر مرقوم نموده و آن را روی وب سایت رسمی این نهاد منتشر می کند که هم اکنون هم قابل مشاهده...


کلمه – گروه خبر: ۶۰۰  هنرمند در نامه‌ای خطاب به رئیس‌جمهور به توهین‌های علی معلم دامغانی نسبت به هنرمندان اعتراض کردند.  سلسله توهین‌ها و تهمت‌های ناروای رئیس فرهنگستان هنر، کاسه صبر جامعه هنری را لبریز کرده و آنان در این نامه‌ی اعتراضی گلایه خود را خطاب به رئیس‌جمهور و رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی اعلام کردند.

فرهنگستان هنر در دوهه فعالیت خویش دو رئیس با دو رویکرد متفاوت را به خود دیده است.  ریاست آن از ابتدای تأسیس بر عهده میر حسین موسوی بود تا اینکه در دی ماه ۱۳۸۸، میرحسین موسوی از ریاست فرهنگستان هنر برکنار شد و محمد علی معلم دامغانی به ریاست فرهنگستان هنر، با حکم محمود احمدی‌نژاد، رئیس فرهنگستان هنر شد؛ انتخابی که از ابتدا با حاشیه‌های فراوان رو‌به‌رو بود. وقتی احمدی‌نژاد نتوانست مشاور هنری خود، یعنی مهدی کلهر را بر این منصب بنشاند و اصرار حداد عادل هم برای انتصاب مهدی چمران بی‌فایده بود، رئیس‌جمهور وقت، علی معلم ‌دامغانی را پیشنهاد کرد و با رای اعضای شورای‌عالی انقلاب فرهنگی به‌عنوان رئیس جدید فرهنگستان هنر برگزیده شد.

 

به گزارش انتخاب متن این نامه به شرح زیر است:

جناب آقای دکتر حسن روحانی

ریاست محترم جمهوری و رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی

این روزها جامعه هنری در بهت و حیرت توهین ها و تهمت های ناروای ریاست محترم فرهنگستان هنر به چهره های شاخص جامعه هنری است.

صبحی نیست که ایشان در گفتگو با رسانه های مختلف هنرمندان، گالری داران ، مجموعه داران هنری را با الفاظ سخیف و رکیک مورد حمله قرار ندهد و انواع اتهامات و افتراهای بدون سند و مدرک را در ادبیاتی دون شان یک مقام فرهنگی به کار نبندند.

غریب است که ایشان این فحاشی ها و تهمت ها را روی سربرگ فرهنگستان هنر مرقوم نموده و آن را روی وب سایت رسمی این نهاد منتشر می کند که هم اکنون هم قابل مشاهده است.

ایشان در پاسخ به اظهار نظر مودبانه هنرمندان، آنان را بارها فاسد خوانده، بزرگی از هنر ایران را مال خر می خواند و به استاد بزرگوار دیگری می نویسد “فضولی نکن”

همچنین بی توجه به جایگاه والای فرهنگستان هنر به رسانه ها می گوید : “اینجا همه فاسدند… هنرمند فاسد است… گالری دار برای فساد گالری ایجاد کرده است… هنرمندان شریک دزداند… و عبارتی از این دست که موجب آزردگی خاطر هنرمندان و هنردوستان شده است.

ما امضا کنندگان این نامه سرگشاده، بدین وسیله اعتراض شدید خود را به این بی اخلاقی آشکار ریاست یک نهاد مهم فرهنگی اعلام و تقاضای رسیدگی بدان را داریم.

فرهنگستان هنر باید مظهر اخلاق، اعتماد و آرامش بخشی به جامعه هنری باشد و این حجم از گستاخی و پرده دری به هر بهانه ای که باشد، از نظر اخلاقی پذیرفته نیست.

لذا از آن مقام که پیوسته حامی اهل فرهنگ و هنر بوده اید، تقاضا داریم نسبت به رسیدگی و اصلاح این امر دستورات لازم را صادر فرمایید.

نام های بسیار معتبری این نامه سرگشاده را امضا کرده اند:

لیلی گلستان، نصرالله افجه ای، حسین محجوبی ، علیرضا سمیع آذر، فرشید مثقالی، کوروش شیشه گران، علی اکبر صادقی، پرویز تناولی، آیدین آغداشلو ،کاظم چلیپا ، ناصر پلنگی، منوچهر معتبر، معصومه مظفری، بابک اطمینانی، ابراهیم حقیقی، حسین پاکدل ، محمد حسین عماد، نصرت الله مسلمیان، جمشید مرادیان، علی شیرازی، حمید سوری، عنایت الله نظری نوری، مهران مهاجر، مهدی فلاح، امیر احمد فلسفی، اسرافیل شیرچی، جمشید بایرامی، افشین شاهرودی، مریم زندی، مرتضی اسدی، آرمان استپانیان، کوروش ادیم، محمود بخشی، وحید ملک، شهلا حبیبی، محمود بهمن پور، حسین ماهر، مژده طباطبایی، آریا اقبال، امید تهرانی، رزیتا شرف جهان، جاوید رمضانی، مژگان والی‌پور، الهه جواهری، شیرین پرتوی،سلمان متین فر، منیژه صحی، بهداد لاهوتی، مرتضی دره باغی، کامبیز صبری، رضا فیروزه ای،امیر شاهرخ فریوسفی، رضوان صادق زاده، حمید شانس، رعنا جوادی، پری یوش گنجی، علی فرامرزی، کوروش گلناری، فرح ابوالقاسم، عین الدین صادق زاده، رعنا فرنود، ایمان افسریان، بهنام کامرانی، نگار نادری پور، بهزاد اژدری، فرزاد هاشمی،محمد هادی فدوی، نگار خارکن، حمید رضا قلیچ خانی، شهریار احمدی، علی گلستانه، وحید چمانی، باوند بهپور، رضا رینه ای، بهرنگ صمدزادگان ،شاه پری بهزادی، امیرحسین دلبری، مینا غازیانی، مونا پاد، احمد آریامنش، سالار جرجانی، کتایون مقدم ، محمد طباطبایی، بنفشه همتی، فریش البرزکوه، نسترن صفایی، علی ترقی جاه، غزاله هدایت، احمد محمد پور، سینا جعفریه، …


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.