سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » آیا کانادا فروش تسلیحات سرکوب شیعیان به عربستان را متوقف می‌کند؟...

آیا کانادا فروش تسلیحات سرکوب شیعیان به عربستان را متوقف می‌کند؟

چکیده :در هفته های اخیر عربستان به اعتراضات شیعیان در این کشور پاسخ های تند خونباری داده است روز جمعه ۶ مرداد گارد ویژه‌ عربستان تظاهرات شیعیان در شهر قطیف را به خون کشید. چند تن از شرکت‌کنندگان در تظاهرات زخمی و عده‌ای دستگیر شدند. شیعیان این منطقه خواهان حقوق بیشتر هستند و بارها دست به تظاهرات...


کلمه- گروه بین الملل: عربستان سعودی غیر دموکرات ترین کشور خاورمیانه که همواره حقوق بشر را در داخل کشور خود نقض می کند یکی از بزرگترین خریداران سلاح از کشور های غربی است. تا کنون بسیاری از نهاد های حقوق بشری اعتراض کرده اند که قدرت های بزرگ به دلیل سود ناشی از فروش تسلیحات اقدامات ضد حقوق بشری این کشور را نادیده می گیرند.

این مساله باعث شد چندی پیش در بریتانیا کمپینی حقوق بشری برای قطع فروش اسلحه به عربستان سعودی به راه بیوفتد اگر چه دیوان عالی بریتانیا اعلام کرد که قراردادهای تسلیحاتی دولت بریتانیا با عربستان ناقض قانون نیستند. در آلمان نیز مسئله فروش تسلیحات به عربستان سعودی سال‌هاست که مورد بحث و مشاجره قرار دارد، به طوری که مقامات سعودی در ماه مه ۲۰۱۷ اعلام کردند، از خرید اسلحه از آلمان چشم‌پوشی می‌کنند و ترجیح می‌دهند که همکاری‌های خود با آلمان را در عرصه‌های دیگر متمرکز کند.

حالا پس از سال ها دولت کانادا اعلام کرده که سرگرم بررسی این مسئله است که آیا زره‌پوش‌های ساخت این کشور در عملیات نیروهای امنیتی سعودی علیه شهروندان مورد استفاده قرار گرفته‌اند یا خیر.

در هفته های اخیر عربستان به اعتراضات شیعیان در این کشور پاسخ های تند خونباری داده است روز جمعه ۶ مرداد گارد ویژه‌ عربستان تظاهرات شیعیان در شهر قطیف را به خون کشید. چند تن از شرکت‌کنندگان در تظاهرات زخمی و عده‌ای دستگیر شدند. شیعیان این منطقه خواهان حقوق بیشتر هستند و بارها دست به تظاهرات زده‌اند.

مردم قطیف، واقع در شرق عربستان سعودی، در اوایل مرداد ماه برای آزادی جمعی از شیعیان دستگیر شده به تظاهرات پرداختند. خبرگزاری‌ها به نقل از شاهدان عینی گزارش دادند که نیروهای گارد ویژه‌‌ی وزارت کشور بلافاصله وارد عملیات شده و با شلیگ گلوله و گاز اشک‌آور به روی تظاهرکنندگان، این حرکت اعتراضی را پایان دادند.
وزارت کشور عربستان اعلام کرد که نیروهای امنیتی با «شورشیانی که لاستیک آتش زده بودند» برخورد کرده است. به گفته‌ی این وزارتخانه شماری از تظاهرکنندگان، از جمله یکی از رهبران شیعیان که تحت تعقیب بوده، دستگیر شده‌اند. گفته شد که محمد الشاخوری، یکی از فعالان شیعی شرق عربستان که به همراه ۲۳ نفر دیگر تحت تعقیب پلیس بود، دستگیر شد.

پس از درگیری ها تصاویری در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که برخورد نیروهای مجهز به خودروهای زره‌پوش در عملیات‌ مقابله با ناآرامی‌های شهر شیعه‌نشین قطیف در شرق عربستان را نشان می‌دهد. نشریه‌ کانادایی The Glob and Mail با انتشار گزارشی مدعی است که این زره‌پوش‌ها در کانادا تولید شده‌‌اند و از اقلام صادراتی این کشور هستند. این گزارش واکنش فعالان حقوق بشری در کانادا را برانگیخت.

به گزارش دویچه وله، رئیس سازمان غیردولتی کانادایی Project Ploughshares از “نشانی هشدارآمیز” سخن گفته و خواستار توقف صادارت تسلیحاتی از این کشور به عربستان سعودی شده است. او در گفت‌وگویی عنوان کرده که اگر مشخص شود از تجهیزات نظامی ساخت کانادا سوءاستفاده شده است، باید قراردادهای مربوطه را لغو کرد. سازمان مزبور علیه جنگ و خشونت در جهان فعالیت دارد.

به گفته‌ سخنگوی وزارت خارجه کانادا، دولت این کشور این مسئله را برای ریاض روشن کرده‌اند که عملیات امنیتی نیروهای سعودی در شرق عربستان باید مطابق با قوانین و حقوق بین‌المللی اقوام انجام گرفته باشند. این سخنگو می‌گوید اگر مشخص شود که از صادرات کانادا برای نقض شدید حقوق بشر استفاده شده است، وزارت خارجه این کشور اقدامات لازم را در واکنش به این مسئله انجام خواهد داد.

به نوشته نشریه کانادایی The Glob and Mail زره‌پوش‌هایی که در تصاویر منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی دیده‌ می‌شوند، از نوع Gurkha RPV هستند که از سوی شرکتی کانادایی در نزدیکی تورنتو تولید می‌شوند.

کانادا از دهه ۹۰ میلادی به این سو خودروهای زره‌پوش به عربستان سعودی صادر می‌کند. بین سال‌های ۱۹۹۳ و ۲۰۱۵ میلادی ۲۹۰۰ خودروی زره‌پوش به ارزش نزدیک به ۵ / ۲ میلیارد دلار کانادا به عربستان فروخته شد.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.