سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » گذشته احمدی‌نژاد چه مشکلی دارد؟...

گذشته احمدی‌نژاد چه مشکلی دارد؟

چکیده :داوود احمدی نژاد، برادر رئیس جمهور سابق ایران، که امروز درگذشت، در مصاحبه ای در اسفند ۱۳۸۹ با نشریه "شما" -ارگان حزب موتلفه اسلامی- تایید کرد که نام خانوادگی آنها بعد از انقلاب عوض شده است. وی گفت: "بعد از انقلاب اعلام کردند که هر کسی فامیلی‌اش مشکل دارد و یا خوشش نمی آید بیاید عوض کند. پدرم خوشش نمی‌آمد از آن فامیلی لذا به واسطه اسم خودشان فامیل‌شان را گذاشتند احمدی‌نژاد."...


حسین‌ باستانی:

داوود احمدی نژاد، برادر رئیس جمهور سابق ایران، که امروز درگذشت، در مصاحبه ای در اسفند ۱۳۸۹ با نشریه “شما” -ارگان حزب موتلفه اسلامی- تایید کرد که نام خانوادگی آنها بعد از انقلاب عوض شده است. وی گفت: “بعد از انقلاب اعلام کردند که هر کسی فامیلی‌اش مشکل دارد و یا خوشش نمی آید بیاید عوض کند. پدرم خوشش نمی‌آمد از آن فامیلی لذا به واسطه اسم خودشان فامیل‌شان را گذاشتند احمدی‌نژاد.”

پیش از آن، با انتظار عکسی از صفحه آخر شناسنامه محمود احمدی نژاد در هنگام رای دادن، مشخص شده بود نام خانوادگی دارنده شناسنامه، پیشتر “صباغیان” بوده است (برخی نشریات به اشتباه این نام را “صبورجیان” عنوان کردند که قاعدتا ناشی از خواندن اشتباهی نام منتشر شده در صفحه آخر شناسنامه بود).

اظهارات داوود احمدی نژاد در مورد نام خانوادگی وی و بردار ایشان بعد از انقلاب، تنها یک مشکل داشت: در زمان پیروزی انقلاب، داوود احمدی نژاد ۲۸ ساله و محمود احمدی نژاد ۲۲ ساله بوده است. در نتیجه، هیچ کدام از آنها زیر ۱۸ سال نبوده اند که با تغییر نام خانوادگی پدر، به طور خودکار فامیل آنها هم عوض شود. به عبارت دیگر، دو برادر و پدر آنها، با پیروزی انقلاب به دلایلی به طور جداگانه تصمیم گرفته بوده اند نام خانوادگی خود را عوض کنند.

این کار، البته حق مسلم آنها بوده است. شایعاتی هم که زمانی در مورد غیرمسلمان بودن خانواده احمدی نژاد قبل از انقلاب منتشر شده بود (و مبنای اغلبشان “صبورجیان” تلقی کردن نام خانوادگی آنان بود) بی اساس هستند.

ولی همچنان، این پرسش مطرح است که دلیل عوض کردن نام خانوادگی صباغیان به احمدی نژاد پس از پیروزی انقلاب چه بوده است؟ اگر بخواهیم از تعبیر داوود احمدی نژاد استفاده کنیم، این نام خانوادگی چه “مشکلی داشته” یا چرا دارندگانش از آن “خوششان نمی آمده”؟

شاید شهروندان عادی یک کشور، مجبور نباشند به سوالاتی از این جنس پاسخ بدهند. اما گذشته سیاستمداری که دو بار رئیس جمهور شده و می خواسته (می‌خواهد) برای سومین بار کاندیدای این مقام شود، احتمالا تنها به خودش مربوط نمی‌شود.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.