سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » یک حقوقدان: ترساندن کارگران از اخراج به بی‌اعتمادی دامن می‌زند...

یک حقوقدان: ترساندن کارگران از اخراج به بی‌اعتمادی دامن می‌زند

چکیده :یک حقوقدان و وکیل دادگستری می‌گوید: محیط‌های کارگاهی در ایران به صورت علمی اداره نمی‌شوند و برخی از کارفرمایان تلاش می‌کنند با ایجاد استرس و ترساندن کارگران از اخراج، بهره‌وری را آنگونه که مدنظرشان است، بالا ببرند....


یک حقوقدان و وکیل دادگستری می‌گوید: محیط‌های کارگاهی در ایران به صورت علمی اداره نمی‌شوند و برخی از کارفرمایان تلاش می‌کنند با ایجاد استرس و ترساندن کارگران از اخراج، بهره‌وری را آنگونه که مدنظرشان است، بالا ببرند.

«مسعود نجم الساداتی» حقوقدان و وکیل دادگستری در گفتگو با ایلنا، با بیان اینکه محیط‌های کار در ایران براساس قواعد علمی فعالیت نمی‌کنند، گفت: برخی از کارفرمایان تلاش می‌کنند با ایجاد استرس و ترساندن کارگران از اخراج، بهره‌وری را آنگونه که مدنظرشان است، بالا ببرند.

وی با بیان اینکه فضای محیط‌های کار در کشورهای پیشرفته‌تر با استفاده از الگوهای جدید مدیریت سرمایه‌های انسانی تلطیف می‌شوند، افزود: در یک رویه معکوس در ایران بدعت ناصوابی گذاشته شده است مبنی بر اینکه «کارفرما نباید به روی کارگر بخندد.»

این حقوقدان و وکیل دادگستری با بیان اینکه در ماده ۲۷ قانون کار، تنها در صورت عدم رعایت آیین‌نامه انضباطی کارگاه و جلب نظر مساعد تشکل کارگری درون کارگاه، امکان اخراج کارگر، وجود دارد، افزود: برخی از کارفرمایان بدون توجه با تکالیف قانونی، به صورت یک طرفه کارگر را تهدید به اخراج می‌کنند.

وی افزود: این در حالی است که کارفرما در هیچیک از مواردی که اخیرا در فضای مجازی موجب حساسیت افکار عمومی شده‌اند، اشاره‌ای به جلب نظر تشکل کارگری درون کارگاه برای اخراج کارگران نمی‌کنند و با یک برخورد تحکمی و داشتن نگاه بالا به پایین اینگونه وانمود می‌کنند کارگران چاره‌ای جز اطاعت از قانون‌گریزی‌های آنان ندارند.

این حقوقدان و وکیل دادگستری با بیان اینکه کارگر حتی در صورت اخراج به علت عدم رعایت آیین‌نامه انضباطی کارگاه می‌تواند در صورت محق بودن از هیات‌های تشخیص ادارت کار رای بازگشت به کار بگیرد، گفت: از این رو اخراج کارگر کار ساده‌ای نیست که کارفرما به راحتی از آن سخن بگوید.

نجم الساداتی در پایان، گفت: ترویج این رویه غلط از سوی کارفرمایان در محیط‌های کارگاهی و صنعتی که به طورعادی کارگر در آن استرس دارد، تنها می‌تواند به بی‌اعتمادی بین کارگران با خودشان و بین کارگران و کارفرمایان دامن بزند و بحران همه‌گیر و غیرقابل ترمیم در عرصه حقوق کار، ایجاد می‌کند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.