سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » نمایشگاه نقاشی‌های نرگس موسوی؛ وقتی سپیده زد...

نمایشگاه نقاشی‌های نرگس موسوی؛ وقتی سپیده زد

چکیده : در متن اعلامیه نمایشگاه آمده: در این دنیای موازی که سعی به تصویر کشیدنش داشته‌ام، همچنان پرندگان می‌خوانند، درختان زیباترین و خوش رنگ ترین شکوفه‌ها را می‌دهند، مادرانه‌ترین لالایی‌ها خوانده می‌شوند و فرشتگانی که با چشمان سر دیده نمی‌شوند در آسمان و روی زمین، این حیات مادی و خشونت زده را تلطیف می‌کنند. امیدی که علی رغم قتل عام‌ها، آتشباران‌ها و صدای کرکننده شلیک‌ها و انفجارهای قریب الوقوع هسته‌ای این جهان را قابل زیستن می‌کند...


نمایشگاه نرگس موسوی که با عنوان سپیده زد در روز جمعه افتتاح شد با استقبال گرم مردمی و نیز سیاسیون روبه رو شد و مورد توجه رسانه ها نیز قرار گرفت و همچنان درجریان است.

نرگس موسوی در دومین نمایشگاه بعد از حصر والدین خود سعی کرده تا نشان دهد شاعرانگی صلح بذر امیدی است که سرانجام بر خشونت جنگ غلبه خواهد کرد. او نمایشگاه خود را بیان هنری بر ضد جنگ می‌داند.

مقایسه آثار دو نمایشگاه‌ نشان دهنده برداشتن گامهای جدی در مسیر کار حرفه‌ای و بیان هنری از دغدغه‌های ذهنی هنرمند است.

در بخشی از اعلامیه نمایشگاه آمده است: «وقتی سپیده زد. نمایشگاه من تلفیقی‌ست از خشونت‌های جنگی درمقابل صلح و لطافتی که آرزوی زیستن در آن را دارم. جهانی سرشار از تضاد… درد ناشی از دیدن ویرانه‌ها و چشم‌های گریان پسرک جنگ‌زده و لذت گوش سپردن به آواز گنجشک‌ها وقتی که سپیده می‌زند.

در این مجموعه تلاش کرده‌ام یاس ناشی از دیدن بیرحمی اسلحه و موشک را با تصاویری شاعرانه و صلح آمیز تعدیل کنم. لطافتی که با اردوگاه‌های کار اجباری، با مادران فرزند از دست داده، با مخروبه‌های جنگی، استخوانهای شکسته و دفورمه شدهو ماسک‌های حفاظت از گازهای شیمیایی در تضاد هستند و البته در سیاهی زمینه این جهان خشونت طلب، روشنایی رنگ‌های صلح آمیز، درخشندگی بیشتری دارند.

در این دنیای موازی که سعی به تصویر کشیدنش داشته‌ام، همچنان پرندگان می‌خوانند، درختان زیباترین و خوش رنگ ترین شکوفه‌ها را می‌دهند، مادرانه‌ترین لالایی‌ها خوانده می‌شوند و فرشتگانی که با چشمان سر دیده نمی‌شوند در آسمان و روی زمین، این حیات مادی و خشونت زده را تلطیف می‌کنند. امیدی که علی رغم قتل عام‌ها، آتشباران‌ها و صدای کرکننده شلیک‌ها و انفجارهای قریب الوقوع هسته‌ای این جهان را قابل زیستن می‌کند.»


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.