سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » جنگ‌های پیشگیرانه آمریکا، از عراق تا کره شمالی...

جنگ‌های پیشگیرانه آمریکا، از عراق تا کره شمالی

چکیده : ژنرال «هربرت ریموند مک‌مستر» مشاور امنیت ملی کاخ سفید، شنبه در مصاحبه با شبکه «ام‌ای‌ان‌بی‌سی»، گفت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا به‌طور دقیق در جریان راهبرد واشنگتن در مورد کره‌شمالی قرار دارد. مک‌مستر با بیان اینکه از نگاه دونالد ترامپ تهدید اتمی آمریکا «غیرقابل تحمل» است، گفت: «ما باید همه گزینه‌ها را آماده کنیم که یکی از آنها گزینه نظامی است.» ...


کلمه – گروه بین‌الملل: خاورمیانه در آتش جنگ می سوزد و ظاهرا قرار است این آتش به بقیه نقاط آسیا سرایت کند. چهارده سال پیش جرج دبلیو بوش رئیس جمهور آمریکا آمریکا به بهانه «جنگ پیشگیرانه» به عراق حمله کرد و هنوز جنگ داخلی در عراق ادامه دارد و اکنون مشاور امنیت ملی کاخ سفید اعلام کرده که آمریکا همه گزینه‌ها در برابر کره‌شمالی را مدنظر دارد که یکی از آنها «جنگ پیشگیرانه» است.

ظاهرا جنگ افروزی یکی از گزینه های همیشگی جمهوری خواهان آمریکایی است.

از سوی دیگر چین همسایه شمالی کره شمالی که همواره از این کشور حمایت کرده و هرگز تلاشی برای گسترش دموکراسی در این کشور انجام نداده از آمریکا و کره‌شمالی درخواست کرده که به تنش‌ها دامن نزنند. وزیر خارجه چین در ملاقات وزیر خارجه کره‌شمالی از این کشور خواسته آزمایش‌های موشکی و هسته‌ای خود متوقف کند.

قطعا وقوع جنگ در کره شمالی صدمات زیادی به چین و کره جنوبی وارد خواهد ساخت این دو کشور که از قطب های اقتصادی جهان به شمار می روند در صورت وقوع جنگ با بحران روبرو خواهند شد.

ژنرال «هربرت ریموند مک‌مستر» مشاور امنیت ملی کاخ سفید، شنبه در مصاحبه با شبکه «ام‌ای‌ان‌بی‌سی»، گفت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا به‌طور دقیق در جریان راهبرد واشنگتن در مورد کره‌شمالی قرار دارد. مک‌مستر با بیان اینکه از نگاه دونالد ترامپ تهدید اتمی آمریکا «غیرقابل تحمل» است، گفت: «ما باید همه گزینه‌ها را آماده کنیم که یکی از آنها گزینه نظامی است.»

مشاور امنیت ملی آمریکا در عین حال اذعان کرد که هرگونه حمله به کره‌‌شمالی، می‌تواند به «جنگی بسیار پرهزینه» تبدیل شود که بیشترین خسارت آن متوجه مردم کره‌جنوبی خواهد بود.

این در حالی است که اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد، شنبه در واکنش به آزمایش‌های موشکی اخیر کره‌شمالی، دور جدیدی از تحریم‌ها را علیه پیونگ‌یانگ وضع کردند. تحریم‌های جدید صادرات کره‌شمالی و سرمایه‌گذاری در این کشور را نشانه رفته است.

این تحریم‌ها در واکنش به دو آزمایش موشکی کره‌شمالی طی ماه ژوئیه گذشته وضع شد که در جریان آنها پیونگ‌یانگ دو موشک قاره‌پیما پرتاب کرد؛ موشک‌هایی که کره‌شمالی می‌گوید با آزمایش موفق آنها، این کشور اکنون می‌تواند همه نقاط در خاک آمریکا را نشانه گیرد.

چین: کره شمالی عاقلانه برخورد کند

به گزارش ایلنا، «وانگ‌ یی» وزیر خارجه چین پس از تصویب پیش‌نویس قطعنامه تحریم‌های جدید علیه کره‌شمالی، در دیدار با «ری‌ یونگ هو» وزیر خارجه این کشور در حاشیه نشست امنیتی مانیل خواستار توقف آزمایش‌های موشکی و هسته‌ای پیونگ‌یانگ شد. وی پس از این دیدار در جمع خبرنگاران اعلام کرد که این به نفع کره‌ شمالی است که تصمیم عاقلانه‌ای در این خصوص بگیرد.

وانگ‌ یی تاکید کرد که هر چند وضع تحریم‌های جدید امری ضروری بود، اما تحریم کره‌شمالی هدف نهایی نیست و باید به مذاکره با این کشور پرداخت. او پس از ملاقات با وزیر خارجه کره شمالی گفت که از این کشور خواست از خود خویشتن‌داری نشان داده و با ادامه آزمایش‌های موشکی و هسته‌ای جامعه جهانی را به واکنش بیشتر واندارد.

به گزارش آسوشیتدپرس، چین همچنین از آمریکا نیز خواسته بود تا در مقابل توقف آزمایش‌های هسته‌ای و موشکی کره‌شمالی، رزمایش‌های نظامی مشترک خود را با کره‌جنوبی لغو کند.

«رکس تیلرسون» وزیر خارجه آمریکا ضمن ابراز تمایل برای مذاکره با کره شمالی تصریح کرد تا زمانی که پیونگ‌یانگ به این روند خود پایان ندهد، شرایط برای مذاکرات مهیا نخواهد شد.

اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد روز گذشته به اتفاق آرا تحیم‌های جدیدی علیه کره‌شمالی تصویب کردند. تحریم‌های جدید شورای امنیت، صادرات کره‌شمالی را هدف قرار داده و تقریبا یک‌سوم صادرات آن را کاهش می‌دهد. این ممنوعیت شامل صادرات زغال‌سنگ، فولاد، آهن، سرب، ماهی و غذاهای دریایی خواهد شد. این قطعنامه همچنین افزایش تعداد کارگران دارای تابعیت کره‌شمالی در کشور‌های دیگر را ممنوع می‌کند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.