سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » محکومیت شورای امنیت و تهدید کره شمالی...

محکومیت شورای امنیت و تهدید کره شمالی

چکیده :امروز شورای امنیت سازمان ملل بیانیه‌ای را بعنوان نتیجه رایزنی‌ها در جلسه‌ای غیرعلنی خود تصویب و پرتاب موشکی از سوی کره شمالی را به شدت محکوم کرد. به گزارش رویترز، بیانیه شورای امنیت سازمان ملل از سوی ۱۵ عضو این شورا تایید شده است.در این بیانیه که از سوی آمریکا تهیه شده بود کره شمالی به خاطر اقدامات خصمانه و تهدید یک کشور از اعضای سازمان ملل محکوم شده و در ادامه از پیونگ یانگ خواسته شده تا هر چه سریعتر تمامی این اقدامات را متوقف...


کلمه- گروه بین الملل: ظهور دیوانه ای مانند کره شمالی در جهان بحران زده کنونی اتفاق عجیبی نیست در جهانی که تصمیم گیری ها بر اساس کسب قدرت بیشتر به هر وسیله ای باشد انسان گرگ انسان می شود و در آن میان دیوانه ای مانند کره شمالی با موشک و سلاح اتمی همه را تهدید می کند. همه دنیا به غیر از دوستان اندکش از نگاه این کشور دشمنداند و لایق نابودی.

موشک بالستیکی که کره‌شمالی روز سه‌شنبه شلیک کرد از آسمان جزیره شمالی هوکایدو در ژاپن عبور کرد و باعث شد ساکنان این منطقه با هشدار رسمی پرتاب موشک، پناه بگیرید از خواب بیدار شوند.

شورای امنیت سازمان ملل برای چندمین بار در ماه های اخیر آزمایش های موشکی کره شمالی را محکوم کرده است بامداد روز سه شنبه به وقت محلی کره شمالی موشکی میان برد پرتاب کرد که از حریم هوایی شمال ژاپن عبور کرد و در دریا سقوط کرد.

در مقابل کره شمالی کشور های شرق آسیا را تهدید و اعلام کرده که موشکی که از فراز آسمان ژاپن عبور کرد «گام نخست» از عملیات نظامی این کشور در اقیانوس آرام بوده است؛ تهدیدی که می‌تواند نشان از ادامه شلیک موشک از سوی پیونگ‌یانگ تلقی شود.

به گزارش بی بی سی، رسانه دولتی کره‌شمالی تهدیدها علیه جزیره گوآم (از قلمروهای آمریکا) را تکرار کرده و آن را منطقه‌ای نامیده که به گفته پیونگ‌یانگ، واشنگتن از آنجا به عنوان نقطه آغاز اشغال کره‌شمالی سود می‌برد.

در مقابل نماینده روسیه در سازمان ملل متحد گفته است که اعمال تحریم‌های بیشتر علیه پیونگ‌یانگ به احتمال زیاد تأثیر مثبتی در وضعیت شبه‌جزیره کره نخواهد داشت. واسیلی نبنزیا، در گفت‌وگو با خبرنگاران تصریح کرد: شورای امنیت سازمان ملل متحد باید در تدوین رویکردها در قبال کره‌شمالی خلاقیت به خرج داده و خود را به واکنش‌هایی نظیر تحریم محدود نکند. ما گفته‌ایم که تحریم به تنهایی راه‌حل مساله نیست و باید خلاقیت داشته باشیم.

شاید بهتر باشد که روسیه به عنوان کشوری که سال ها از کره شمالی حمایت کرده و از این کشور به عنوان اهرم فشاری علیه آمریکا استفاده کرده است خلاقیت در مقابل کره شمالی را تعریف کند.

امروز شورای امنیت سازمان ملل بیانیه‌ای را بعنوان نتیجه رایزنی‌ها در جلسه‌ای غیرعلنی خود تصویب و پرتاب موشکی از سوی کره شمالی را به شدت محکوم کرد. به گزارش رویترز، بیانیه شورای امنیت سازمان ملل از سوی ۱۵ عضو این شورا تایید شده است.

در این بیانیه که از سوی آمریکا تهیه شده بود کره شمالی به خاطر اقدامات خصمانه و تهدید یک کشور از اعضای سازمان ملل محکوم شده و در ادامه از پیونگ یانگ خواسته شده تا هر چه سریعتر تمامی این اقدامات را متوقف کند.

با این حال بیانیه جدید وضع تحریم جدید علیه کره شمالی را در دستور کار قرار نداده و تنها تاکید کرده که تحریم‌های موجود باید به شکل کامل و از سوی همه کشورها اجرا شود. در این بیانیه از کره شمالی خواسته شده تا تمامی برنامه‌های مربوط به تسلیحات اتمی خود را در فرایندی مناسب و برگشت ناپذیر متوقف کند و در آینده نیز دست به آزمایش‌های اتمی یا هر نوع اقدام تحریک آمیز نزند و از برنامه‌های موجود مربوط به تسلیحات کشتار جمعی دست بردارد. شورای امنیت تاکید کرده است که پرتاب موشکی ۲۸ اوت سال جاری میلادی از سوی کره شمالی اقدامی خصمانه است که نه تنها برای منطقه بلکه برای تمامی اعضای سازمان ملل تهدید محسوب می‌شود و اینکه شورای امنیت سازمان ملل به دنبال خلع سلاح اتمی شبه جزیره کره است.

نتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد نیز تصریح کرد: پرتاب موشک امنیت و ثبات در منطقه را به خطر می‌اندازد و راه گفتگو را می‌بندد. دبیرکل سازمان ملل افزود که آزمایش موشکی قطعنامه‌های سازمان ملل را نقض می‌کند. او از کره شمالی خواست که به تعهدات بین‌المللی‌اش عمل کند و در جهت از سرگیری گفتگوها بکوشد.
در همین حال، شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن و مون جائه این، رئیس جمهور کره جنوبی توافق کردند تا فشارها بر کره شمالی را به حداکثر برسانند. آنها پس از بیانیه شورای امنیت سازمان ملل، گفتند که به دنبال تحریم‌های شدیدتر علیه این کشور هستند. این دو در گفت‌وگویی تلفنی که امروز صورت گرفت درباره اقدام خشن همسایه خود کره شمالی صحبت کرده و توافق کردند تا فشارها بر کره شمالی را به حداکثر برسانند. “کورو بسهو”، سفیر ژاپن در سازمان ملل پس از نشست شورای امنیت گفت: من کاملا امیدوارم که ما بتوانیم قطعنامه‌ای قوی را در پی این آزمایش موشکی علیه کره شمالی تصویب کنیم.

نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل نیز گفت: جهان علیه کره شمالی متحد است. آمریکا اجازه نخواهد داد که چنین بی‌قانونی ادامه پیدا کند. نیکی هیلی گفت که شورای امنیت باید دست به عملی جدی بزند. او گفت که پرتاب موشک “مطلقا غیر قابل قبول و غیرمسئولانه” بوده است. هیچ کشوری نباید پرتاب موشک بر فراز خاکش را تجربه کند، ۱۳۰ میلیون مردم ژاپن هم [نباید چنین چیزی را تجربه کنند]. فکر می‌کنم دیگر بس است.» نیکی هیلی همچنین گفت که کره شمالی “همه قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل که داشته‌ایم را نقض کرده و برای همین فکر می‌کنم باید چیزی جدی اتفاق بیفتد”. هیلی ابراز امیدواری کرد که چین و روسیه با بقیه اعضای شورای امنیت همکاری و بحث کنند تا ببینند چه کاری دیگر در رابطه با برنامه اتمی و موشکی کره شمالی می‌توان کرد.

موشک های کره شمالی پیش از این دو بار از فراز خاک ژاپن عبور کرده اند اما پیونگ یانگ در هر دو مورد اعلام کرده بود که اشیا پرتاب شده موشک های ماهواره بر بوده اند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.