سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » مشاور حقوقی میرحسین: آقای روحانی یک بار برای همیشه مشخص کند سرمنشا حصر غیرقانونی چ...

مشاور حقوقی میرحسین: آقای روحانی یک بار برای همیشه مشخص کند سرمنشا حصر غیرقانونی چیست؟

چکیده : خواسته ما روشن و واضح است. ما می گوییم هر کسی در مقابل مسئولیت خود، به اندازه قدرت و توانایی خود. آقای روحانی دارای مسئولیت‌هایی است، باید مطابق آن مسئولیت‌ها عمل کند. همچنین اصلاح طلبان و همه ما یکایک ما، روحانیون، مراجع تقلید، سازمان‌های غیردولتی، احزاب، نهادهای مدنی و .. همه مسئولیت دارند. یک عده‌ای آمدند گفتند یکی از مسایل عمده کشور رفع حصر است، مردم بیایید رای دهید می‌خواهد رفع حصر صورت بگیرد ...


کلمه – گروه خبر: مشاور ارشد میرحسین موسوی می‌گوید: بدون مراقبت‌های مستمر پزشکی نمی‌توان از احوال محصوران خبر دقیق داشت و احتمال وخیم شدن وضعیت آنان هرروز بیشتر خواهد بود.

به گزارش کلمه، اردشیر امیر ارجمند، در گفتگو با بی‌بی‌سی اظهار کرد: مشکل ما مشکل نوع برخورد است، مثلاً نوع رفتاری که در رابطه با آقای کروبی شد، واقعاً تعجب‌انگیز است، یعنی اگر این مراقبت به‌موقع بود، شاید این حادثه اخیر رخ نمی‌داد. چرا این مراقبت رخ نداد؟ سؤال اصلی این است چرا کاری که می‌شود به‌راحتی انجام داد و وقتی می‌شود مراقبت‌های مستمر را در یک پروتکل پزشکی قابل‌قبول انجام داد، انجام نمی‌شود؟

وی در بخشی از این گفتگو خاطرنشان کرد: این جامعه است که باید روشن و شفاف در مقابل مسائل قرار بگیرد. ما از آقای روحانی نمی‌خواهیم برود محصوران را خلاف میل آقای خامنه‌ای از حصر بیرون بیاورد ولی اگر اقدامی کرده است شفاف با مردم در میان بگذارند. آقای روحانی دارای اختیاراتی است در حدود اختیاراتی که دارند و حدود قولی که به مردم دادند از ایشان انتظار است.

وی درباره اقدام روزنامه جمهوری اسلامی در زمینه مصاحبه با دختران مهندس موسوی و زهرا رهنورد با وجود محدودیت‌های موجود در ایران توضیح داد: من فکر می کنم مسئولیت پذیری روزنامه جمهوری اسلامی و مدیر این روزنامه، مساله اساسی بوده است. در کشور اتفاقی افتاده که غیرقابل چشم پوشی است، هر فرد منصفی باید این وضعیت را مورد توجه قرار دهد و نمی‌تواند نسبت به آن بی توجه باشد. کسانی که به آن بی توجهی می کنند، قابل تعجب است. من می‌خواهم بگویم این حکایت حصر یک روایت غریبی است، روایت فتح قلوب از جانب یک عده و روایت شکست دروغ از جانب دیگر است. روایت صبر و تحمل و حلم و ایثار و مسئولیت‌پذیری و از سوی دیگر مسئولیت ناپذیری و خشم و نفرت و کینه است.

این استاد دانشگاه شهیدبهشتی در پاسخ به این سوال که بسیاری از چهره های اصلاح طلبی که با بی بی سی مصاحبه می‌کنند ولی در این زمینه نه تنها رغبتی نشان ندادند بلکه گفتند مصلحت نمی دانند در این زمینه صحبت کنند، گفت:

یک نکته را اول مشخص کنیم، ما مسئولیت‌ها را کاملا تفکیک می کنیم و هر کسی را در مقابل مسئولیت خود می گذاریم. مسئولیت اصلی حصر با آیت‌الله خامنه‌ای است و نقش آقای روحانی و دولت در رفع حصر نقش محدودی است، یعنی اختیارات محدود دارند. ما نه می خواهیم آقای روحانی را در وضعیت ناهنجاری قرار دهیم و نه اصلاح طلبان حامی آقای روحانی را. اما به هر حال آقای روحانی دارای اختیاراتی است در حدود اختیاراتی که دارند و حدود قولی که به مردم دادند از ایشان انتظار است.»

خواسته ما روشن و واضح است. ما می گوییم هر کسی در مقابل مسئولیت خود، به اندازه قدرت و توانایی خود. آقای روحانی دارای مسئولیت‌هایی است، باید مطابق آن مسئولیت‌ها عمل کند. همچنین اصلاح طلبان و همه ما یکایک ما، روحانیون، مراجع تقلید، سازمان‌های غیردولتی، احزاب، نهادهای مدنی و .. همه مسئولیت دارند. یک عده‌ای آمدند گفتند یکی از مسایل عمده کشور رفع حصر است، مردم بیایید رای دهید می‌خواهد رفع حصر صورت بگیرد. در تمام تبلیغات انتخاباتی «رفع حصر» در واقع شعار متحد کننده و هویت بخش جریان اصلاح طلب بوده است، امروز همه ما اصلاح طلبان در قبال این شعاری که دادیم، این کنشی که داشتیم، مسئولیت داریم. آقای روحانی هم مسئولیت دارد، آقای روحانی رییس شورای عالی امنیت ملی است، قوه قضاییه بارها توپ را در زمین شورای امنیت ملی پاس داده است. آقای روحانی یک بار برای همیشه مشخص کند که سرمنشا این رفتار غیرقانونی چیست؟

وی درباره اینکه آقای روحانی در جریان مبارزات انتخاباتی گفت اینکه شورای امنیت ملی و شخص ایشان درباره حصر تصمیم گرفته دروغ است، افزود: باید به صراحت بیشتر گفته شود.

سخنگوی شورای هماهنگی راه سبز امید در ادامه خاطرنشان کرد: این آقایان هر کدامشان حداقل روزی دو بار یا هفته‌ای چند بار از محله پاستور رد می‌شوند، از سر کوچه اختر رد می‌شوند، برخی از اینها دوستان آقای مهندس موسوی بودند، برخی از این افراد اینها کسانی هستند که بابت آقایان کروبی، موسوی و خانم رهنورد رای آوردند و الان در مجلس و یا سایر مقامات هستند. چند دفعه وقتی از کوی اختر رد شدند گفتند ما نگاهی به کوی اختر داشته باشیم؟ آیا ببینیم ساکنان آن کجا هستند؟ نمی‌خواهیم بروند در زده باشند و فشار آورده باشند ملاقات کنند که اتفاقا آن باید انجام میشد. اگر صورت نگرفته، چند بار خودشان انصافا گفتند ما خواستیم سلامی کنیم.

او در پاسخ به این سوال که به نظر می آید موضوع رفع حصر فعلا در اولویت سیاستمداران قرار ندارد، توضیح داد: من فکر می‌کنم در واقع راه حلی برای آن نمی توانند پیدا کنند یا نمی‌خواهند راه حلی پیدا کنند. راه حل بسیار ساده است. همین که اتفاقی نیفتاد نشانه صبوری، درایت و آینده نگری آقایان کروبی و موسوی بود. به خاطر اینکه صلح اجتماعی را مقدم بر هر چیزی می‌دانستند مسئولیت پذیری در حد ایثار انجام دادند. این جامعه هست که باید روشن و شفاف در مقابل مسایل قرار بگیرد. ببینید ما از آقای روحانی نمی‌خواهیم برود محصوران را خلاف میل آقای خامنه‌ای از حصر بیرون بیاورد، ولی اگر اقدامی کرده است، هراقدامی انجام شده، شفاف با مردم در میان بگذارند. همچنین مجلس دارای صلاحیت‌های قانونی هستند، از صلاحیت قانونی خود می توانند استفاده کنند. وقتی قرار بوده لیست امید بسته شود یکی از مواردی که مطرح شده مساله رفع حصر بوده است، حالا آقایان رفتند آنجا نشستند احساس تعهد نمی‌کنند، خلاصه باید فکری به این مساله هم کرد.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.