سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » افشاگری زنگنه درباره قرارداد ۳۰ دکل نفتی/ عقد تمامی قرارداد دکل‌ها توسط یک فرد با ...

افشاگری زنگنه درباره قرارداد ۳۰ دکل نفتی/ عقد تمامی قرارداد دکل‌ها توسط یک فرد با سفارش احمدی نژاد

چکیده :نعقاد قرارداد تمامی این دکل‌ها توسط یک فرد انجام شده است، که این فرد سه کار انجام داده است، نخست اینکه یک میلیارد دلار قرارداد خرید لوله از خارج از کشور منعقد کرده، دوم اینکه ۳۰ دکل نفتی خریداری کرده و سوم پرونده دکل نفتی گمشده را منعقد کرده است که در هر سه اقدام تخلف رخ داده...


وزیر نفت پیشنهادی دولت دوازدهم، جزییات بیشتری را از پرونده دکل‌های نفتی گم شده افشا کرد. او در گفت و گو با خانه ملت خبر داد که انعقاد قرار دادهای دکل‌های نفتی توسط یک فرد و با اطلاع احمدی نژاد صورت گرفته است.

بیژن نامدار زنگنه با اشاره به پرونده دکل های نفتی در دولت نهم و دهم، گفت: قرارداد ۳۰ دکل شامل ۲۰ دکل خشکی و ۱۰ دکل دریایی در یک شب با ترک تشریفات مناقصه منعقد شد، که پرونده مفصلی درباره این دکل ها تشکیل شده است تا خسارت و میزان ضرر و زیان زیان این پرونده مشخص شود.

عضو کابینه دولت یازدهم، در گفت و گو با خانه ملت با بیان اینکه دکل گشمده یک پرونده جداگانه دارد، افزود:انعقاد قرارداد تمامی این دکل‌ها توسط یک فرد انجام شده است، که این فرد سه کار انجام داده است، نخست اینکه یک میلیارد دلار قرارداد خرید لوله از خارج از کشور منعقد کرده، دوم اینکه ۳۰ دکل نفتی خریداری کرده و سوم پرونده دکل نفتی گمشده را منعقد کرده است که در هر سه اقدام تخلف رخ داده است.

وزیر نفت دولت یازدهم و پیشنهادی کابینه دوازدهم با بیان اینکه این فرد با سفارش احمدی نژاد برخی اقدامات را انجام داده که سوابق آن موجود است، تصریح کرد:دفتر احمدی نژاد به صورت مکتوب دستور داده که این اقدامات توسط این فرد انجام شود.

در دولت دهم، یکی از مهم‌ترین شرکت‌های زیرمجموعه صندوق بازنشستگی صنعت نفت که بخشی از احداث تاسیسات فراساحل نفت و گاز ایران را به عهده دارد اقدام به سفارش‌گذاری برای خرید یک دکل حفاری دریایی از یک شرکت خارجی کرده بود. آن‌طور که گزارش‌ها نشان می‌دهد، بر اساس قراردادی که این شرکت منعقد کرده بود، قرار بود ۲۰ درصد از بهای ۸۷ میلیون دلاری این دکل حفاری به عنوان پیش پرداخت در اختیار شرکت خارجی قرار بگیرد و ۸۰ درصد باقیمانده نیز پس از تحویل دکل به این شرکت پرداخت شود.

با وجود این، طرف ایرانی بر خلاف مفاد قرارداد کل بهای دکل را به تدریج پرداخت کرده و نهایتا مشخص شد که این دکل حفاری اصلا تحویل ایران نشده است. اهمیت دریافت دکل از آن جایی است که شرکت ایرانی یاد شده هیچ تضمینی بابت تحویل دکل از فروشنده ترکیه‌ای نگرفته‌ است.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.