سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » سخنران‌های دست‌چین شده بیت رهبری: جوری سخن بگویید که #آقا_خوشش_بیاید...

سخنران‌های دست‌چین شده بیت رهبری: جوری سخن بگویید که #آقا_خوشش_بیاید

چکیده :سخنران‌ها و سخنرانی‌ها در جلسه دیروز طلاب با رهبری، مانند دیدارهای دانشجویی دستچین شدند. با تاکید مسئولان حوزه و برگزارکنندگان این دیدار، برخی حذف و برخی سانسور شدند تا به گفته خودشان، سخنانی در این دیدار ایراد شود و سوال‌هایی پرسیده شود که آقا خوشش بیاید ...


کلمه – گروه خبر: سخنران‌ها و سخنرانی‌ها در جلسه دیروز طلاب با رهبری، مانند دیدارهای دانشجویی دستچین شدند. با تاکید مسئولان حوزه و برگزارکنندگان این دیدار، برخی حذف و برخی سانسور شدند تا به گفته خودشان، سخنانی در این دیدار ایراد شود و سوال‌هایی پرسیده شود که آقا خوشش بیاید.

به گزارش کلمه، در جلسه روز گذشته رهبری با طلاب حوزه علمیه تهران، حذف سخنران‌‌ها و سانسور و گلچین شدن متن‌های سخنرانی بصورت فرمایشی و دستوری از بالا به پایین توسط مدیران حوزه، آنقدر خبرساز شد که نه تنها سخنان آقای خامنه‌ای و باقی حضار را در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی تحت تاثیر خود قرار داد، بلکه طی ساعت‌های گذشته یکی از جنجالی‌ترین چالش‌ها نیز بین مدافعان این رفتار و مخالفانش در طیفی که خود را ارزشی می‌خوانند در توییتر، با هشتگ #آقا_خوشش_بیاید در گرفته است.

در فرایند طراحی‌شده انتخاب سخنرانان این دیدار یک بخش نهایی وجود داشت که سخنرانان برگزیده باید در محضر عده‌ای از بزرگان و مسئولین، متن خویش را قرائت می‌کردند و متن از جانب آن‌ها تایید و اصلاح می‌شد و طبیعتا متنی که از این فیلتر نمی‌گذشت واجد صلاحیت برای قرائت در مقابل رهبری نبود.

معیارهای تایید متن‌ها عمدتا خوشایندی رهبری بوده است به نحوی که در جلسه، بارها این جمله تکرار شد که جوری حرف بزنید که #آقا_خوشش_بیاید. حتی یکی از حضار که بسیار هم در بین حزب الله جایگاه دارد بارها به خاطراتی متوسل شد که نشان دهد آقای خامنه‌ای از سخنان تند و انتقادی خوشش نیامده است و باید جوری حرف زد که #آقا_خوشش_بیاید. البته مصالح متعدد دیگری نیز همچون عدم تعرض جدی به بزرگان حوزه و نظام (به جز دولت) وجود داشت.

همچنین به بهانه‌ی اینکه نباید به گونه‌ای صحبت کرد که جوانان و مردم ناامید شوند، تقریبا هیچ بیان جدی‌ای از نقاط ضعفِ موجود قابلیت طرح نداشت.

بر اساس سخنان افرادی که در جریان این دیدار بوده‌اند یک‌دست بودن مدعوین یکی از اصلی‌ترین انگیزه‌ها برای حذف و سانسور بوده است هرچند در میان آنها نیز، منصفان معتقد بودند قرار است حرف های مدیران از زبان طلاب به رهبری منتقل شود و طلاب نتوانند حرف خود را با زبان و شیوه خود بزنند، آفتی که دیدارهای رهبری را به بار عام پادشاه با رعیت تبدیل می کند.

در گزارش‌ها و نقدهای این دیدار از زبان طلاب نقد شده است که چنین دیداری که به تملق و بذله گویی بگذرد و حرف زدن و نقد کردن حوزه، عملکرد مدیران و حتی نظام و حاکمیت در آن راه نداشته باشد، چه فایده ای می تواند داشته باشد!؟

هشتگ #آقا_خوشش_بیاید شب گذشته در توییتر سروصدای زیادی به پا کرد. و پس از مدتی جوانان اصلاح‌طلب و دانشجو و تحول‌خواه نیز که ساعاتی مشغول رصد کردن این ماجرا بودند، وارد میدان شده و از تجربه‌های خود نوشتند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.