سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » تراژدی مسلمانان میانمار؛ بیش از صد کشته و هزاران نفر آواره شده‌اند...

تراژدی مسلمانان میانمار؛ بیش از صد کشته و هزاران نفر آواره شده‌اند

چکیده :گزارشات رسانه‌ای حاکی از آن است که نیروهای امنیتی میانمار هزاران تن از روستاییان روهینجایی را آواره کرده و خانه‌های آنها را با مسلسل به آتش کشیده‌اند. این گروه بین‌المللی گزارش داد: بسیاری از مردم از جمله زنان و کودکان در جنگل‌ها پناه گرفتند و افراد دیگر با عبور از مرز میانمار – بنگلادش جان خود را به خطر...


کلمه – گروه بین الملل:  مسلمانان میانمار در میان اخبار و گزارش‌های خبری جهان گم شده‌اند، تنها هرازگاهی که قتل عام یا با حمله پلیس آواره می‌شوند اخباری در مورد آنها منتشر می‌شود. اخباری که هیچ واکنشی در میان کشور های مسلمان بر نمی‌انگیزد و عجیب‌تر از همه کشور خودمان و وزارت امور خارجه ایران کمتر به وضعیت اسفناک این بخش از مسلمانان جهان واکنش نشان می‌دهد، اگر جنگیدن در سوریه و یمن و عراق آنطور که گفته می‌شود دفاع از مسلمانان جهان است چرا نشان دادن واکنش‌های جدی‌تر دیپلماتیک وظیفه مسئولان ما نیست؟

بر اساس گزارش های اخیر بار دیگر درگیری‌ها در استان راخین بالا گرفته درگیری هایی که به کشته شدن دستکم ۹۶ تن منجر شده است. دولت میانمار و مدافعان حقوق اقلیت مسلمان روهینجا یکدیگر را مقصر کشتار غیرنظامیان، تخریب ساختمان‌ها و کارگذاری مین‌ها می‌دانند.

به گزارش آسوشیتدپرس، دفتر آنگ سان سوچی، رهبر دو فاکتوی میانمار در بیانیه‌ای اعلام کرد: تعداد کشته شدگان در درگیری‌هایی که از پنجشنبه شب آغاز شده به ۹۶ تن رسیده که اکثر تلفات در بین روهینجایی‌ها بودند و ۱۲ پرسنل امنیتی نیز در این بین جان باختند.

این اطلاعیه نخستین اطلاعیه دولت است که تعداد تلفات غیرنظامیان را نیز در بین کشته شدگان مطرح کرده است. در جریان این درگیری‌ها شش غیرنظامی که هندو بودند توسط شورشیان کشته شدند.

در همین حال شورای روهینجای اروپا که یک گروه بین‌المللی مدافع حقوق مسلمانان روهینجای میانمار است نسبت به خشونت‌های اعمال شده علیه اقلیت روهینجا ابراز نگرانی کرد. این گروه در بیانیه‌ای گفت: ما به شدت از این وضعیت نگران هستیم و از جامعه بین‌الملل می‌خواهیم تا فورا حفاظت و امنیت را در استان راخین برقرار کنند.
حملات مرگبار در پست‌های مرزی در غرب استان راخین از پنجشنبه شب آغاز شد و منجر به تلفات گسترده غیرنظامیان گشت و جان نزدیک به ۱۰۰ تن را گرفت.

گزارشات رسانه‌ای حاکی از آن است که نیروهای امنیتی میانمار هزاران تن از روستاییان روهینجایی را آواره کرده و خانه‌های آنها را با مسلسل به آتش کشیده‌اند. این گروه بین‌المللی گزارش داد: بسیاری از مردم از جمله زنان و کودکان در جنگل‌ها پناه گرفتند و افراد دیگر با عبور از مرز میانمار – بنگلادش جان خود را به خطر انداختند.

در بیانیه این گروه آمده است: ما از جامعه بین‌الملل می‌خواهیم تا از آنجایی که نیروهای مسلح میانمار علیه غیرنظامیان روهینجا مرتکب جنایات علیه بشریت شده‌اند، قانون مسئولیت برای حفاظت را اعمال کند. این گروه همچنین اعلام کرد: زمان انتشار گزارش نهایی کمیسیون مشورتی استان راخین به رهبری کوفی عنان، دبیرکل سابق سازمان ملل و درگیری‌ها اتفاقی نیست. این یک تلاش برنامه ریزی شده برای متزلزل کردن توصیه‌های این کمیسیون است که اعطای حق شهروندی به مسلمانان روهینجا، آزادی تحرک، بهداشت و آموزش و دسترسی به کمک‌های بشردوستانه را پیشنهاد داده است.

به گزارش بی بی رسی، هزاران نفر از مسلمانان روهینجا در پی خشونت‌های دو روز اخیر از خانه‌های خود گریخته‌اند و به سوی مرز بنگلادش رفته‌اند. مأموران مرزی بنگلادش سعی می‌کنند از ورود این افراد جلوگیری کنند.

اقلیت مسلمان روهینگیا به شدت از سوی نیروهای مسلح میانمار سرکوب می شود و با اکثریت بودایی جامعه این کشور هم روابطی پر تنش دارد.

ده‌ها هزار مسلمان روهینگیا در سال‌های اخیر از خشونت‌ها گریخته‌اند و به بنگلادش رفته‌اند. آنها مقام‌های میانمار را به اعمال تبعیض و ستم نژادی متهم می‌کنند. استان راخین که محل زندگی بیش از یک میلیون مسلمان روهینگیاست، فقیرترین منطقه میانمار بشمار می‌رود.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.