سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » هادی غفاری: هیچ‌کس مسوولیت حصر را به عهده نمی‌گیرد زیرا حصر عملی قانونی نبوده است...
» حصر به زیان کشور است و باعث می‌شود بخش وسیعی از مردم را از دست بدهیم

هادی غفاری: هیچ‌کس مسوولیت حصر را به عهده نمی‌گیرد زیرا حصر عملی قانونی نبوده است

چکیده :هیچ تشکیلاتی صراحتاً مسوولیت حصر را به عهده نمی‌گیرد زیرا حصر به نظرم عملی قانونی نبوده است. شورای امنیت کشور هم باید مطابق قانون رفتار کند. مطابق قانون هنگامی که شخصی به اتهامی دستگیر می‌شود بایستی حداکثر ظرف ۲۴ ساعت به وی تفهیم اتهام شود. حصر به زیان کشور است و باعث می‌شود بخش وسیعی از مردم را از دست بدهیم. ادامه‌ی این روش جز کاشتن بذر بددلی هیچ سودی ندارد در حالی که رفع آن می‌تواند وفاق، همدلی و مهربانی را به مردم هدیه دهد....


هادی غفاری، قائم مقام حزب «مجمع نیروهای خط امام» می‌گوید به رفع حصر خوش بین است.

هادی غفاری در گفت‌وگو با انصاف نیوز تصریح کرد: ابتدا باید به این پرسش بسیار بسیار اساسی پاسخ گفت که آیا در قانون اساسی و قوانین موضوعه کشور چیزی به نام حصر وجود دارد یا خیر؟ که البته با کمی مداقه متوجه می‌شویم چنین چیزی وجود ندارد و اینکه یک کاری در گذشته هم انجام شده، مجوزی برای تکرار آن محسوب نمی‌شود.

منظور آقای غفاری حصر آیت الله منتظری از سال ۷۶ تا ۸۱ و برخی موارد پیش از آن است.

غفاری در ادامه گفت: مساله‌ی دوم این است که می‌گویند آقایان موسوی، کروبی و خانم رهنورد به خاطر برخی اقدامات تند محصور شدند در حالی که این اقدامات ارتباطی با این سه شخصیت نداشته و آنها به قانون اساسی جمهوری اسلامی معتقد بودند و طرفداران خود را نیز به ارتکاب اعمال غیرقانونی ترغیب نکردند.

این فعال سیاسی اصلاح طلب خاطر نشان کرد: سوم اینکه حصر برای این بوده است که جلوی یک حرکت براندازانه گرفته شود و امری پیشگیرانه بوده نه یک مجازات. بنابراین دیگر به درازا کشیدن آن به ۷ سال معنی ندارد و وقتی وقایع فروکش کرد باید برداشته شود.

غفاری اضافه کرد: مورد چهارم اینکه هیچ تشکیلاتی صراحتاً مسوولیت حصر را به عهده نمی‌گیرد زیرا حصر به نظرم عملی قانونی نبوده است. پنجم اینکه شورای امنیت کشور هم باید مطابق قانون رفتار کند. مطابق قانون هنگامی که شخصی به اتهامی دستگیر می‌شود بایستی حداکثر ظرف ۲۴ ساعت به وی تفهیم اتهام شود.

او ادامه داد: مورد ششم هم این است که حصر به زیان کشور است و باعث می‌شود بخش وسیعی از مردم را از دست بدهیم. ادامه‌ی این روش جز کاشتن بذر بددلی هیچ سودی ندارد در حالی که رفع آن می‌تواند وفاق، همدلی و مهربانی را به مردم هدیه دهد.

غفاری تصریح کرد: هفتم هم اینکه من و اشخاصی که مانند من فکر می‌کنیم خواهش می‌کنیم برابر قانون به این عمل خاتمه داده شود و اجازه داده شود مردم در آرامش زندگی کنند.

وی افزود: من به رفع حصر خوش بینم، همانطور که به رفع هر اقدام غیرقانونی خوش بین هستم.

غفاری در پایان به انتقاد از حرف‌های اخیر رییس جمهور آمریکا علیه ایران پرداخت و تاکید کرد: آقای ترامپ مثل یک بچه‌ی لات چاله‌میدانی صحبت می‌کند. نمی‌داند که دنیا دنیای تدبیر، قانون و قرارداد اجتماعی است و به قول ژان ژاک روسو ما در جهانی زیست می‌کنیم که اجتماع وظیفه‌ی هر شخص و نهادی را مشخص کرده و دوران قلدربازی و عربده کشی گذشته است.

میرحسین موسوی و مهدی کروبی، از کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸، از بهمن ماه سال ۸۹ در حصر خانگی به سر می‌برند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.