سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » علی مطهری: سرویس‌های اطلاعاتی سپاه مفسدین این نهاد را بازداشت کرده‌اند...

علی مطهری: سرویس‌های اطلاعاتی سپاه مفسدین این نهاد را بازداشت کرده‌اند

چکیده :ما وارد مرحله جدیدی شده‌ایم. بسیاری از مقامات اصولگرا که از باقی ماندن آنها در حصر خانگی حمایت می‌کردند، اکنون معتقدند که این موضوع دیگر نمی‌تواند به نفع کشور باشد. دولت اقدام کرد تا مأمورینی که در داخل منزل آقای کروبی مستقر شده بودند به درخواست خود او محل را ترک کنند. مسئله رفع حصر آنان در شورای عالی امنیت ملی مطرح شده است بی آنکه در دستور کار قرار داشته باشد ولی این شورا قرار است در یک چارچوب رسمی در این باره تصمیم...


کلمه – گروه خبر: روزنامه لوموند مصاحبه‌ای با علی مطهری که به منظور ملاقات با رئیس‌مجلس ملی فرانسه به پاریس سفر کرده بود انجام داده است. علی مطهری در این مصاحبه درباره حصر و دستگیری مسئولین عالی رتبه شرکت‌های مرتبط با سپاه پاسداران انقلاب صحبت کرده است.

او در پاسخ به این سوال که آیا برای آزادی میرحسین موسوی و مهدی کروبی رهبران جنبش سبز مذاکراتی در جریان هست یا خیر گفت: “ما وارد مرحله جدیدی شده‌ایم. بسیاری از مقامات اصولگرا که از باقی ماندن آنها در حصر خانگی حمایت می‌کردند، اکنون معتقدند که این موضوع دیگر نمی‌تواند به نفع کشور باشد. دولت اقدام کرد تا مأمورینی که در داخل منزل آقای کروبی مستقر شده بودند به درخواست خود او محل را ترک کنند. مسئله رفع حصر آنان در شورای عالی امنیت ملی مطرح شده است بی آنکه در دستور کار قرار داشته باشد ولی این شورا قرار است در یک چارچوب رسمی در این باره تصمیم بگیرد.”

مطهری درباره نظر رهبری در ارتباط با ادامه حصر پاسخ داد: “دو سال پیش وقتی من با ایشان در این باره صحبت کردم، مخالف بودند. ولی اوضاع عوض شده است. آقایان موسوی و کروبی با مشکل سلامتی مواجه هستند. آنها سالخورده هستند و ممکن است نظر رهبری هم تغییر کرده باشد.”

خبرنگار لوموند در ادامه‌ی این گفت و گو به نقل از فاینشنال تایمز سوالی مطرح می‌کند مبنی بر اینکه ” دوازده نفر از مسئولین عالی رتبه سپاه پاسداران انقلاب به دلیل فساد از یک سال پیش به این طرف دستگیر شده اند. آیا این حقیقت دارد؟” پاسخ داد: دستگیری‌هایی وجود داشته است. سرویس های اطلاعاتی خود سپاه پاسداران این تحقیق را انجام داده‌اند. اقداماتی با هدف”پاک دستی” در درون آنها در حال انجام است. باید این اقدام را تحسین کرد زیرا ورود گسترده نیروهای نظامی به زمینه های اقتصادی چیز خوبی نیست. در سالهای اخیر نظم و ساماندهی‌هایی در این زمینه بروز یافته است.”

وی همچنین در پاسخ به این سوال که “آیا سپاه پاسداران مخفیانه دارایی‌های (املاک) شرکت‌هایی را که در کنترل حکومتی خود داشته اند زیر بار فشار دولت واگذار کرده اند؟” نیز گفت: با پیروی از سیاست‌های دولت که فرماندهان عالی سپاه نیز آنرا مورد تایید قرار داده‌اند، فعالیت‌های اقتصادی آنان باید به طرح هایی خلاصه شود که بخش خصوصی کشور توانایی انجام آن را ندارد. اگر یک نهاد حکومتی بتواند روی بخشی از اقتصاد دست بگذارد، دیگر بخش خصوصی نمی تواند رقابت و پیشرفت کند. این کار، هم فساد را تسهیل می کند و هم تمرکز بسیار زیاد قدرت را به وجود می‌آورد. اینکه یک دستگاه به تنهایی قدرت نظامی و اقتصادی و سیاسی و رسانه‌ای را در اختیار خود داشته باشد، برای آینده کشور بسیار خطرناک خواهد بود.”


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.