سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » هاشم‌زایی: هر جایی از این مملکت می‌روم اولین پرسش مردم این است که در رابطه با حصر چ...
» قرار دادن افراد در حصر برای چندین سال و نشنیدن صدای آنان توسط مردم عادلانه نیست

هاشم‌زایی: هر جایی از این مملکت می‌روم اولین پرسش مردم این است که در رابطه با حصر چه کرده‌اید؟

چکیده :حقوقدان نیستم ولی به سادگی می توان به این موضوع پی برد که حصر هم در حقوق بین الملل و هم اسلامی غیرقانونی است. به عنوان نماینده تهران به علت ارتباطاتی که دارم و کارهایی که انجام می دهم به هر جایی از این مملکت که می روم از پیر، جوان، زن و مرد اولین پرسش آنها این است که در رابطه با حصر چه کاری انجام...


کلمه – گروه خبر: از بهمن ۸۹ تا امروز در هر تجمع و گردهمایی، شعار “رفع حصر” بیش از هر شعار دیگری طنین انداز بوده است. مردم، دانشجویان و جوانان هرجا و به هر مناسبت که جمع می‌شدند مهمترین مطالبه شان رفع حصر محصورین بود. اما بیش از همه این شعار در انتخابات اردیبهشت ۹۶ نمود داشت.

حسن روحانی به هر نقطه‌ی ایران که سفر کرد با حامیانی مواجه شد که شعار یا حسین میرحسین سر داده بودند و از او رفع حصر محصورین را می خواستند. او نیز بارها در پاسخ گفت “با انداختن رای در صندوق خواسته‌ها امکان پذیر است.”

اکنون نزدیک به دو هفته است مهدی کروبی با ناراحتی قلبی در بیمارستان بستری شده و مدتهاست که میرحسین موسوی و زهرا رهنورد در محل حصر با بیماری روزگار را سپری می‌کنند. با انتشار خبر بیماری این سه همراه محصور جنبش سبز در هفته‌های اخیر بسیاری از کاربران شبکه‌های مجازی حسن روحانی را مخاطب قرار داده و از او خواسته اند هرچه سریعتر به این وعده انتخاباتی خود عمل کند.

هرچند که از سوی حسن روحانی هنوز واکنشی در مقابل این خواست دیده نشده، اما نوبخت سخنگوی دولت گفته که دولت قبلی باید پاسخگوی حصر باشد. از سوی دیگر رحمانی فضلی وزیر کشور روحانی نیز اخیرا گفته است که شورای امنیت ملی هنوز به مساله رفع حصر ورود پیدا نکرده است.

اما در مقابل در طی هفته‌ی گذشته تعدادی از نمانیدگان لیست امید به بیمارستان محل بستری مهدی کروبی رفتند تا از او عیادت کنند، هرچند ماموران امنیتی اجازه ملاقات با شیخ محصور را ندادند اما آنان با همسر او فاطمه کروبی دیدار کرده و پیام خود را به کروی رساندند.

هر جایی می روم اولین پرسش این است که در رابطه با حصر چه کاری انجام دادید؟

یکی از این نمایندگان عبدالرضا هاشم زایی، نماینده تهران بود که در گفت‌وگو با رویداد ۲۴ درباره حصر گفت: حقوقدان نیستم ولی به سادگی می توان به این موضوع پی برد که حصر هم در حقوق بین الملل و هم اسلامی غیرقانونی است. به عنوان نماینده تهران به علت ارتباطاتی که دارم و کارهایی که انجام می دهم به هر جایی از این مملکت که می روم از پیر، جوان، زن و مرد اولین پرسش آنها این است که در رابطه با حصر چه کاری انجام دادید؟

وی در ادامه اضافه کرد: شعار و خواسته مردم در دوران تبلیغات انتخاباتی در تمام شهرستان‌ها و استان‌ها که تنها شامل تهران هم نمی شد، یکصدا رفع حصر بود. بنابراین درصورتی که به افکار عمومی احترام گذاشته می شود نباید در برابر خواسته آن مقاومت صورت گیرد.

شورای امنیت ملی و قوه قضائیه با تشریک مساعی درباره نفع و ضرر حصر به یک نتیجه کلی برسند

نماینده تهران در این رابطه اظهار داشت: زمانی که درباره حصر سوال می شود، پاسخ “تصمیم شورای امنیت ملی” است. زمان آن فرا رسیده که شورای امنیت ملی و قوه قضائیه با هم تشریک مساعی کنند و درباره نفع و ضرر حصر به یک نتیجه کلی دست یابند. در صورتی که برای منافع ملی باید این کار ادامه یابد، برای مردم توضیح دهند و اگر غیر از این است جهت رفع آن چاره ای بیندیشند.

هاشم زایی دراین خصوص بیان کرد: توجه به خواست مردم با توجه به مسائل بین الملل ضرورت دارد. امروز که انتخابات به پایان رسیده، حصر نیز پس از این مدت که بهترین سال های زندگی این افراد مسئول و مورد اعتماد امام را تلف کرده نیز باید پایان یابد.

در محاکمه علنی مردم در جریان موارد قرار گیرند

وی در این باره که زمان حاضر بهترین فرصت برای رفع حصر به حساب می آید، توضیح داد: اکنون بهترین فرصت برای رفع حصر است زیرا به دلیل بیماری، اگر مشکلی برای این بزرگواران پیش آید برای همیشه به عنوان یک داغ بر پیشانی جمهوری اسلامی باقی می ماند. در صورت وجود مسائلی که مردم از آنها بی اطلاع هستند بنا به خواسته خود این افراد یک دادگاه عادل تشکیل شود که در محاکمه علنی مردم در جریان آن موارد قرار گیرند.

قرار دادن افراد در حصر برای چندین سال و نشنیدن صدای آنان توسط مردم عادلانه نیست

این نماینده تهران در این رابطه خاطر نشان کرد: باید این حق را برای افرادی که در حصر قرار دارند، قائل شد تا حرف های خود را مطرح کنند. قرار دادن افراد در حصر برای چندین سال بدون ارتباط با محیط بیرون و نشنیدن صدای آنان توسط مردم عادلانه نیست.

به نظر می رسد که دست اندرکاران برای افکار عمومی ارزش قائل نیستند

هاشم زایی درباره حضور احمدی نژاد در مراسم تنفیض رئیس جمهور نیز گفت: به نظر می رسد که دست اندرکاران برای افکار عمومی ارزش قائل نیستند، زیرا در غیر این صورت احمدی نژاد نباید به این مراسم دعوت می شد. خوشبختانه برای مراسم تحلیف از احمدی نژاد دعوتی به عمل نیامده است ولی واقعا علت دعوت او را در مراسم تنفیذ متوجه نمی شوم و متعجب شدم.

وی در این باره تصریح کرد: معتقد هستم آقای احمدی نژاد با توجه به مواضعی که داشته و اظهاراتی که اخیرا بر زبان آورده، دعوت از او در جلسات تا این حد رسمی سبب وارد شدن خسارت می شود.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.