سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » مدیرعامل آذرآب اراک احضار و بازداشت شد/ وضعیت کنونی کارخانه آذرآب نتیجه عملکرد یک ...

مدیرعامل آذرآب اراک احضار و بازداشت شد/ وضعیت کنونی کارخانه آذرآب نتیجه عملکرد یک فرد نیست

چکیده :کارگران آذرآب در روزهای گذشته در اعتراض به معوقات مزدی خود تجمعات اعتراضی برگزار کردند که برخورد با کارگران این کارخانه و همچنین کارگران هپکو با اعتراض فعالان کارگری و تشکل‌های صنفی مواجه...


مدیرعامل آذرآب با دستور مقام قضایی از سوی پلیس استان احضار و هم اکنون در بازداشت است. به گزارش ایلنا، کیومرث عزیزی (فرمانده انتظامی استان مرکزی) با اشاره به اتفاقات رخ داده برای کارگران شرکت آذرآب اراک گفت: با حکم مقام قضائی روز گذشته مدیرعامل این شرکت از سوی پلیس احضار و بازداشت شد.

وی ادامه داد: این فرد در بازداشت پلیس به سر می برد و علت بازداشت او، توسط مقامات قضائی اعلام می شود.

کارگران آذرآب در روزهای گذشته در اعتراض به معوقات مزدی خود تجمعات اعتراضی برگزار کردند که برخورد با کارگران این کارخانه و همچنین کارگران هپکو با اعتراض فعالان کارگری و تشکل‌های صنفی مواجه شد.

مدیرعامل کارخانه آذرآب یکی از عوامل ناآرامی‌های استان است

ابوالفضل پوروفایی (مسئول کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان مرکزی) در مورد دلیل بازداشت مدیرعامل کارخانه آذرآب به خبرنگار ایلنا می‌گوید: شب گذشته باخبر شدیم که مدیرعامل کارخانه آذرآب که یکی از عوامل ناآرامی‌های روزهای گذشته در استان بود؛ توسط بازداشت شده است.

او ادامه می‌دهد: پس از تجمع کارگران این کارخانه و رخ دادن اتفاقات ناگوار، مسئولان کارخانه حقوق ۱ میلیون ۸۰۰ هزار تومانی کارگران را واریز کردند در صورتی که قبل از اعتراضات کارگری هم می‌توانستند این مبلغ را واریز کنند. لذا چنین برداشت می‌شود که سوءمدیریت مدیرعامل باعث چنین پیش‌آمدهایی شده و امنیت استان را متزلزل کرده است.

این فعال کارگری در پایان گفت: در روزهای آینده جلسه هیات مدیره برای رسیدگی به مسائل کارگران برگزار می‌شود و در آن سرنوشت مدیرعامل این کارخانه نیز مشخص خواهد شد.

 منتظر نتیجه مجمع سهامداران هستیم

در همین رابطه، کارگران کارخانه آذرآب می‌گویند: وضعیت کنونی کارخانه آذرآب نتیجه عملکرد یک فرد نیست. از مسئولان انتظار داریم که ضمن تامین مطالبات صنفی‌ما به پرونده تمامی اشخاص دیگری که در سالیان گذشته با عملکرد خود زمینه‌ساز بروز مشکلات کنونی شدند، نیز رسیدگی کنند.

این کارگران در توضیح وضعیت کنونی گفتند: بعد از تجمع منجر به درگیری که روز سه‌شنبه هفته گذشته رخ‌داد، مقامات دولتی وعده‌هایی را به ما دادند و حتی از جانب مدیریت نیز به صورت علی‌الحساب مبلغ یک میلیون و هشتصد هزار تومان به حساب هرکدام از کارگران واریز شد. نتیجه این پرداخت، بازگشت به کار کارگران بود ولی این بازگشت تنها چند ساعت ادامه داشت.

به گفته این کارگران: پرداخت بخشی از معوقات مزدی در برابر انبوهی از مشکلات معیشتی فقط حکم ریختن قطره‌ای آب روی آتش را داشته است و هنوز شرایط اقتصادی خانواده‌های آنها تا مرز رسیدن به شرایط عادی فاصله دارد.

آنها افزودند: اگرچه بعد از حواشی تجمعات هفته گذشته، وعده‌های مسئولان دلگرم کننده بوده است اما در حال حاضر همه نگرانی‌ها متوجه جلسه‌‌ی مجمع عمومی سهامداران است که به منظور انتخاب اعضای هیات مدیره جدید قرار است روز سه‌شنبه (چهارم مهرماه) برگزار شود.

کارگران در توضیح نگرانی خود افزودند: واقعیت این است که در سنوات گذشته سلسله‌ای از عملکرد مدیران و مسئولان وقت این واحد صنعتی؛ زمینه‌ساز بحران کنونی بوده است و برای همین از نظر کارگران، نتیجه مجمع پیش روی سهامداران شرکت آذرآب در چگونگی عبور از بحران کنونی حائز اهمیت است.

آنها ادامه دادند: البته در این میان عملکرد هیات مدیره کنونی برای کارگران به شدت مایوس‌کننده بود چراکه در زمان برپایی اعتراضات صنفی هیچکدام از آنها حاضر نشدند با کارگران رودرو شوند و همین مسئله باعث غبارآلودتر شدن فضا شد.

این کارگران در توضیح مطالبات صنفی خود گفتند: امروز ممکن است نام‌آذرآب به خاطر سه ماه معوقات مزدی زبان‌زد عام و خاص شده باشد اما در روی دیگر سکه مجموعه‌‌ای از مطالبات صنفی بر زمین مانده وجود دارد که بازبینی طبقه‌بندی مشاغل و شرایط نابرابر مزدی میان کارگران خط تولید با کارکنان دفاتر مرکزی ازجمله آنهاست.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.