سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » وزیر دادگستری: اگر دولت بخواهد خواسته‌های کروبی را پیگیری می‌کنیم...

وزیر دادگستری: اگر دولت بخواهد خواسته‌های کروبی را پیگیری می‌کنیم

چکیده :تا این لحظه نه دولت دراین باره چیزی مطرح نکرده است که من پیگیری کنم و نه قوه قضاییه. اگر دولت چنین تقاضایی داشته باشد که موضوع را از قوه قضاییه پیگیری کنم حتما این کار را انجام می دهم چون وظیفه من پیگیری همین موضوعات و هماهنگی میان قوه قضاییه و دولت در امور قضایی...


کلمه – گروه خبر: مساله حصر پیش از هر زمان دیگری در حال مطرح شدن است به طوریکه  بسیاری از مسوولان اعم از نمایندگان مجلس و دولتی در این باره اظهار نظر می‌کنند.

به گزارش کلمه، به نظر می‌رسد پس از اعتصاب غذای کروبی مساله حصر برای دولت و مجلس جدی تر شده به طوریکه امروز وزیر دادگستری گفت: در صورت تقاضای دولت، آماده پیگیری خواسته کروبی از قوه قضاییه هستم.

سید علیرضا آوایی در گفت‌وگو با ایسنا درخصوص آنکه آیا اراده‌ای در دولت برای پیگیری تقاضای مهدی کروبی در جهت برگزاری دادگاه علنی وجود دارد؟ اظهار کرد: تا این لحظه نه دولت دراین باره چیزی مطرح نکرده است که من پیگیری کنم و نه قوه قضاییه. اگر دولت چنین تقاضایی داشته باشد که موضوع را از قوه قضاییه پیگیری کنم حتما این کار را انجام می دهم چون وظیفه من پیگیری همین موضوعات و هماهنگی میان قوه قضاییه و دولت در امور قضایی است.

این اظهارات را آوایی در حالی بیان می‌کند که چهار سال است کنشگران سیاسی و طرفداران جنبش سبز، بر توانایی دولت در حل معضل حصر تاکید می‌کنند کماآنکه چند روز پیش سید محمد خاتمی نیز در کنار درخواست از رهبری بر توان دولت بر حل معضل حصر نیز اشاره کرد.

حسن روحانی در جلسات انتخاباتی سال ۹۲ در مورد حصر آیت الله منتظری گفته بود:”من در مورد آیت‌الله منتظری باید بگویم که کسی که به مدت یک سال و نیم جلسات متعدد گذاشت و حصر را از روی ایشان برداشت من بودم و برداشتن حصر با نامه من و از دبیر‌خانه شورای عالی امنیت ملی انجام شد.” آن زمان او دبیر شورای امنیت ملی و سید محمد خاتمی به عنوان رییس جمهور رییس این شورا بود.

اگر آن زمان حسن روحانی به عنوان دبیر شورای امنیت ملی توانست مساله حصر آیت الله منتظری را حل کند،در مقطع کنونی نیز به عنوان رییس شورای امنیت ملی توان و قدرت بیشتری برای پیگیری این مساله دارد. البته رحمانی فضلی در مصاحبه‌ای تفضیلی با خبرگزاری ایسنا پیش از اعتصاب غذای خشک مهدی کروبی گفت که مساله رفع حصر هنوز در شورای امنیت ملی مطرح نشده‌است. به نظر می‌رسد اعتصاب غذای شیخ محصور کمی دولت را تکان داده و حسن روحانی با فرستادن وزیر بهداشت و معاونین وزارت اطلاعات قول پیگیری خواسته‌های مهدی کروبی و تحقق آنان را داد.

قطعا رفع کامل حصر از عهده حسن روحانی به تنهایی بر نمی‌آید و  این آیت الله خامنه‌ای است که می‌تواند دستور رفع کامل حصر را دهد، همان طور که دستور حصر و تداوم آن را داد. اما اکنون که وزیر دادگستری خود پیش قدم شده برای هماهنگی با قوه قضاییه و رایزنی در خصوص حصر و حداقل تحقق خواسته‌های محصورین مبنی بر تشکیل دادگاه، دست حسن روحانی با پشتوانه مردمی در این خصوص برای رایزنی و چانه زنی در جهت کاهش محدودیت‌های حصر و برداشتن گام به گام آن بازتر از گذشته است.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.